Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 184 405 tekstów 1879 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie
Lucjan Siemieński

Niewiasta pewna nazywająca się Blinda, miała szczególny dar wydawania na świat mnogiego potomstwa z niewypowiedzianą łatwością (...). Ziemia, najpłodniejsza z matek, pozazdrościła jéj takiéj płodności, przeto razu jednego, gdy szła Blinda przez łąkę, która grząską była, nogi jéj uwięzły w ziemi i tak mocno ziemia ścisnęła stopy, że z miejsca zejść niemogła i przemieniła się w drzewo wierzbowe. To dało powód, iż między gminem uważają wierzbę za drzewo święte i przypisują jéj zbawienny wpływ na płodność.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Andrzej Strug (właśc. Tadeusz Gałecki)

Andrzej Strug (właśc. Tadeusz Gałecki)

Pisarz, podoficer Legionów, senator z listy PPS-u, wolnomularz. Współautor scenariuszy przedwojennych adaptacji filmowych Przedwiośnia oraz Pana Tadeusza. Filmowane były również jego utwory, dotykające tematów wojennych i ustroju społecznego. W jego warszawskim mieszkaniu urządzono muzeum poświęcone pisarzowi.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł