Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 205 163 teksty 1992 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Encyklopedja Kościelna - A priori i a posteriori


A priori i a posteriori, dwa w nowszej filozofji używane wyrażenia. Pochód myśli od pojęć do szczegółów rzeczywistości doświadczalnej nazywa się postępowaniem a priori, t. j. a priori ad posterius, od tego co jest wcześniejsze, pierwsze, idealne, do tego co jest późniejsze, realne. Odwrotnie zaś, pochód myśli od szczegółów rzeczywistości doświadczalnej do pojęć ogólnych nazywa się postępowaniem a posteriori, t. j. a posteriori ad prius, od tego co jest późniejsze, realne, do tego co jest wcześniejsze, pierwsze, idealne.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Krzysztof Kamil Baczyński w klasie maturalnej

Krzysztof Kamil Baczyński

Przedstawiciel Pokolenia Kolumbów, jeden z poetów, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim 75 lat temu. Wikiźródła oferują przekrój utworów Baczyńskiego, często przepisywanych z rękopisów, gdyż późniejsze wydania bywały zmieniane przez jego matkę. Do wielu wierszy dołączyliśmy profesjonalną wersję audio.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł