Opis ziem zamieszkanych przez Polaków I/XXV

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor Aleksander Czechowski
Tytuł Opis ziem zamieszkanych przez Polaków
Podtytuł Wykaz alfabetyczny nazw geograficznych, miejscowości, ważniejszych instytucyi i osobistości na obszarze ziem polskich w Prusach.
Data wydania 1904
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Indeks stron
WYKAZ ALFABETYCZNY


nazw geograficznych, miejscowości, ważniejszych instytucyi i osobistości na obszarze ziem polskich w Prusach.



| Objaśnienia: g. = góra, o. = osada, m. = miasto, rz = rzeka, w. = wieś. Przy nazwach podajemy wszędzie w nawiasach pisownię urzędową niemiecką. Niemieckie nazwy miast i osad z brzmieniem odmiennem od polskiego wymieniamy nadto osobno w wykazie. Skrócenia przy nazwach niemieckich oznaczają: OS. = Ober Schlesien, N. S. = Nieder Schlesien, OPr. = Ost Preussen, WPr = West Preussen |.



Adelnau, p. Odolanów.
Allenburg m. 328.
Allenstein, p. Olsztyn.
Andrzejewicz, biskup 238.
Angerburg, p. Węgoborek.
Argenau, p. Gniewkowo.
Arys, p. Orzysz.
Babimost (Bomst) m. 95, 171
Baborów (Bauernwitz) m. 450.
Bachorza, bagna 95, 97.
Bahrke 4123.
Baldenburg m. 311.
Baltyckie pasmo 67, 77.
Bambrzy 2012.
Banki polskie 221, 236, 3726, 520.
Baranów m. 176.
Barcin (Bartschin) m. 102, 156.
Barcińskie jezioro 98.
Bartenstein m. 288, 328.
Barycz rz. 956, 101, 113.
Bauernwitz, p. Baborów.
Bazar poznański 225.
Beniszewo (Benischau) m. 448.
Bentschen, p. Zbąszyń.
Berent, p. Kościerzyna.
Beruń (Berum) m. 447.
Betsche, p. Pszczew.
Benthen OS. p. Bytom.
Biała (Biella) m. 324.
Biblioteka Raczyńskich 2501.
Biebrza rz. 85, 87.
Biella, p. Biała.
Bielszowiec (Bielschowitz) 445.
Birnbaum, p. Międzychód.
Biskupiec (Bischofswerder) m. 317.
Biskupiec (Bischofsburg) m. 320.
Biskupiec (Biskupitz) m. 445.
Bizstyniec (Bischofstein) m. 320.
Bledzew (Blesen) m. 170.
Bnin m. 162.
Bober rz. 112, 115.
Boguszyce (Boguschütz) w. 445.
Bojanowo m. 174.
Bolesław (Bunzlau) m. 114, 116.
Bomst, p. Babimost.
Borek 175.
Braetz, p. Brojce.
Brama Morawska 106, 117.
Braunsberg, p. Brunsberga.
Brda (Brahe) rz. 75, 77, 91, 99.
Breslau, p. Wrocław.
Brieg, p. Brzeg.
Briesen, p. Wąbrzeżno.
Brodnica (Strasburg WPr) 316.
Brojce (Braetz) m. 170.
Bromberg, p. Bydgoszcz.
Brunsberga (Braunsberg) m 288, 320, 392, 4012.
Brynica rz. 113.
Brejski Jan 407.
Brzeg (Brieg) m. 452, 459.
Budzin o. 154.
Buk, m. 173.
Bütow, p. Bytow.
Byczyna (Pietschen) m. 439.
Bydgoszcz (Bromberg) m. 93, 117, 139, 1523; 117.
Bydgoski kanał 77, 99, 232,
Bystrzyca (Weistritz) rz. 112.
Bytom (Beuthen N. S.) m. 114.
Bytom (Beuthen O. S.) m. 445, 459.
Bytow (Bütow) m. 296.
Chełmża (Culmsee) m. 313
Chełminska ziemia 91, 3136.
Chełmno (Culm) m. 77, 313.
Chobienickie jezioro 100.
Chociszewski Józef 407.
Chodzież (Chodiesen, Colmar) m. 93, 154.
Chojnice (Konitz) m. 117, 290, 312.
Chojnickie jezioro 76.
Chorzów w. 445.
Christburg, p. Dzierzgoń.
Celichowski Zygm. 252.
Colmar, p. Chodzież.
Copoty (Zoppot) o. 302.
Cosel, p. Koźle.
Cranz o. 329.
Culm, p. Chełmno.
Culmsee, p. Chełmża.
Cybina rz. 100.
Czarliński Leon 414.
Czarna Hańcza rz. 87.
Czarna Przemsza rz. 113.

Czarna-woda (Schwarzwasser) rz. 77.
Czarnków (Czarnikau) m. 98, 154.
Czempin m. 171.
Czerniejewo (Schwarzenau) m. 159.
Czersk m. 312.
Człuchów (Schlochau) m. 74, 311.
Dalkowskie wzgórza 111, 116.
Damroth, p. Lubiński.
Danielewski Ign. 406.
Darkiejmy (Darkehmen) m. 329.
Deutsch Eylau, p. Iława.
Deutsch Krone, p. Wałcz.
Dąbrówno (Gilgenburg) m. 321.
Dejma rz. 81, 87.
Dzierzgoń (Christburg) m 318.
Dinder, arcybiskup 238.
Dirschau, p Tczew.
Dobrodzień (Gutentag) m. 443.
Dobrowolski Franciszek 256.
Dobrzyca (Dobberzyca) m. 175.
Dobskie jezioro (Dobische See) 88.
Dolsk (Dolzig) m. 95, 162.
Domnau m. 328.
Drawa (Drage) rz. 77, 99—100.
Drengfurth m. 326.
Drwęca (Drewenz) rz. 66, 77, 79, 85.
Drwęskie jezioro 88, 90.
Druzno, jez. (Drausensee) 78, 88, 90.
Dziadek (Altwater) g. 105.
Działdów (Soldau) m. 321.
Działowski Zygm. 415.
Dziennikarstwo polskie 258—9, 396—8, 406—13, 504—9.
Elba 67, 78.
Elbląg (Elbing) m. 73, 78, 84, 88, 290, 310.
Ełk (Lyck) m. 89, 288, 327.
Erzepki Bolesław 252.
Exin, p. Kcynia.
Falkenberg, p. Niemodlin.
Festenberg, p. Twarda góra.
Filehne, p. Wieleń.
Fischhausen, p. Rybaki.
Flatow, p. Złotów.
Fleming, wzgórza 114.
Fordon m. 77, 153.
Franfurt n. Odrą m. 111.
Frauenburg, p. Frombork.
Fraustadt, p. Wschowa.
Freiland, p. Fryląd.
Freistadt W. Pr., p. Kisielice.
Friedheim, p. Miasteczko.
Friedland OS, p. Fryląd.
Friedrichsgraben, kanał 87.
Frombork (Frauenburg) m. 81, 84, 320, 392.
Fryląd ((Friedland OS.) m. 451.
(Märkisch Friedland) m. 74, 311.
Fryska mierzeja (Friesische Nehrung) 82.
zatoka (Friesisches Haff) 73, 78, 81—4, 90.
Gardeja (Garnsee) m. 317.
Gąbin (Gumbinnen) m. 86, 329.
Gąsawa (Gonsawa) m. 156.
Gdańsk (Danzig) m. 73, 78, 84, 117, 290, 303—6, 377, 380
Gdańska zatoka 73, 75, 78, 83.
Gembice (Gembitz) m. 158.
Georgenburg OS., p. Miasteczko.
Gerdawy (Gerdauen) m. 328.
Gilgenburg, p. Dąbrówno.
Gilja rz. 84, 87.
Glatz, p. Kładzko.
Gliwice (Gleiwitz) m 443, 459.
Głda (Küddow) rz 77, 79.
Głogowa (Glogau) 111, 114.
Głogówek (Ober Glogau) m. 450.
Głowna, rz. 100.
Głupczyce (Leobschütz) m. 450.
Gniew (Meve) m 77, 78, 317.
Gniewkowo (Argenau) m. 151.
Gniezno (Gnesen) m. 93, 95, 122, 139, 158—9, 177.
Goczałkowice w. 446.
Golub (Gollub) m. 80, 315.
Gołańcz (Gollautsch) m. 155—6.
Gołdapia (Goldap) m. 80, 328.
Gołdapia rz. 87.
Gółkowski Józef 406.
Gołuchów w. 252.
Gopło, jezioro 95—8, 121.
Górka miejska (Görchen) m. 174.
Góry Adler 104.
Chełmskie 110—1.
Habelschwert 104
Heuscheuer 116.
Kacbachu 104.
Kocie, p. Trzebnickie.
Olbrzymie 103—4.
Reichensteinu 104.
Śnieżne (Schnee Geb.) 104.
Sowie (Eulen Geb.) 105, 115.
Strzeleckie (Strelitzen B-ge) 106
Strzygłowskie (Striegauer B-ge) 106, 115.
Szeskie (Kernsdorfer B-ge) 85, 106.
Tarnowskie 110, 115.
Trzebnickie albo Kocie 111, 114.
Zuckmantel 176.
Góra Ś-tej Anny 111, 116.
Górzno m. 315—6.
Gorzów (Landsberg OS.) m. 440.
Gostyń m 175.
Grabów m. 176.
Graniczne pasmo 67, 70, 103.
Graudenz, p, Grudziądz.
Grodzisk (Graetz) m. 95, 173.
Grotków (Grottkau) m. 451.
Gross Strelitz, p. W. Strzelce.
Gross Wartenberg, p. Syców.
Grudziądz (Graudenz) 77—9, 290, 315, 377.
Grunwald 62.
Grünberg, p. Zielonogóra.
Gryżyna w. 172.
Guber rz. 86.
Gumbinnen, p. Gąbin.
Gurów (Guhrau) m. 453.
Gutentag, p. Dobrodzień.

Gutstadt m. 320.
Hamersztyn (Hammerstein) m 311.
Heiligenbeil m. 328.
Heilsberg, p. Liczbark.
Heinrichswalde m. 329.
Heisternest, p. Jastarnia.
Hel mierzeja (Danziger Nehruag) 73, 75, 82, 84, 117.
Hela m. 84, 296.
Heneczek 504.
Heydenkrug, p. Szyłokarczma.
Hochenstein, Olsztynek.
Hosianum, liceum 402.
Hulczyn (Hultschin) 448.
Huta Laury (Laurahütte) o. 445.
Iława (Deutsch Eylau) m. 317.
Iława (Preussisch Eylau) m. 328.
Inowrocław (Inowrazlaw) m. 93, 102, 150, 177.
Insterburg, p. Wystruć.
Jackowski Maksymilian 224, 237.
Janowiec (Janowitz) m. 156.
Jańsbork (Johannisburg) m. 88, 324.
Jaraczew (Jaratschewo) m. 175.
Jastarnia (Heisternest) o. 297.
Jastrów m. 311.
Jastrzębów w. 447.
Jesionik, góry (Mähr. Gesenke) 105.
Jezierzyce, jezioro (Geserichsee) 88, 90.
Johannisburg, p. Jańsbork.
Jura rz. 87.
Jutrosin (Jutroschin) m. 174.
Kacbach (Katzbach) w. 112.
Kamień (Kammin) m. 311.
Kamienieckie jezioro 98.
Kandrzin, p. Kędzierzyn.
Kargowa (Karge, Unruhstadt) m. 171.
Karlikowo w. 302.
Kartuzy (Kartaus) m. 74—5, 298.
Kaszubi 295—8, 356.
Kaszubska Szwajcarya 74—5, 297.
Katowice (Kattowitz) m. 445.
Katscher, p. Kietrz.
Kauernick, p. Kurzętnik.
Kcynia (Exin) 93, 156.
Kesseloppe g. 104.
Kębłów (Kiebel) m. 171.
Kędzierzyn (Kandrzin) 1. 449.
Kępno (Kempen) m. 176.
Kiebel, p. Kębłów.
Kiefelstaedtel, p. Sośniczowice.
Kietrz (Katscjer) m 450.
Kisajno jez. (Lötzeuer Kisainsee) 88.
Kisielice (Freistadt W. Pr.) 317.
Kistrzyn (Küstrin) m 100, 111.
Klecko (Kletzko) m. 159.
Klein Strelitz, p. Małe Strzelce.
Klucze (Klitsch) w. 441.
Kluczbork (Kreunzburg OS.) m. 439.
Kłajpeda (Memel) m. 82—4, 288, 329.
Kłodnica rz. 112.
Kładzko (Glatz) m. 112.
Kobylin m. 175.
Köhler dr. 252.
Königsberg, p. Królewiec.
Königshütte, p. Huta Królewska.
Kohn Teodor, arcybiskup 497.
Komisya kolonizacyjna 221—4, 368—70.
Konitz, p. Chojnice.
Konstadt, p. Wołczyn.
Kopanica (Kopnitz) m. 171.
Kopp Jerzy, kardynał 497.
Koraszewski Bronisław 506.
Korfanty Wojciech 506—7.
Kórnik (Kurnik) m. 162, 252.
Koronowo (Krone a. d. Brahe albo Polnisch Krone) m. 153.
Kościan (Kosten) m 171, 205.
Kościerzyna (Berent) m. 74, 76, 298.
Kostrzyn (Kostschin) m. 162.
Kowalczyk Jan 507.
Koźle (Cosel) m. 111, 449.
Koźmin m. 100, 175.
Krajna 153, 205.
Kranowitz, p. Krzanowice.
Krapkowice (Krappitz) m. 111, 441.
Kreuz, p. Krzyż.
Kreuzburg, p. Kluczbork.
Kriewen, p. Krzywin.
Krobia (Kröben) m. 175.
Krone a. d. Brahe, p. Koronowo.
Królewiec (Königsberg) m. 73, 87, 116, 288, 328.
Królewska Huta (Königshütte) m. 115, 445.
Krośno (Krossen) m. 111.
Krotoszyn (Krotoschin) m. 175, 177.
Kruświa (Kruschwitz) m. 121—2, 149.
Krzanowice (Kranowitz) m. 448.
Krzyż (Kreuz), stacya kol. 77, 154.
Krzywin (Kriewen) m. 171.
Książ (Xions) m. 162.
Kujawy 101, 149—51, 205.
Kujot, ks. 416.
Kulerski Wiktor 396, 398, 407.
Kunzen w. 83.
Kurońska zatoka (Kurisches Hoff) 73, 81—4.
Kurońska mierzeja (Kurisches Nehrung) 83.
Kurzętnik (Kauernick) m. 317.
Kwizdyn (Marienwerder) m. 77, 79, 317.
Kwisa (Kweiss) rz. 112, 115.
Labiewo (Labiau) m. 328.
Landek (Landeck) m. 311.
Landeskrone, g. 106.
Landsberg OS., p. Gorzów.
Landsberg O. Pr. 328.
Laśmiady, jezioro 88.
Lauenburg, p. Lębork.
Laurahütte, p. Huta Laury.
Lauterburg, p. Lidzbark.
Lec (Lötzen) m. 326.
Leobschütz, p. Głupczyce.
Leschnitz, p. Leżnica.
Lessen, p. Łasin.
Leszno (Lissa) m. 139, 173, 177.
Lewencińskie jezioro, p. Niewocin.
Leżnica (Leschnitz) m. 441.

Lębork (Lauenburg) m. 74, 91, 296.
Licbark (Heilsberg) m. 320, 392.
Lidzbark (Lauterburg) m. 316.
Liebstadt m. 320.
Liebemühl, p. Młyn nad Liwną.
Lignica (Lignitz) m. 114.
Likowski biskup 238, 252.
Lissa, p. Leszno.
Liswarta rz. 113.
Liwna (Liebe) rz. 79.
Lobsens, p. Łobżenica.
Lochstaedt 329.
Löbau, p. Lubawa.
Lötzen, p. Lec.
Löwen m. 452.
Lompa Józeg 504—5.
Loslau, p. Wodzisław.
Lubawa (Löbau) 80, 85, 316.
Lubin w. 172.
Lubiński Czesław (ks. Damroth) 504.
Lubliniec (Lublinitz) m. 443.
Lupow rz. 76.
Lwów (Löwenberg) m. 116.
Lwówek (Neustadt bei Pinne) m. 172.
Lyck, p. Ełk.
Labiszyn (Labischin) m. 93, 98, 156.
Łasin (Lessen) m. 315.
Łeba jezioro 75—6, 91.
rz. 76.
(Leba) m. 296.
Łeckie jezioro 88.
Łobżenica (Lobsens) m. 153.
Łobżonka rz. 77, 99.
Łyk rz. 85—6.
Łyna (Alle) rz. 85—7.
Łyskowski Ignacy 414.
Märkisch Friedland, p. Fryląd.
Malbork (Marienburg) m. 78, 307—10.
Małapiana (Malapane) rz. 112—3.
Małe Strzelce (Klein Strelitz) m. 450.
Mamry jezioro (Mauer See) 86, 88, 90.
Marcinkowski Karol 255.
Marienwerder, p. Kwidzyn.
Margonin m. 154.
Margrabowa m. 327.
Maślana Góra (Buttenberg) 81.
Mazurzy 320—8, 356—7, 411—13.
Mazurskie jeziora 86, 88.
Mazurska Szwajcarya 90, 324—6.
Mątwy w. 78.
Mątowski przylądek (Montauer Spitze) 78.
Melsak (Mehlsack) 320.
Memel, p. Kłajpeda.
Meseritz, p. Międzyrzecz.
Meve, p. Gniew.
Miarka Karol 504—5.
Miasteczko (Friedheim) m. 154.
Miasteczko (Georgenburg) m. 443.
Mielno jezioro 98.
Mielżyński Seweryn 251.
Józef 252.
Mielżyn (Mieltschin) m. 159.
Mieścisko (Mietschisko) m. 155.
Międzybórz (Neumittelwalde) m. 453.
Międzychód (Birnbaum) m. 170.
Międzyrzecz (Meseritz) m. 139, 170.
Mikołajki (Nikolajken) 324.
Mikulczyce w. 445.
Mikułów (Nicolai) m. 115, 447.
Mikstat (Mikstadt) m. 176.
Milicz (Militsch) m. 453.
Milski 407.
Miłomłyńskie jezioro 88, 90, 321.
Miłomłyn, p. Młyn nad Liwną.
Miłosław m. 93, 160—1.
Mogilnica rz. 96, 100.
Mogilno m. 156—8.
Morągi (Mohrungen) m. 320.
Mosina (Moschin) m. 95, 100, 162.
Motława rz. 77.
Mrocza (Mrotschen) m. 320.
Młyn nad Liwną (Liebemühl) m. 321.
Mühlhausen m. 320.
Münsterberg, p. Ziembice.
Murowana Goślina m. 100, 169.
Mysłowice (Myslowitz) m. 445.
Nakło (Nakel) m. 98—9, 153.
Namysłów (Namslau) m. 452.
Napieralski Adam 505, 507, 509.
Narew rz. 80, 85.
Nawrocki ksiądz 504.
Neidenburg, p. Nidbork.
Neisse, p. Nisa.
Ner rz. 100.
Neuenburg, p. Nowe.
Neufahrwasser, p. Nowy Port.
Neuhaus 413.
Neuhausen m. 329.
Neumark, p. Nowe Miasto.
Neumarkt, p. Nowy Targ.
Neumittelwalde, p. Międzybórz.
Neurode m. 115—6.
Neustadt W. Pr., p. Wejherowo.
Neustadt a. d. Warthe, p. Nowe Miasto.
b. Pinne, p. Lwówek.
Neutomischel, p. Nowy Tomyśl.
Nicolai, p. Mikułów.
Nidbork (Neidenburg) m. 85, 321.
Niemczyn (Nimptsch) m. 116.
Niemen rz. 73, 80, 82—4, 87, 91.
Niemodlin (Falkenberg) m. 451.
Niewocin albo Lewencińskie jezioro 88.
Nikolajken, p. Mikołajki.
Nisa (Neisse) m. 112, 451, 459.
Nisa Kładzka (Glatzer Neisse) rz. 112.
Łuzycka (Lausitzer) rz. 112.
Szalona (Wütende) rz. 112.
Nogat 73, 78, 83, 90.
Nordenburg m. 328.
Noteć (Netze) rz. 67, 70, 77, 91, 95—100, 232.
Nowe (Neuenburg) m. 312.
Nowe Miasto (Neustadt a. d. Warthe) m. 175.
(Neumark) m. 317.
Nowy Port (Neufahrwasser) m. 78, 84, 306.
Nowy Targ albo Środa (Neumarkt) m. 453.

Nowy Tomyśl (Neutomischel) m. 172.
Ober Glogau, p. Głogówek.
Oborniki (Obornik) m. 100, 169.
Obra rz. 96, 100—1.
Obra w. 171.
Obrzycko (Obersitzko) m. 169.
Odolanów (Adelnau) m. 176.
Odra rz. 66—7, 73, 77—8, 91, 100—1, 111.
Oels, p. Oleśnica.
Ola (Ohle) rz. 112.
Olecko (Oletzko) o. 327.
Oleśnica (Oels) m. 453, 459.
Oleśno (Rosenberg O. S.) m. 111, 440.
Oliwa o. 301.
Olsztyn (Allenstein) m. 320.
Olsztynek (Hohenstein) m. 85, 321.
Omet rz. 86.
Omulew rz. 85.
Opalenica (Opalenitza) m. 173.
Opawica (Oppa) rz. 111.
Opole (Oppeln) m. 111, 441, 459.
Orla rz. 96, 101.
Orneta (Wormdit) m. 320.
Ortelsburg, p. Szczytno.
Orzyc rz. 85.
Orzysz (Arys) m. 116.
Osa rz. 79, 85.
Osieczna (Storchbest) m. 174.
Ostróda (Osterode) m. 85, 321.
Ostródzkie jez. 79, 88.
Ostroróg (Scharfenort) m. 169.
Ostrowo m. 95, 139, 176, 177.
Ostrzeszów (Schildberg) m. 95, 176.
Otmuchów (Ottmachau) m. 451.
Owińska w. 95, 169.
Oxhöft 84.
Paczków (Patschkau) m. 451.
Pakość (Pakosch) m. 99, 158.
Pałuki 155—7, 207.
Paradyż (Paradies) o. 171.
Pasarga rz. 85.
Pasym (Passenheim) m. 324.
Patschkau, p. Pączków.
Peiskretscham, p. Pyskowice.
Pelplin (także Peplin) 299, 391.
Persanta rz. 60, 76.
Piaseczno (Sandberg) m. 175.
Pieniężny 413.
Pietshcen, p. Byczyna.
Piła (Schneidenmühl) m. 74, 139, 154, 177.
Piława (Pillau) m. 84, 329.
Piłka 95.
Piłkała (Pillkalen) m. 329.
Pinne, p. Pniewy.
Pisa rz. 85, 86, 87.
Pless, p. Pszczyna.
Pleszew (Pleschen) m. 175, 205.
Pniewy (Pinne) m. 169.
Pobiedziska (Pogorschell) m. 175.
Polnisch Krone p. Kronowo.
Weischel p. Wisła.
Wartenberg p. Syców.
Pomorska Szwajcarya 74.
Pomoc p. Teatr polski.
Poniec (Punitz) m. 175.
Powidz m. 159.
Powidzkie jezioro 97.
Poznań (Posen) 100, 117, 129, 139, 163—8, 177, 233.
Poznańska Szwajcarya 95.
Prabuty (Riesenburg) m. 317.
Pregoła rz. 73, 81, 85—8.
Preussisch Eylau p. Iława.
Friedland p. Fryląd.
Holland m. 320.
Stargard p. Starogard.
Prosna rz. 66, 100, 113.
Prudnik (także Prądnik) m. 111—2, 450.
Pruszków (Prostkau) o. 441.
Pszczew (Betsche) m. 170.
Pszczyna (Pless) m. 447.
Puck (Putzig) m. 91, 296.
Pucka zatoka (Putziger Wiek) 73, 75, 82.
Pudewitz p. Pobiedzinka.
Pyskowice (Peidkretscham) m. 443.
Racibórz (Ratibor) m. 448, 459.
Radunia rz. 77.
Raduńskie jezioro 74, 76.
Radzyń (Rehden) m. 315.
Radziejewski ksiądz 505.
Ragneta (Ragnit) m. 329.
Rakoniewice (Rakwitz) m. 171.
Rastembork (Rastenburg) m. 326.
Raszków m. 176.
Ratibor p. Racibórz.
Ranschen w. 329.
Rawicz (Rawitsch) m. 174, 177.
Reichtal p. Rychtal.
Reisen p. Rydzyna.
Rega rz. 76.
Rehden p. Radzyń.
Reszel (Rössel) m. 320.
Riesenbyrg p. Prabuty.
Ritschenwalde p. Ryczywół.
Rixhöft 85.
Rhein p. Ryńsk.
Rössel p. Reszel.
Rogalin w. 162.
Rogowo m. 156.
Rogowskie jezioro 98.
Rogoźno (Rogasen) m. 169.
Rohrbruch p. Rynarzewo.
Rominta rz. 86—7.
Rosenberg W. Pr. p. Susz.
Rosenberg O. S. p. Oleśno.
Rosentreter, biskup, 391.
Rositten, o. 83—4.
Rosoga, rz. 85.
Rostalski Fryderyk 504.
Rostarzewo (Rothenborg) m. 179.
Rzeka Zielona, 98.
Ruda, w. 445.
Rugia 75.
Rus rz. 84, 87.
m. 87.
Rybaki (Fischhausen) m. 329.
Rychtal (Reichtal) m. 452.
Ryczywół (Ritschenwalde) m. 95, 169.

Rydzyna (Reisen) m. 174.
Rygier Edmund 257.
Rynarzewo (Rohrbruch) m. 156.
Ryńsk (Rhein) 326.
Saalfeld m. 320.
Sadzice (Saditz) 448.
Sambijski półwysep 81, 84, 91.
Samotschin p. Szamocin.
Samter p. Szamotoły.
Sandberg p. Piaseczno.
Santok 98—100.
Santomischel p. Zaniemyśl.
Sarnow (Sarne) m. 174.
Scharfenort p. Ostroróg.
Schildberg p. Ostrzeszów.
Schippenbeil m. 328.
Schirwint p. Szirwint.
Schlochau p. Człuchów.
Schloppe p. Słopanowo.
Schmiehel p. Śmigiel.
Schneeberg, g. 105.
Schneekoppe p. Śnieżka.
Schneidemühl p. Piła.
Schocken p. Skoki.
Schöneck m. 198.
Schönlanke p. Trzcianka.
Schrimm p. Śrem.
Schroda p. Środa.
Schulitz p. Solec.
Schurgat m. 451.
Schwarzenau p. Czerniejewo.
Schweidnitz p. Świdnica.
Schwerin a. d. Warthe p. Skwierzyna.
Schwersentz p. Swarzędz.
Schwetz p. Świecie.
Schwetzkau p. Świętochowo.
Scinawa (Steinau) m. 450.
Seeburg p. Zebork.
Selment, jezioro, 88.
Sensburg p. Ządzbork.
Sępolno (Zempelburg) m. 311.
Siemianowice w. 445.
Siemianowski Józef, 507.
Sierakowice (Zirke) m. 170.
Skoki (Schocken) m. 155.
Skrbenski Leon, kardynał, 497.
Skwierzyna (Schwerin a d. W.) 100, 170.
Slęza (Lohe) rz. 112.
Sławskie jezioro 113.
Słopanowo (Schloppe) m. 311.
Słupna (Stolpe) rz. 76.
Śmigiel (Schmiegel) m. 171.
Śniardyw jez. (Spirdingsee) 88, 90.
Śnieżka (Schneekoppe) g. 104, 117.
Sobótka (Zobten) g. 106, 116.
Sobócka woda, rz 112.
Soldau p. Działdów.
Solec (Schulitz) m. 153.
Sohrau p. Zóraw.
Sośniczowice (Kieferstaedtel) m. 443.
Śrem (Schrimm) m. 96, 100, 162.
Środa (Schroda) m. 161.
Środa p. Nowy targ.
Stabik Antoni 504.
Stablewski Floryan, arcb. 238—40, 252.
Stallupönen p. Stołupiany.
Starogard (Pr. Stargard) m. 298.
Steinau p. Ścinawa.
Stęszewo (Stenschewo) m. 168.
Stobrawa (Stober) rz. 112—3.
Stołupiany (Stallupönen) m. 329.
Stoschnest p. Osieczna.
Strasburg W. Pr. p. Brodnica.
Strykowskie jezioro 98.
Strzelno (Strelno) m. 149.
Stuhm p. Sztum.
Sudety 103—6.
Sulmierzyce m. 176.
Susz (Rosenberg W. Pr.) m. 317.
Swarzędz (Schwersenz) m. 168.
Świdnica (Schweidnitz) m. 433.
Świecie (Schwetz) m. 77, 312.
Świętochłowice (Schwentochlowitz) w. 445.
Świętochłowo (Schwetzkau) m. 174.
Swinia (Schweine) rz. 86.
Syców (Polnisch albo Gross Wartenberg) m. 453.
Szamocin (Samotschin) m. 154.
Szamotuły (Samter) m 169.
Szarley w. 445.
Szczytno (Ortelsburg) m. 324.
Szemel 504.
Szeszupa, rz. 87.
Szeszuwa, rz. 87.
Szirwint m. 329.
Szkwa, rz. 85.
Szlichtyngowo (Schlichtingsheim) m. 173.
Szmula, poseł, 507.
Szopienice, w. 445.
Szpicberg g. 106.
Sztum (Stuhm) m. 318.
Szubin (Schubin) m. 156.
Szyłokarczma (Heydekrug) m. 329.
Tafelfichte g. 106.
Tannenberg w. 85, 321.
Tapiewo (Tapiau) 328.
Tarnowskie Góry (Tarnowitz) m. 110, 443, 445.
Tczew (Dirschau) m. 74, 78, 229, 377.
Teatr polski w Poznaniu 256—7.
Thiel, biskup 392.
Thorn p. Toruń.
Tirschtigel p. Trzciel.
Tolkiemicko (Tolkmitten) m 81, 84, 310.
Toruń (Thorn) m. 77—9, 290, 313—4, 377.
Toszek (Tost) m. 443.
Tow. Pomocy Naukowej, Poznańskie 255—6.
Tow. Pomocy Nauk. dla Prus Zach. 415.
Tow. Przyjaciół Nauk Pozn. 250—2.
Tow. Naukowe Toruńskie 415.
Tremeszen p. Trzemeszno.
Trląskie jezioro 98—9.
Trzcianka (Schönlanke) m. 154.
Trzciel (Tirschtigel) m. 170.
Trzcielskie jezioro 100.
Trzebnica (Trebnitz) m. 453.

Trzemeszno (Tremessen) m 93, 95, 157.
Trzemeszeńskie jezioro 96—7.
Tuchola (Tuchel) m. 75, 312.
Tucholskie lasy 91, 311—2.
Tuczno (Tütz) m. 311.
Twardagóra (Festenberg) m. 453.
Tylża (Tilsit) m. 87, 116, 288, 329.
Ujazd (Ujest) m. 442.
Ujście (Usch) m. 77, 98, 154.
Unruhstadt p. Kargowa.
Wałcz (Deutschkrone) m. 311.
Wansburg p. Więcbork.
Warmia 65, 318—20, 389—91, 410—1.
Warsz, jezioro 88.
Warta, rz. 66, 70, 77, 93, 96, 98—101, 232—3.
Wartenberg Poln, albo Gross p. Syców.
Wartenbork (Wartenberg) m. 320.
Wawrzyniak Piotr 236—7.
Wąbrzeżno (Briesen) m 315.
Wągrowien (Wongrowitz) m. 95, 155.
Weichselmünde p. Wisłujście.
Wejherowo (Neustadt W. Pr.) m. 74, 297.
Welawa (Welau) m. 85, 87, 328.
Wełna, rz. 100.
Węgoborek (Angerburg) m. 326.
Wegorapa (Angerapp) rz. 86—7.
Widawa (Weide) rz. 112—3.
Wiecanowskie jezioro 97.
Wielbark (Willenberk) m. 324.
Wieleń (Filehne) m. 154.
Wielichowo m. 171.
Wielkie Strzelce (Gross Strelitz) m. 441.
Wieprz (Wipper) rz. 76.
Wierzenica (Ferse) rz. 77.
Wieżyca (Turmberg) g. 74.
Więcbork (Wansberg) m. 311.
Wigry, jezioro 88.
Willenberg p. Wielbark.
Wirsitz p. Wyrzysko.
Wisa, rz. 85.
Wisła, rz. (Weichsel) 66—7, 73, 77—9, 85, 91, 95, 98, 379—83.
Wisła (Polnisch Weichsel) w. 446.
Wisłoujście (Weichselmünde) fort. 307.
Wissek p. Wysoka.
Wisztynieckie jezioro 86, 88—9.
Witkowo m. 93, 159.
Wkra (Neide, Soldan) rz. 85.
Wodzisław (Loslau) m. 447.
Woischnik p. Woźniki.
Wolszlegier poseł 411.
Wolsztyn (Wolstein) m. 95, 171.
Wolsztyńskie jez. 98.
Wołczyn (Konstadt) m. 439.
Wormdit p. Orneta.
Woźniki (Woischnik) m. 443.
Września (Wreschen) m. 93, 160.
rz. 100.
Wrocław (Breslau) m. 111, 117, 453—4.
Wrocnki (Wronke) m. 169.
Wyrżysko (Wirsitz) m. 77, 153.
Wschowa (Fraustadt) m. 173.
Wysoka (Wissek) m. 154.
Wysoka Sowa, g. 104.
Wystruć (Inster) rz. 86—7.
Wystruć (Insterburg) m. 86, 329.
Zaborze 445.
Zabrze Stare (Alt Zabrze) 445.
Małe (Klein) 445.
Zacken, rz. 112.
Zalewski ks. 252.
Załęże (Zalenze) 445.
Zaniemyśl (Santomischel) m. 162.
Ząbkowice m. 116.
Ządzbork (Sensborg) m. 326.
Zbąszyń (Bentschen) m. 100, 170.
Zbąszyńskie jezioro 98, 100.
Zduny m. 175.
Zebork (Seeburg) m. 320.
Zempelburg p. Sępolno.
Zgorzelice (Görlitz) m. 115—6.
Ziegenhals m. 451.
Zielonogóra (Grünberg) m. 114—5.
Ziembice (Münsterberg m. 115.
Zinten m. 328.
Zirke p. Sierakowice.
Złotoryja 315.
Złotów (Flatow) m. 311.
Złotowskie jezioro 76.
Zoppot p. Copoty.
Zülz m. 450.
Zarnowickie jezioro 76.
Żerkow m. 175.
Żnin m. 156.
Żnińskie jezioro 98.
Żóraw (Sohrau) m. 447.



Opisziemzamieszk01czecuoft 0541.png