Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 186 369 tekstów 1914 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Słownik prawdy i zdrowego rozsądku — Warszawa
Kazimierz Bartoszewicz

Warszawa leży na lewym brzegu Wisły, na co zgadzają się wszyscy nasi geografowie, a w czem niektórzy upatrują skłonność znacznej części Warszawiaków do życia na lewą rękę. Mieszkańcy dzielą się na mężczyzn i kobiety, z dość sporą tych drugich przewagą (ostatni spis urzędowy wykazuje 15, 760 więcej kobiet, niż mężczyzn), co też warszawianki (ob.) stosownie wyzyskać umieją. Statystyka dzieli jeszcze mieszkańców na stałych i „niestałych“ — ilość niestałych kobiet jest znacznie większa, co dobrze świadczy o płci brzydkiej. Warszawiacy odznaczają się zamiłowaniem do winta i totalizatora. Bardzo wielu między nimi jest myśliwych, łyżwiarzy, wioślarzy i t. p. Po przedmieściach i na dalszych ulicach spotykamy dużo nożowców, którzy pracują również i w ogrodzie Saskim. Starsi warszawiacy noszą bez wyjątku tytuł radców, usprawiedliwiony najczęściej tem, że udzielają rad swym żonom, a te ich naturalnie nie słuchają.
Warszawa nie lubi placów i ogrodów, stara się więc je szczelnie zabudowywać. Przez zamiłowanie do elegancji znosi co roku parę starych stylowych budynków, co martwi zwolenników starzyzny, nierozumiejących ducha czasu.
O Warszawie można dużo pisać, co też autor Słownika czynił niejednokrotnie. Nie chcąc się powtarzać, a nie mogąc również wypowiedzieć wszystkiego, co ma na sercu, woli przejść do innego przedmiotu a tym są: Warszawianki

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Selma Lagerlöf w 1922 roku

Selma Lagerlöf

Była pierwszą kobietą, której przyznano Literacką Nagrodę Nobla. Później sama trafiła do kapituły wybierającej kolejnych laureatów i przez wiele lat jej wizerunek znajdował się na koronach szwedzkich. Niedawno zaczęliśmy opracowywać wybór jej twórczości — wiele utworów jest już przepisanych i dostępnych na czytniki, ale czekamy na chętnych do korekty.

Alfabetyczny spis tekstów autorki w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł