Przejdź do zawartości

Pomoc:Status strony

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

W ramach procedury korekty tekstów nadawany jest stronom w przestrzeni Strona: właściwy status. Jednak zmiana statusu odbywa się według ustalonych kryteriów.

Bez treści
brak strony Przepisana Skorygowana Uwierzytelniona
Problemy

Standardowa ścieżka korekty to:

  • Przepisana jest domyślnym statusem, którym oznaczamy nowe, przepisane[1] przez nas strony (zob. wszystkie przepisane strony).
  • Skorygowana oznacza stronę opracowaną[2] przez jednego wikiskrybę, innego niż ten który ją przepisał (zob. wszystkie skorygowane strony).
  • Uwierzytelniona oznacza stronę opracowaną[2] przez trzech różnych skrybów. Uwaga: Przycisk umożliwiający oznaczenie strony jako uwierzytelniona dostępny jest dopiero dla wikiskryby, który wejdzie w tryb edycji strony wcześniej już skorygowanej przez kogoś innego (zob. wszystkie uwierzytelnione strony).

Status Problemy oznacza stronę z występującymi problemami. Czyli strony, które wymagają przeprowadzenia dyskusji pomiędzy wikiskrybami, dotyczącej na przykład formatowania albo zapisu części tekstu w obcym alfabecie, strony, których części brakuje lub są nieczytelne, lub gdy na stronie znajduje się tekst do którego nie wygasły prawa autorskie (zob. wszystkie strony z problemami). Dodatkowo status problemy może oznaczać, iż strona zawiera wyłącznie surowy OCR, nieprzejrzany jeszcze przez żadnego wikiskrybę.

Status Bez treści oznacza strony zupełnie puste lub zawierające jedynie reklamy. Jeżeli strona zawiera jedynie grafikę bez podpisu, która nie została jeszcze zamieszczona, umieszczamy w niej grafikę lub szablon {{skan zawiera grafikę}} i oznaczamy również jako bez treści, ponieważ strona taka nie wymaga korekty (zob. wszystkie strony o statusie bez treści). Zasadniczo korekcie podlega jedynie wydrukowana treść danego utworu, nie przepisujemy i nie korygujemy pieczęci, odręcznych notatek ani wklejek.


  1. Czyli opracowane[2] po raz pierwszy.
  2. 2,0 2,1 2,2 Opracowanie polega na porównaniu tekstu ze skanem, nie tylko poprawieniu literówek podkreślonych przez edytory, ale też przestawionych i zmienionych słów, co wiąże się z koniecznością uważnego przeczytania tekstu również przez osoby korygujące.