Album biograficzne zasłużonych Polaków i Polek wieku XIX/Tom pierwszy

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor zbiorowy
Tytuł Album biograficzne zasłużonych Polaków i Polek wieku XIX
Redaktor zbiorowy
Wydawca Marya Chełmońska
Data wydania 1901
Drukarz P. Laskauer i W. Babicki
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tom pierwszy
Pobierz jako: Pobierz Cały tom pierwszy jako ePub (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały tom pierwszy jako PDF (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały tom pierwszy jako MOBI (testowo) (z zewnętrznego serwera)
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron

Album biograficzne

ZASŁUŻONYCH

POLAKÓW I POLEK

WIEKU XIX,


WYDANE STARANIEM I NAKŁADEM

MARYI CHEŁMOŃSKIEJ

POD KIERUNKIEM KOMITETU REDAKCYJNEGO,

KTÓRY SKŁADAJĄ:

Szymon Askenazy, Bronisław Chlebowski, Samuel Dickstein, Wawrzyniec Benzelstjerna-Engeström, Bolesław Erzepki, Wojciech Gerson,
Zygmunt Gloger, Kazimierz Gliński, Józef Kallenbach, Stanisław Van der Noot Kijeński, Władysław Korotyński, Stanisław Kramsztyk, Antoni Małecki,
Maryan Massonius, Ks. Teofil Matuszewski, Józef Peszke, Henryk Piątkowski,
Roman Plenkiewicz, Aleksander Poliński, Antoni Arkadyusz Puławski, Pius Weloński, Zygmunt Wolski.
Sekretarz Redakcyi Jan Nitowski.




TOM PIERWSZY

Z przedmową

STANISŁAWA KRZEMIŃSKIEGO.


Maria Chełmońska-logo.png



WARSZAWA.
1901.



Дозволено юензурою.
Варшава, 4 Апрѣля 1900 года.



Druk P. Laskauera i W. Babickiego w Warszawie.


SPIS ŻYCIORYSÓW,
zawartych w tomie pierwszym
Albumu biograficznego zasłużonych Polaków i Polek wieku XIX.

 Str.
Anczyc Władysław Ludwik, przez Henryka Gallego 451
Armiński Franciszek, przez Stanisława Kramsztyka 178
Arnold Jerzy Chrystjan, przez Józefa Peszkego 145
Bacciarelli Marceli, przez Wojciecha Gersona 17
Bandtkie Jerzy Samuel, przez Piotra Chmielowskiego 414
* Bartoszewicz Julian, przez Zygmunta Glogera 375
Bentkowski Feliks, przez Bronisława Chlebowskiego 379
Bernatowicz Feliks, (bez portretu) przez Piotra Chmielowskiego 243
Bielowski August, przez Michała Rollego 459
Bogusławski Wojciech, przez Władysława Bogusławskiego 272
Borowski Leon, przez Ferdynanda Hoesicka 116
Brandt Franciszek Antoni Ignacy Ludwik, przez Józefa Peszkego 81
Brodowski Antoni, przez Wojciecha Gersona 85
* Brodziński Kazimierz, przez Piotra Chmielowskiego 95
Bujnicki Kazimierz, przez Aleksandra Jelskiego 327
Chłapowski Dezydery, przez Zygmunta Glogera 134
Chłopicki Grzegorz Józef, „ 150
Chodakowski Zoryan Dołęga (Czarnocki Adam), przez Fr. Rawitę Gawrońskiego 446
Chodźko Aleksander, przez Zygmunta Glogera 230
Chreptowicz Joachim, przez Stefana Dembego 7
* Cieszkowski August, przez Wł. M. Kozłowskiego 305
* Czacki Tadeusz, przez Aleksandra Kraushara 20
Ks. Czartoryska Izabella, przez Adama Dobrowolskiego 33
* Ks. Czartoryski Adam Jerzy, przez Szymona Askenazego 248
Czeczot Jan, przez Zygmunta Glogera 236
Czekierski Józef, przez Józefa Peszkego 70
Czerwiakowski Rafał Józef, przez Józefa Peszkego 111
* Dąbrowski Henryk, przez Adama Dobrowolskiego 1
Dmochowski Franciszek Ksawery, przez Stefana Dembego 62
Domejko Ignacy, przez Henryka Gallego 262
Dwernicki Józef, przez Zygmunta Glogera 167
Dybek Franciszek Ksawery, przez Józefa Peszkego 52
Działyński Jan, przez W. Benzelstjerna-Engeströma 319
* Działyński Tytus, przez W. Benzelstjerna-Engeströma 256
Dziarkowski August Hiacynt (bez portretu), przez Józefa Peszkego 490
Elsner Józef, przez Aleksandra Polińskiego 45
Falkowski Jakób, przez Jana Nitowskiego 434
Feliński Aloizy, przez Bronisława Chlebowskiego 301
Filipecki Józef (bez portretu), przez Józefa Peszkego 344
* Fiszer Stanisław, przez Szymona Askenazego 283
* Fredro Aleksander, przez Jana Nitowskiego 462
Gagatkiewicz Walenty, przez Józefa Peszkego 344
Garczyński Stefan, przez Jana Nitowskiego 219
Gaszyński Konstanty, przez Kazimierza Glińskiego 339
Godebski Cypryan, przez Henryka Gallego. 266
Golian Zygmunt, przez ks. Teofila Matuszewskiego 402
Gołębiowski Łukasz, przez Zygmunta Glogera 454
* Gołuchowski Agenor, przez Adama Bieńkowskiego 423
Gołuchowski Józef, przez Lucyana Uziębłę 293
Gosławski Maurycy, przez Kazimierza Glińskiego 245
* Hofmanowa Klementyna, przez Piotra Chmielowskiego 170
Jaraczewska Elżbieta, przez Jana Nitowskiego 308
Jastrzębowski Wojciech Bogumił, przez Zygmunta Glogera 427
Karpiński Franciszek, przez Maryana Gawalewicza 41
Kniaziewicz Karol, przez Aleksandra Kraushara 77
Kokular Aleksander, przez Wojciecha Gersona 333
* Kolberg Oskar, przez Hieronima Łopacińskiego 475
* Kołłątaj Hugo, przez Aleksandra Kraushara 129
* Kondratowicz Ludwik (Władysław Syrokomla), przez Fr. Rawitę Gawrońskiego 407
Kopczyński Onufry, przez Romana Plenkiewicza 103
Kozietulski Jan Leon, przez Artura Oppmana 5
Koźmian Kajetan, przez Ignacego Chrzanowskiego 316
* Kremer Józef, przez Henryka Struvego 395
Kurowski Jan Nepomucen, przez Zygmunta Glogera 313
Kurpiński Karol, przez Aleksandra Polińskiego 28
Lam Jan, przez Kazimierza Wróblewskiego 467
* Lelewel Joachim, przez Tadeusza Korzona 222
* Libelt Karol, przez Maryana Massoniusa 442
* Linde Samuel Bogumił, przez Gabryela Korbuta 335
Malczewski Antoni (bez portretu), przez Piotra Chmielowskiego 278
Malinowski Franciszek Ksawery, przez Adama Antoniego Kryńskiego 471
* Małachowski Stanisław, przez Józefa Bojasińskiego 297
Marconi Henryk, przez Wojciecha Gersona 431
Mecherzyński Karol, przez Piotra Chmielowskiego 367
* Mickiewicz Adam, przez Romana Plenkiewicza 185
Mochnacki Maurycy, przez Aleksandra Kraushara 23
Moniuszko Dominik, przez Aleksandra Jelskiego 323
* Niemcewicz Juljan Ursyn, przez Aleksandra Kraushara 58
Odyniec Antoni Edward, przez Zygmunta Glogera 208
Ks. Ogiński Michał Kleofas, przez Stefana Dembego 99
Oleszczyński Władysław, przez Leopolda Wasilkowskiego 165
Orłowski Aleksander, przez Henryka Piątkowskiego 66
Osiński Ludwik, przez Romana Plenkiewicza 360
Ossoliński Józef Maksymilian, przez Wojciecha Kętrzyńskiego 125
Piwarski Jan Feliks, przez Wojciecha Gersona 412
Plersch Jan Bogumił, 76
Płoński Michał, przez Henryka Piątkowskiego 182
Poczobut-Odlanicki Marcin, przez D. Wierzbickiego 173
* Ks. Poniatowski Józef, przez Adama Dobrowolskiego 49
* Potocka Klaudyna, przez Aleksandra Kraushara 215
Przezdziecki Aleksander, przez Zygmunta Glogera 370
Rustem Jan, przez Wojciecha Gersona 140
Rybiński Maciej, przez Maryana Massoniusa 482
Siemieński Lucyan, przez Henryka Gallego 487
Skarbek Fryderyk, przez Piotra Chmielowskiego 142
Skrzynecki Jan Zygmunt, przez Maryana Massoniusa 382
Słowacki Euzebiusz, przez Ferdynanda Hoesicka 13
Smolka Franciszek, przez Adama Bieńkowskiego 438
Smuglewicz Franciszek, przez Wojciecha Gersona 55
* Śniadecki Jan, przez Samuela Dicksteina 122
* Śniadecki Jędrzej, przez Zygmunta Kramsztyka 10
Stachowicz Michał, przez Wojciecha Gersona 109
* Staszyc Stanisław Wawrzyniec, przez Romana Plenkiewicza 155
Steinkeller Piotr Antoni, przez Juliana Heppena 73
Święcki Tomasz, przez Henryka Gallego 290
* Trentowski Bronisław, przez Maryana Massoniusa 494
Wańkowicz Walenty, przez Zygmunta Glogera 240
Wielhorski Józef, przez Szymona Askenazego 417
Ks. Wirtemberska Marya, przez Romana Plenkiewicza 87
* Woronicz Jan Paweł, przez Stanisława Kijeńskiego 38
Zaborowski Tymon (bez portretu), przez Henryka Gallego 330
* Zaleski Józef Bohdan, przez Kazimierza Glińskiego 350
Zan Tomasz, przez Henryka Gallego 268
UWAGA. Życiorysy oznaczone gwiazdką, mają portrety drukowane na papierze kredowym.







Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: zbiorowy.