Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 179 838 tekstów 1780 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Jasna polana
Władysław Orkan

A ludzie tną... dniem i nocą, bez przerwy, bez litości tną. Dziwna upartość w tych małych stworzeniach — zaciętość wielka... na życie i śmierć!
Widząc opór niezwykły skamieniałych drzew, zacinają się coraz bardziej. I serca ich stają się jako stal toporów, które na ostrzu mają śmierć. (...)
Uwierzyli w to bez trudu, że ziemię tę posiedli i że sama odtąd stanie się im karmicielką z wdzięczności prostej, iż ją uwolnili od ciężaru drzew, jaki przez wieki całe przygniatał jej piersi.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Józef Birkenmajer

Historyk literatury, poeta, tłumacz i slawista, zginął w kampanii wrześniowej. Najbardziej znany jest jako tłumacz, m.in. Rudyarda Kiplinga (Księga dżungli) i Williama Butlera Yeatsa (np. Opowiadania o Hanrahanie Rudym). Pisał także opowiadania i wiersze.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł