Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 189 351 tekstów 1977 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Przypadki Robinsona Cruzoe
Daniel Defoe zmarł 24 kwietnia 1731

Piętaszek zawsze mówił o sobie w osobie trzeciej, podobnie jak to mówią dzieci. Naród swój nazywał »Karib «, podobnie jak i innych wyspiarzy, z tą tylko różnicą, że gdy mówił o swoich, nazywał ich »Mocny Karib«. Opowiadał mi także, że na południu, w dużej ziemi, biali ludzie wymordowali całe narody Indian. Widocznie odnosiło się to do Hiszpanów, których okrucieństwa były tak straszne, że wieść o nich doszła nawet do uszu Karaibów. Zaprowadziłem go raz do mego czółna, a wskazując je, spytałem: - Czy można na takim dostać się do ziemi, gdzie biali ludzie mieszkają? - O, nie, nie, trzeba dwa czółna takie jak Robinsona, bo jedno morze przewróci. Nie mogłem zrozumieć z początku, dlaczego jedno czółno może woda zatopić, a dwóch nie. Później dopiero pomiarkowałem, że nie umiejąc powiedzieć dwa razy większe, mówił dwa czółna.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Portret Aleksandra Świętochowskiego

Aleksander Świętochowski

Publicysta, działacz polityczny, pisarz, filozof i historyk (Historja chłopów polskich w zarysie). Jeden z prekursorów pozytywizmu w Polsce, którego idee realizował w praktyce w majątku w Gołotczyźnie pod Ciechanowem. Na Wikiźródłach prezentujemy kilkadziesiąt utworów, zaś kolejne są w opracowaniu.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł