Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka

Wikiźródła — wolna biblioteka.

Udostępniamy 235 843 książki i inne teksty 2628 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Gromadzimy wcześniej publikowane teksty (głównie utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Jana Długosza Dziejów Polskich ksiąg dwanaście
Jan Długosz

Lech zatém, pożegnawszy brata młodszego Czecha, ruszył z drużyną wszystką, czeladzią, taborami i całym dobytkiem; a gdy przebył góry i lasy, które po staremu Hercyńskiemi się zowią, a w okół Polskę i Czechy ogradzają, znalazłszy kraj obszerny, dla mnogich puszcz, gajów i borów nieprzebyty, stepami i odłogami, gdzieniegdzie rościągającemi się bez granic, dziko zaległy, ożywiony spławem licznych jezior i strumieni, rolę przytém mający płodną, acz bez podsycenia jej gnojem prędko się wyradzającą, kraj w powszechności zimny i mroźny, osadzony między pasem nieba siódmym i ostatnim; w nim osiadł i za wieczyste sobie i potomkom swoim dziedzictwo go przeznaczył.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Wacław Potocki

Wacław Potocki
Jeden z głównych twórców epoki baroku w Polsce, poeta, epik, satyryk i moralista; w różnych okresach pełnił funkcje sędziego skarbowego, podstarosty i starosty bieckiego, sędziego grodzkiego bieckiego i podczaszego krakowskiego.
Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł

Odwiedź także strony Wikimedia Foundation i Wikimedia Polska.