To i owo

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
>>> Dane tekstu >>>
Autor Bolesław Prus
Tytuł To i owo
Podtytuł właściwie zaś:
ani to ani owo
Pochodzenie Pisma Bolesława Prusa
tom I
Data wydania 1935
Wydawnictwo Gebethner i Wolff
Drukarz Drukarnia Narodowa
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub Pobierz Cały tekst jako PDF Pobierz Cały tekst jako MOBI
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
BOLESŁAW PRUS
(ALEKSANDER GŁOWACKI)
TO I OWO
WŁAŚCIWIE ZAŚ:
ANI TO ANI OWO
CZYLI
48 POWIASTEK DLA PEŁNOLETNICH DZIECI
Gebethner i Wolff - logo.jpg

NAKŁAD
GEBETHNERA I WOLFFA
WARSZAWA


OKŁADKĘ PROJEKTOWAŁ EDWARD MANTEUFFEL[1]


DRUKARNIA NARODOWA W KRAKOWIE
1935


Zbiór „To i owo“ ukazał się w druku nakładem S. Czarnowskiego, M. Godlewskiego i Sp. w 1874 r. (data aprobaty cenzury 30 sierpnia 1873 r.) i od tego czasu nie był ani razu przedrukowywany. Na treść jego składają się przeważnie utwory, które po raz pierwszy wychodziły w roku 1873 (od Nr. 7 do Nr. 73) w czasopiśmie humorystycznem „Mucha,“ które naówczas pojawiało się dwa razy na tydzień. Listy ze starego obozu — dział trzeci w książce — były drukowane w Opiekunie domowym w 1872 i 1873 r.; w r. 1872 (od Nr. 42) wyszła część pierwsza: O złudzeniach w życiu, w r. 1873 (od Nr. 9), część druga: O badaniu życia codziennego. W Musze utwory Prusa ukazywały się bezimiennie, tak, że nie można stwierdzić, czy w To i owo znajduje się wszystko, co było w tem piśmie, czy tylko wybór. Listy ze starego obozu podpisane były pseudonimem Bolesław Prus.
Tekst utworów zawartych w To i owo, wykazuje w stosunku do pierwodruku pewne — choć nieliczne — zmiany w treści i w tytułach opowiadań; usunął Prus tak samo w wydaniu książkowem ważny dosyć szczegół, że szereg utworów w Musze był powiązany w jedną cykliczną całość pod tytułem Szkice społeczne. Do Szkiców należały: Mój sąsiad, Zaściankowi politycy, Ognisko rodzinne, Z życia poety, Literaci, Przed Kopernikiem, Filantropowie, Przyszłość prelegentów, Na Ujazdowie, Na prowincji, Na dworcu kolei, W Saskim Ogrodzie, Progresyści, Reklamy, Świat i poeta, Na majówce, Podróżni, Doradcy i Przyszłość literatury.


Przypisy

  1. Przypis własny Wikiźródeł Edward Manteuffel-Szoege (1908-1940).
  2. Przypis własny Wikiźródeł Uwagi redakcyjne Zygmunta Szweykowskiego (1894—1978) będą możliwe do udostępnienia w 2049 roku.
  3. Przypis własny Wikiźródeł Błąd w druku; powinno być – Ogrodzie.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Aleksander Głowacki.