Strona:Opis ziem zamieszkanych przez Polaków 1.djvu/472

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


stanowią bardzo znaczną część ludności. Część jego północną zajmuje wielki las sosnowy Szelicki; większa, południowa, posiada glebę urodzajną i odznacza się dość wielkim ruchem fabrycznym. Miast posiada powiat ten kilka: Prudnik albo Prądnik (Neustadt), położony nad skrajem południowym, posiadał w r. 1900-ym 20,139 mieszkańców i jest połączony torami kolejowymi z Nisą, z drogą wrocławsko-bogumińską przez Krapkowice, z Koźlem i Raciborzem przez Głupczyce. Na drodze do Krapkowic leży Zülz (2,869 m.), na drodze do Koźla Głogówek (Ober Glogau), z 5,624 m., nadto dwie osady, w których odbywają się targi: Małe Strzelce (Kl. Strelitz) w pobliżu Krapkowic i Scinawa (Steinau), wśród wzgórz nad granicą powiatu Niskiego.
Między powiatami Prudnickim, Kozielskim i Raciborskim a Śląskiem austryackim leży nad górną Opawicą powiat Głupczycki, który pominęliśmy w swej wędrówce dotychczasowej, jako przeważnie niemiecki. Odznacza się on tak samo, jak wszystkie powiaty okoliczne, silnie sfałdowaną powierzchnią, glebą urodzajną i bogactwem skarbów mineralnych. Miasto powiatowe, Głupczyce (Leobschütz), połączone kolejami żelaznemi z Raciborzem, Koźlem i Prudnikiem, oraz Karniowem (Jägerndorf) na Śląsku austryackim, posiadało w r. 1900-ym 12,627 mieszkańców. Boborow (Bauernwitz) nad drogą do Raciborza miał w tymże roku 2,705; położony dalej na południe Kietrz (Katscher) 4,801 mieszk.
Pozostały nam jeszcze trzy zachodnie powiaty obwodu reg. Opolskiego: Niski, Niemodliński i Grotkowski. Różnią się one od wymienionych poprzednio tem, że posiadają ludność prawie czysto niemiecką. Polacy są w tych powiatach tubylcami, a nie przychodnimi robotnikami, jak w większej licznie powiatów środkowo i dolno śląskich, ale stanowią tylko niewielki ułamek ogólnej liczby mieszkańców. Najwięcej zniemczony jest i był już od wieków powiat Niski, graniczący na wschodzie z Prudnickim, na południu z Śląskiem austryackim. Obszar ten był od początków XIII wieku własnością biskupów wrocławskich, którzy tytułem posiadania tego kraju zostali zaliczeni w poczet książąt śląskich. Rządami duchownemi tłómaczy się wczesne zgermanizowanie ziemi Niskiej. Leży ona u stoków północnych gór Sudeckich, po obu stronach Nisy Kładzkiej. Nad tą rzeką jest też położone miasto powiatowe, po-