Wikiźródła:Skryptorium/Pulpit ogólny

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monobook icon.svg
Skryptorium
Pulpit ogólny

Pulpit, przy którym omawiamy tematy ogólne dotyczące Wikiźródeł, kierunków rozwoju, jak również wszystkie kwestie, nie pasujące do innych pulpitów.

Miłych i owocnych dyskusji!


Książki z IA[edytuj]

Cześć, zauważyłem, że od jakiegoś czasu są importowane do Commons książki z Internet Archive, także w języku polskim (są błędy w przypisaniu języka do kilku książek). Być może ktoś znajdzie w nich coś interesującego do przepisania. Matlin (dyskusja) 10:40, 1 lis 2020 (CET)

Pomóżcie nam lepiej pracować z Wikiźródłami - poszukujemy członków grupy eksperckiej![edytuj]

Wikiźródła to ważny i wspaniale rozwijający się projekt polskich Wikimediów. Dzięki zaangażowaniu swojej społeczności rośnie, zawiera coraz więcej zasobów i coraz lepiej służy czytelnikom. Wikimedia Polska chciałaby wspierać ten rozwój. Pomóc Wam w rozwiązaniu problemów technicznych, wspierać integrację społeczności, wiedzieć więcej o tym, co się dzieje i odpowiednio to promować. Dlatego chcielibyśmy, aby Wikiźródła miały swoją grupę ekspercką działającą przy Wikimedia Polska. Zadaniem grupy byłoby:

 • konsultowanie pomysłów i projektów WMPL powiązanych z Wikiźródłami
 • zgłaszanie bieżących problemów do rozwiązania i sukcesów do promowania
 • doradzanie przy organizacji wydarzeń
 • wykuowanie nowych pomysłów

Członkowie grupy spotykaliby się regularnie (forma i częstotliwość do ustalenia) ze mną, jako pracownicą Stowarzyszenia, mieliby realny wpływ na decyzje dotyczące Wikiźródeł. W przyszłości możliwe są również spotkania grupy na żywo. Ponieważ Wikiźródła są pierwszym projektem, który miałby taką grupę przy Wikimedia Polska, więc formułę współpracy będziemy wypracowywać wspólnie. Grupa liczyć ma do 5 osób. Czy jesteście jako projekt zainteresowani powołaniem takiej grupy? Czy macie dodatkowe pomysły na nią? Oraz - najważniejsze! - czy chcecie być jej częścią? Zgłaszajcie się tu lub na mój mail (natalia.szafran(at)wikimedia.pl). Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 21:07, 11 lis 2020 (CET)

 • @Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL):Społeczność tej wiki obecnie jest w takim stanie, że najczęściej albo dany użytkownik pracuje tylko nad swoimi tekstami, swoją "działką", albo, jeśli wchodzi w interakcje, to incydentalnie. Nie ma chyba jakiejś grupy, która byłaby żywo zainteresowana wszystkimi sprawami projektu. Wymaga to bardzo dużej wiedzy, przede wszystkim tzw. technicznej, w przeciwieństwie do wiki, w których ważna jest wiedza merytoryczna. Na tej podstawie nie sądzę, żeby taka grupa ekspercka się wyłoniła. Przy czym nie chcę oceniać negatywnie czyjegoś wkładu, bo to projekt wolontariacki, więc może nie być na niego czasu, albo po prostu chęci. Matlin (dyskusja) 07:58, 17 lis 2020 (CET)
  • Ale kto lepiej od aktywnych użytkowników projektu ma wiedzieć, co im potrzebne? :) Nawet pracując tylko nad swoją działką użytkownik może mieć jakieś uwagi, np. do usprawnień czy problemów, na które napotyka. Stowarzyszenie ma środki i ma pracowników, którzy chętnie pomogą, ale muszą wiedzieć w czym. Gdarin (dyskusja) 13:29, 17 lis 2020 (CET)

Tytuły tekstów[edytuj]

W Chimerze są dwa teksty Aleksandra Szczęsnego pod tytułem "Liryka", jeden to poemat prozą, drugi to wiersz. Ten sam tytuł, ten sam autor, to samo wydanie — jak je nazwać? Może ktoś ma jakiś pomysł. Joanna Le (dyskusja) 10:54, 11 sty 2021 (CET)

 • @Joanna Le: Rozważyłabym dwie wersje: "Liryka (Szczęsny, 1907, poemat)", "Liryka (Szczęsny, 1907, wiersz)" albo "Liryka (I dźwignąłem mój głos ponad drzewa rodzinne...)", "Liryka (O, domów starych pustko rozmodlona...)". Himiltruda (dyskusja) 00:45, 14 sty 2021 (CET)
  • @Himiltruda: dzięki za pomoc. Skłonię się raczej do pierwszej wersji, w razie jakby pojawiło się kolejne wydanie któregoś z utworów, będzie bezpieczniej. Joanna Le (dyskusja) 09:40, 14 sty 2021 (CET)
   • Popieram @Himiltruda:. Pierwsza wersja wydaje się nieco lepsza, nie można wykluczyć, że gdzieś jeszcze znajdziemy ten wiersz lub poemat. Pierwsza wersja daje nam więcej miejsca na uwzględnienie innego wydania. Draco flavus (dyskusja) 09:55, 14 sty 2021 (CET)

Serdecznie zapraszam na Discord[edytuj]

Font Awesome 5 brands discord color.svg

Serdecznie zachęcam do dołączenia do serwera Discorda „Wikimedianie”. Discord to komunikator internetowy służący do czatowania wzbogaconego o zdjęcia, filmy i emotki, a także do rozmów głosowych i audio-wideo. Oprogramowanie jest po polsku. Serwer „Wikimedianie” ma niemal 100 użytkowników, spośród których ponad 80 połączyło konta Discorda z kontami na wiki. Wśród tych 80 jest już kilku administratorów Wikiźródeł. Połączenie konta daje dostęp do ponad 10 kanałów tematycznych, w tym „Wikiźródła”. Swoje kanały mają także administratorzy projektów siostrzanych. Na Discordzie jest dużo dobrej zabawy i dowcipów charakterystycznych dla naszych społeczności, są zgłaszane prośby do administratorów, są też ogłoszenia i inne ciekawostki. Wedle Waszej woli możemy też zbudować boty zaciągające np. ozety czy jakiś inny rejestr. Tar Lócesilion (queta) 10:11, 20 sty 2021 (CET)

Z antropologii wiejskiej (nowa serya)[edytuj]

Dzień dobry!
Z twórczości p. Junoszy mamy na źródłach Z antropologji wiejskiej, a teraz dokładam nowszą książkę o bez mała bliźniaczym tytule (indeks). Są to oczywiście dwie różne książki opowiadające inne historie, choć o tym samym miejscu. Pytanie, może banalne, czy taka nazwa w main: „Z antropologii wiejskiej (nowa serya)“ będzie dobra?
I czy jest sens / potrzeba robić disambig (Z antropologii wiejskiej)? Pozdrawiam, Seboloidus (dyskusja) 15:24, 21 sty 2021 (CET)

 • Zwyczajowo daje się w nawiasie rok wydania tekstu. Ale tu jest sprawa bardziej skomplikowana, bo to nie są dwa wydania jednego tekstu, a sam rok w nawiasie może sugerować, że to są tożsame teksty. Disambig raczej trzeba robić. Matlin (dyskusja) 15:31, 21 sty 2021 (CET)

Mam dwie propozycje:

Pod stroną „Z antropologii wiejskiej“ zrobić disambig, i obecną przenieść, może na „Z antropologii wiejskiej (pierwsza serya)“, a nową wtedy jako „Z antropologii wiejskiej (druga serya)“
Albo zrobić disambig pod tytułem „Z antropologii wiejskiej (Obrazki i szkice)“, pierwszą serię zostawić pod tytułem „Z antropologii wiejskiej“, a nową jako „Z antropologii wiejskiej (nowa serya)“
w obu przypadkach na stronie ujednoznacznienia odpowiednio opisać, że to są różne serie. Joanna Le (dyskusja) 16:49, 21 sty 2021 (CET)
 • @Joanna Le: Przy disambigu pod nazwą „Z antropologii wiejskiej“, nie ma potrzeby zmieniać nazwy pierwszej książki; różnica jest jednej litery: „Z antropologji wiejskiej“, więc kolizji nie będzie. Czy disambig lepszy „Z antropologii wiejskiej“, czy „Z antropologii wiejskiej (Obrazki i szkice)“, to trudno mi ocenić. W każdym razie druga opcja wygląda dobrze. :-) Seboloidus (dyskusja) 18:02, 21 sty 2021 (CET)
 • @Seboloidus:, na końcówki nie zwróciłam uwagi, nie wiem czy dwie strony z tytułem różniącym się tylko "i" i "j" nie będą mylące. Ale można jeszcze dodać na stronach głównych obu zbiorów adnotację o drugiej serii. Joanna Le (dyskusja) 18:13, 21 sty 2021 (CET)
 • @Joanna Le: Masz na myśli różnicę między 1. książką a disambigiem? Jeśli tak, to może disambig: „Z antropologii wiejskiej (Obrazki i szkice)“, 1. książka: „Z antropologji wiejskiej“, 2 książka: „Z antropologii wiejskiej (druga nowa serya)“. A jeśli zdecydujemy się też na adnotacje, to zdaję się na Twoją wiedzę i pomoc. Seboloidus (dyskusja) 19:17, 21 sty 2021 (CET) .....zakręciłem się z tym i w sumie nic nowego nie zaproponowałem... Seboloidus (dyskusja) 14:46, 22 sty 2021 (CET)
 • @Joanna Le: Zrobiłem wg Twojej 2. propozycji: disambig, 2. książka. Jeśli widzisz potrzebę coś zmienić, dodać adnotacje, to proszę, popraw. Dziękuję za pomoc. :-) Seboloidus (dyskusja) 14:46, 22 sty 2021 (CET)
Jeśli decydujecie się na taką opcję, to moim zdaniem wypadałoby dać w tekście Z antropologji wiejskiej odsyłacz do disambigu, jak to się robi na Wikipedii. Vearthy (dyskusja) 15:04, 22 sty 2021 (CET)
@Seboloidus, @Vearthy: dodałam "Zobacz też" z odnośnikiem do drugiego tekstu na obu stronach. Joanna Le (dyskusja) 15:37, 22 sty 2021 (CET)

Skomentujcie poprawki OCR![edytuj]

Magic Wand Icon 229981 Color Flipped.svg

Cześć wszystkim! My (zespół odpowiedzialny za Community Wishlist Survey, czyli Badanie Życzeń Społeczności) rozpoczęliśmy pracę nad poprawkami OCR! Chcemy ulepszyć pracę z OCR w Wikiźródłach. Spójrzcie na stronę projektu, która zawiera pełny opic projektu i główne problemy, które zauważyliśmy.

Bardzo chcielibyśmy, żebyście odpowiedzieli na postawione pytania. Wasze opinie są dla nas niesłychanie ważne i bezpośrednio wpłyną na nasze decyzje. Dziękujemy z góry i czekamy na wasze komentarze! SGrabarczuk (WMF) (dyskusja) 01:37, 22 sty 2021 (CET)

Powszechne Zasady Postępowania – ruszają konsultacje![edytuj]

Droga społeczności.

W ciągu kilku najbliższych tygodni Wikimedia Foundation będzie prowadzić konsultacje związane z implementacją Powszechnych Zasad Postępowania (PZP) (ang. Universal Code of Conduct), które będą stanowić załącznik do obecnie obowiązujących Warunków użytkowania (ang. Terms of Use).

Czym będą Powszechne Zasady Postępowania?[edytuj]

PZP mają być dokumentem, który będzie normował zachowania i wskazywał na właściwe zasady postępowania we wszystkich projektach Wikimedia. Poprzez zawarcie spisu nieodpowiednich zachowań, które nie będą akceptowane w naszych projektach, będzie dbał o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.

Ma on również zapewnić jednolite zasady postępowania w tych społecznościach, które nie mają własnych szczegółowych regulacji i zasad związanych z zachowaniem użytkowników. W związku z tym będzie on pomagał głównie mniejszym oraz młodszym projektom, które nie miały jeszcze okazji spisać swoich własnych reguł z tym związanych.

Konsultacje przeprowadzone w 2019 roku oraz w pierwszej połowie 2020 roku pozwoliły na przygotowanie wstępnej propozycji zasad, jednak nadal brakuje przepisów związanych z implementacją oraz wdrożeniem w życie PZP. W tym celu, od 18 stycznia 2021 roku rozpoczynają się konsultacje w wielu społecznościach projektów Wikimedia.

Na czym będą polegały konsultacje?[edytuj]

W styczniu i lutym 2021 roku zostanie zaangażowanych dziewięciu koordynatorów w serię konsultacji, które obejmą najróżniejsze projekty Wikimedia (różne społeczności językowe oraz społeczności użytkowników Wikidanych i Commons). Jedną z wybranych społeczności, została społeczność polskojęzyczna, a jednym z moderatorów będę ja. W nadchodzących tygodniach będziemy mieli okazję razem porozmawiać na temat naszych odczuć, wizji oraz sposobu implementacji w związku z wprowadzaniem PZP.

Celem Wikimedia Foundation jest pozyskanie informacji z różnych społeczności i dopiero na podstawie przeprowadzanych konsultacji, nasz zespół przygotuje i zaprezentuje raporty i różne możliwości wcielenia PZP w życie. Zachęcam wszystkich do dzielenia się swoją opinią ze mną oraz z innymi członkami naszej społeczności. Równolegle do konsultacji ze społecznością, w lutym ruszą również konsultacje dla afiliantów (np. Wikimedia Polska lub WikiWomen's User Group).

Jak wziąć udział?[edytuj]

Zapraszam do wyrażenia swojej opinii w najwygodniejszy dla Was sposób. Żeby umożliwić każdej chętnej użytkowniczce i każdemu chętnemu użytkownikowi udział w konsultacjach, będą one przeprowadzane na kilka sposobów:

 1. Dyskusja w Kawiarence polskiej Wikipedii pod tym wątkiem oraz ewentualnymi tworzonymi w przyszłości;
 2. Poprzez rozpoczęcie nowego wątku na mojej stronie dyskusji;
 3. Poprzez wysłanie mi prywatnej wiadomość za pomocą wikimaila;
 4. Podczas spotkania (grupowego lub indywidualnego) ze mną, o których będę informował w przyszłości.

Dyskusja prowadzona jest w Kawiarence polskojęzycznej Wikipedii, ponieważ jest to największy projekt polskojęzycznej społeczności. W miarę potrzeb będą również organizowane konsultacje z członkami (zarówno 1-1, jak i grupowe) z różnych sfer oraz projektów naszej społeczności, za pośrednictwem platformy internetowej Zoom lub Google Meet (o terminach i informacjach wkrótce). Dodatkowo, w nadchodzących tygodniach zostanie uruchomiona anonimowa ankieta dla członków społeczności, którzy chcieliby prywatnie przekazać swoje odczucia związane z tematem PZP, a także otaczających go sfer (stan zasad w naszym projekcie, niechciane i potencjalnie niebezpieczne sytuacje oraz wszelkie sprawy dotyczące zachowania użytkowników projektów Wikimedia). Chętnych do bezpośredniego otrzymania ankiety proszę o zgłaszanie się do mnie za pomocą wikimaila.

Zachęcam również do odwiedzenia strony Najczęściej Zadawanych Pytań, na której możecie znaleźć odpowiedź na najczęściej nurtujące społeczność pytania.

W razie wszelkich pytań proszę o komentarze w dyskusji lub o pingi, żeby mieć pewność, że dotrę do waszej wiadomości. Życzę owocnej dyskusji! MNadzikiewicz (WMF) (dyskusja) 15:48, 3 lut 2021 (CET)

Powszechne Zasady Postępowania – Ogłoszenie z 3 lutego 2021[edytuj]

Wczoraj, tj. 2 lutego 2021, Rada Powiernicza Wikimedia Foundation ratyfikowała tekst Powszechnych Zasad Postępowania. Również dzisiaj na Meta-Wiki zostaną (część została już opublikowana) opublikowane m.in. następujące materiały:

 1. Zaktualizowana wersja Powszechnych Zasad Postępowania
 2. Rozszerzona lista najczęściej zadawanych pytań
 3. Nowa i odswieżona strona informujaca o Powszechnych Zasad Postępowania i związanymi z nimi procesami
 4. Oświadczenie Rady Powierniczej Wikimedia Foundation w sprawie przyjęcia PZP

Na prośbę użytkowników w dyskusji powyżej, przetłumaczę je na język polski zgodnie ze swoimi umiejętnościami, proszę jednak o życzliwość oraz chwilę cierpliwości i wyrozumienia, ponieważ opublikowane dokumenty zawierają dużo materiałów, nad którymi należy spędzić trochę czasu. MNadzikiewicz (WMF) (dyskusja) 15:48, 3 lut 2021 (CET)

Powszechne Zasady Postępowania – Zaproszenie na spotkania 8-14 lutego 2021[edytuj]

Od dzisiaj można rejestrować się na spotkania społeczności, podczas których dyskutowane będą różne propozycje związane z wprowadzeniem w życie Powszechnych Zasad Postępowania. W tym miejscu można zarejestrować swoją chęć uczestnictwa w takim spotkaniu. Po zgłoszeniu się wszystkich chętnych, zarejestrowani użytkownicy zostaną za pomocą wiki-maila poinformowani o terminie oraz sposobie dołączenia do spotkania. W razie wszelkich pytań, zapraszam poniżej, lub bezpośrednio do mnie za pomocą maila lub strony dyskusji. MNadzikiewicz (WMF) (dyskusja) 21:07, 4 lut 2021 (CET)

Wikiźródła w wynikach wyszukiwania[edytuj]

Odnoszą się do mojej informacji na Tablicy ogłoszeń, kilka słów uzupełnienia, dotyczących danych strukturalnych pojawiajacych się w wynikach wyszukiwania:
G dane strukturalne.jpg
Tak jak pisałem, dane strukturalne pobierane są wprost z naszego szablonu {{Dane tekstu}}, chociaż zgodnie z dokumentacją szukarki powinny zostać podane w postaci tzw. danych uporządkowanych, których nasze strony w większości nie wspomagają. Uporządkowane dane mają za zadanie pozwolić szukarkom rozpoznawać treści na stronie i określić znaczenie zawartych tam treści. Uporządkowane dane powinny zostać zakodowane na stronie w postaci standardowego formatu udostępniania informacji o stronie i klasyfikowania jej zawartości, np. w postaci danych JSON-LD. Nasze strony w większości nie udostępniają jeszcze takich danych. Są one zakodowane tylko w tych stronach, które połączyliśmy z elementami wykidanych. Np. strona Encyklopedia staropolska (połączona z elementem wikidanych) posiada zakodowane:

 {
  "@context": "https://schema.org",
  "@type": "Article",
  "name": "Encyklopedia staropolska",
  "url": "https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia_staropolska",
  "sameAs": "http://www.wikidata.org/entity/Q15978591",
  "author": {
   "@type": "Organization",
   "name": "Współtwórcy projektów Fundacji Wikimedia"
  },
  "publisher": {
   "@type": "Organization",
   "name": "Wikimedia Foundation, Inc.",
   "logo": {
    "@type": "ImageObject",
    "url": "https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-hor-googpub.png"
   }
  },
  "datePublished": "2007-11-27T09:24:08Z",
 "dateModified": "2015-05-19T15:01:08Z",
 "headline": "dzieło encyklopedyczne Zygmunta Glogera"
 }

Lecz szukarka, i chyba na szczęście, pobiera dane z naszej tabelki Dane tekstu, nie z danych uporządkowanych. Z jednej strony to chyba dobrze, że wielce tajny i skomplikowany algorytm szukarki wywnioskował, że nasze Dane tekstu zawierają dane godne zaufania i coraz częściej uzupełnia na ich podstawie wyniki wyszukiwania, z drugiej strony warto o tym pamiętać (oraz o ułomnym, w mojej ocenie, połączeniu z Wykidanymi), podczas modyfikacji szablonu czy rozwijania mechanizmu połączenia z Wykidanymi. Zdzislaw (dyskusja) 22:03, 20 lut 2021 (CET)

Warto śledzić w tym kontekście propozycję. Matlin (dyskusja) 08:49, 21 lut 2021 (CET)

Jantek z Bugaja[edytuj]

Od dłuższego czasu przymierzałem się, by powrzucać na Wikiźródła humorystyczne powiastki i wiersze tego ludowego poety i pisarza. Znalazłem ostatnio, że BUJ wrzuciła zeskanowane numery jednego z czasopism w których publikował. I się zastanawiam jak to wrzucać:

 • całe numery (wycinając to, co się okaże nie PD) czy
 • robić wycinki od razu tylko z tekstami Kucharczyka?

Pierwszy przypadek oznacza, że będziemy mieli wiele niedokończonych (ale precyzyjnie bibliograficznie zdefiniowanych) indeksów, drugi rodzi ryzyko dubli, jeśli ktoś kiedyś w przyszłości zdecyduje się opracować coś więcej z tego czasopisma albo indeksy mogą się zacząć rozmnażać (w jednym numerze może być kilkanaście lub kilkadziesiąt tekstów). I tak źle i tak niedobrze. A jako że tych numerów (nie sprawdzałem, czy we wszystkich są teksty Kucharczyka - ale sprawdzając wyrywkowo takich, w których ich nie ma nie znalazłem) jest około 1000, wolałbym ustalić jakąś politykę w tej materii na wstępie, niż przerabiać po zrobieniu połowy.

Macie jakieś sugestie, który z wariantów realizacji tematu wybrać? Ankry (dyskusja) 08:31, 24 lut 2021 (CET)

 • Moim zdaniem bezpieczniejsze będą wycinki. Marna jest szansa, że ktoś będzie chciał opracowywać całe numery i to w takiej ilości... Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 11:23, 24 lut 2021 (CET)
  W którą stronę nie pójść, to i tak jest co najmniej 1000 indeksów. Ankry (dyskusja) 16:53, 24 lut 2021 (CET)
  Moim zdaniem lepsze wycinki, a czy 1000 indeksów, to sprawa względna. Może lepiej jeden "rozwojowy" w sensie "JBOJ" (just a bunch of jpeg-s)? Z wycinkami jest bezpieczniejszy, jeśli będzie niewyraźny, można zamienić na dwa, można dodać, nowe opowiadanie w dowolnym miejscu (nie przesuwając stron...) Draco flavus (dyskusja) 17:22, 24 lut 2021 (CET)
  Moim zdaniem logika kontra porządek bibliograficzno-definicyjny. Wątpliwości Ankry'ego rozumiem ale nie podzielam. Czytelnik, opracowujący redaktor czy tp. będzie szukał powiastek Jantka nie jakichś tekstów na zupełnie inny temat pomieszanych z Jantkiem. Nie zaglądałem na linki ale pewnie są tam jakieś recenzje nic nie znaczących wydarzeń teatralnych, ogłoszenia bieżące może nekrologii... Reklamy w naszych "zwykłych" książkach i tak przecież wycinamy... Temat, a raczej zdanie ogółu, też mnie jednak interesuje, ponieważ popełniałem podobne wycinki (aczkolwiej z reguły ostrzej zdefiniowane bo na przykład Stara panna Kraszewskiego drukowana w kolejnych numerach gazety). Draco flavus (dyskusja) 17:42, 24 lut 2021 (CET)
  Szukać będzie, ale właśnie czy znajdzie? Bo, jeśli dobrze zrozumiałem jakiś czas temu Zdzislawa: jeśli nie będzie poprawnych danych bibliograficznych, to może się okazać, że systemy indeksujące nasze treści te teksty po prostu pominą. Ankry (dyskusja) 21:06, 24 lut 2021 (CET)
 • Zastanawiam się czy później dałoby się łączyć indeksy z wycinkami z indeksem z całym numerem czasopisma - jeśli ktoś później miałby ochotę (nawet za xx lat). Matlin (dyskusja) 17:22, 24 lut 2021 (CET)
  • Jeśli kiedyś ktoś będzie czujny, to pewnie może transkludować z tamtego indeksu do indeksu lub od razu na str. główną (w przestrzeni str. na przykład zostawiając dopisek). Może ew. zamiast wrzucać cały pdf/djvu wrzucać gazetę po kawałku pociętą tak, jak nasze artykuły, ale to moim zdaniem zdarzenie na tyle niepewne, że nie warto snuć scenariuszy. Są w rozmaitych bibliotekach miliony stron, szansa, że ktoś się akurat tymi zainteresuje jest niewielka. Draco flavus (dyskusja) 17:42, 24 lut 2021 (CET)
  • Jeśli każdy wycinek będzie osobnym indeksem, to można w przyszłości zastąpić go indeksem całego numeru. Ankry (dyskusja) 20:36, 24 lut 2021 (CET)
 • Ja robiłam coś takiego: Wybór wierszy M. Pawlikowskiej Bluszcz 1924-1930 Wieralee (dyskusja) 18:19, 24 lut 2021 (CET)
  I to jest właśnie coś, czego się boję. Proofread poniekąd zakłada, że dane poszczególnych tekstów z danego indeksu są dziedziczone z danych indeksu. W efekcie rok wydania, wydawca, drukarz itp. dla każdego tekstu powinny pochodzić z indeksu. Jeśli masz jeden tekst wydawany sukcesywnie przez lata, to można przyjąć, że ostateczną datą wydania jest data wydania ostatniego kawałka ((jest zresztą coś takiego w PA). Natomiast dla takiej sklejanki będzie to nieprawda. Można wprawdzie dla poszczególnych tekstów dodawać te informacje indywidualnie do poszczególnych tekstów, ale (a) to jest właśnie coś, czego bym nie chciał robić i co jest kierunkiem wstecz wobec aktualnej tendencji i (b) może się kiedyś okazać, że pewne dane można, owszem, dodać ale już nie nadpisać. @Zdzislaw: a co ty o tym myślisz? Ankry (dyskusja) 20:36, 24 lut 2021 (CET)
  I teraz, jeśli się któregoś dnia okaże, że do prawidłowego funkcjonowania indeksu niezbędne jest ustawienie roku wydania i statusu prawnoautorskiego w USA dla indeksu, to co podasz? (Hint: na dziś status prawnoautorski dla tekstów wydanych przed 1926 i 1926+ jest formalnie różny i wzajemne mieszanie tych informacji może się okazać podawaniem fałszywych danych; natomiast rokiem wydania dla tego zbiorku powinien być wg mnie rok 2016, a nie 1924-1930 i powinien on zapewne być na licencji CC-BY-SA 3.0 by Wieralee, a nie PD - wybór jest utworem podlegającym ochronie PA czy tego chcesz czy nie) Ankry (dyskusja) 20:44, 24 lut 2021 (CET)
 • Mechaniczne wycięcie z kilku roczników wszystkich opublikowanych utworów danego autora nie jest wg mnie świadomym wyborem podpadającym pod prawo autorskie, brakuje tu przejawu pracy twórczej... Natomiast być może faktycznie bezpieczniej by było ograniczać się do jednego rocznika i jednego wydawcy na indeks. Wieralee (dyskusja) 23:00, 1 mar 2021 (CET)