To i owo

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
>>> Dane tekstu >>>
Autor Bolesław Prus
Tytuł To i owo
Podtytuł właściwie zaś:
ani to ani owo
Pochodzenie Pisma Bolesława Prusa
tom I
Data wydania 1935
Wydawnictwo Gebethner i Wolff
Drukarz Drukarnia Narodowa
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały tekst jako PDF (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały tekst jako MOBI (testowo) (z zewnętrznego serwera)
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
BOLESŁAW PRUS
(ALEKSANDER GŁOWACKI)
TO I OWO
WŁAŚCIWIE ZAŚ:
ANI TO ANI OWO
CZYLI
48 POWIASTEK DLA PEŁNOLETNICH DZIECI
Gebethner i Wolff - logo.jpg

NAKŁAD
GEBETHNERA I WOLFFA
WARSZAWA


OKŁADKĘ PROJEKTOWAŁ EDWARD MANTEUFFEL[1]


DRUKARNIA NARODOWA W KRAKOWIE
1935


Zbiór „To i owo“ ukazał się w druku nakładem S. Czarnowskiego, M. Godlewskiego i Sp. w 1874 r. (data aprobaty cenzury 30 sierpnia 1873 r.) i od tego czasu nie był ani razu przedrukowywany. Na treść jego składają się przeważnie utwory, które po raz pierwszy wychodziły w roku 1873 (od Nr. 7 do Nr. 73) w czasopiśmie humorystycznem „Mucha,“ które naówczas pojawiało się dwa razy na tydzień. Listy ze starego obozu — dział trzeci w książce — były drukowane w Opiekunie domowym w 1872 i 1873 r.; w r. 1872 (od Nr. 42) wyszła część pierwsza: O złudzeniach w życiu, w r. 1873 (od Nr. 9), część druga: O badaniu życia codziennego. W Musze utwory Prusa ukazywały się bezimiennie, tak, że nie można stwierdzić, czy w To i owo znajduje się wszystko, co było w tem piśmie, czy tylko wybór. Listy ze starego obozu podpisane były pseudonimem Bolesław Prus.
Tekst utworów zawartych w To i owo, wykazuje w stosunku do pierwodruku pewne — choć nieliczne — zmiany w treści i w tytułach opowiadań; usunął Prus tak samo w wydaniu książkowem ważny dosyć szczegół, że szereg utworów w Musze był powiązany w jedną cykliczną całość pod tytułem Szkice społeczne. Do Szkiców należały: Mój sąsiad, Zaściankowi politycy, Ognisko rodzinne, Z życia poety, Literaci, Przed Kopernikiem, Filantropowie, Przyszłość prelegentów, Na Ujazdowie, Na prowincji, Na dworcu kolei, W Saskim Ogrodzie, Progresyści, Reklamy, Świat i poeta, Na majówce, Podróżni, Doradcy i Przyszłość literatury.


Przypisy

  1. Przypis własny Wikiźródeł Edward Manteuffel-Szoege (1908-1940).
  2. Przypis własny Wikiźródeł Uwagi redakcyjne Zygmunta Szweykowskiego (1894—1978) będą możliwe do udostępnienia w 2049 roku.
  3. Przypis własny Wikiźródeł Błąd w druku; powinno być – Ogrodzie.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Aleksander Głowacki.