Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 218 810 tekstów 2304 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Szkice kąpielowe
Helena Janina Pajzderska

Jakby to dobrze było, gdyby więcéj ludzi naśladowało przykład pana Gustawa — gdyby np. ci, co mają zdolności akrobatyczne, nie wchodzili gwałtem na koturny, lecz dorabiali się sławy wywijając koziołki na trapezie, albo gdyby ci, którym nieba dały czytelny i piękny charakter (w piśmie) zużytkowali ten dar szacowny na kopiowanie dokumentów, zamiast się rwać do pisania poezyi, albo... ale gdybym chciała wszystkie „albo” wyliczać, pan Gustaw poszedłby w kąt, co byłoby z mojéj strony wielką niegrzecznością względem tego młodzieńca.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Zbigniew Uniłowski w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego

Zbigniew Uniłowski

Przedwcześnie zmarły pisarz XX-lecia międzywojennego. Szybko trafił do warszawskiego środowiska artystycznego, którego przywary bezlitośnie opisywał. Wspólny pokój i Dwadzieścia lat życia (jako Życie Kamila Kuranta) posłużyły za kanwę późniejszych ekranizacji. Utwory z okresu stypendium w Ameryce Południowej bliższe są reportażowi społeczno-podróżniczemu.

Alfabetyczny spis utworów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł

Odwiedź także strony Wikimedia Foundation i Wikimedia Polska.