Strona:Opis ziem zamieszkanych przez Polaków 1.djvu/161

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

pełnomocnictwa polityczne i policyjne, może udzielać pozwolenia na wydanie osobnych rozporządzeń policyjnych dla pojedyńczych części lub całej prowincyi, rozstrzyga w sprawach organizacyi policyjnej, a wogólności jest organem doradczym naczelnego prezesa. 4) Wydziały obwodowe (Bezirksausschuss) istnieją w każdym obwodzie regencyjnym (a więc w Poznaniu i Bydgoszczy), są organami przybocznemi prezesów regencyjnych, a składają się tak samo, jak rada prowincyonalna, z urzędników, mianowanych przez rząd, i członków, wybranych przez sejm prowincyonalny.
Ogółem więc podwójna i uzupełniająca się nawzajem administracya centralistyczna i autonomiczna W. Ks. Poznańskiego przedstawia się jak następuje:

  Władza rządowa. Władza mieszana. Władza autonomiczna.
Prowincya: Prezes naczelny.   Sejm prowincyonalny.
Wydział prowinc.
Starosta krajowy.
    Rada prowincyonalna.  
Obwód reg.: Prezes regenc.    
    Wydział obwodowy.  
Powiat.: Landrat.
 
Komisarz obwodowy
(3—8) na 1 powiat;
tylko policya).
 
Wydział powiat.
Sejmik powiatowy.
(w powiatach miejskich
rada miejska, magistrat,
burmistrz, wydział miejski).
Gmina: Żandarm.
(1 na kilka gmin;
tylko policya).
  Sołtys.
(w miastach: rada miejska,
magistrat, burmistrz).




Pod względem sądowym W. Ks. Poznańskie, wraz z powiatem Wałeckim (Deutschkrone), który niegdyś należał do województwa Poznańskiego, stanowi własny okrąg sądu nadziemiańskego (Oberlandesgericht). Okrąg ten dzieli się (z wyłączeniem powiatu wałeckiego) na siedem okręgów sądu ziemiańskiego (Landgericht). Trybunały ziemiańskie znajdują się: 1) w Poznaniu, 2) Ostrowie, 3) Lesznie, 4) Międzyrzeczu, 5) Bydgoszczy, 6) Pile, 7) Gnieźnie. Do