Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 185 399 tekstów 1899 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Na drogach duszy - Aforyzmy i preludya
Stanisław Przybyszewski

Dwojaka jest droga, by sztuką życie ogarnąć.
Jedna szeroka, wydeptana, bezpieczna i wygodna, druga kręta, prowadząca przez przepaście, pełna śmiertelnych niebezpieczeństw.(...)
Wygodna droga, to droga mózgu, droga biednych pięciu zmysłów, które obejmują życie tylko w jego przypadkowościach, w jego smutnej a głupiej codzienności.
Stroma, przepaścista droga, to droga duszy, dla której życie ciężkim snem a bolesnem przeczuciem jakiegoś innego życia i zaświatu, przeczucie innych związków i innych głębi, jak te, do których biedny, biedny nasz mózg dotrzeć może.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Adam Mickiewicz ok. 1842

Adam Mickiewicz

Jeden z Trzech Wieszczów, działacz niepodległościowy na emigracji, tłumacz poetów romantycznych (m.in. Byrona, Goethego i Schillera). Wart przypomnienia po okresie szkolnym i kanonie lektur. Liczne cytaty z jego twórczości trafiły do języka codziennego. Urodził się 24 grudnia 220 lat temu.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł