Pomoc:Korzystanie z Wikiźródeł
Uwaga! Strona jest w trakcie opracowywania. Niektóre informacje mogą być niepełne, a linki mogą kierować do nieistniejących stron. Strona w opracowaniu zgodnie z ustaleniami w Skryptorium. |
Niniejsza strona opisuje w jaki sposób poruszać się po bibliotece jaką są Wikiźródła, jak szukać tekstów i co robić kiedy napotkamy problemy.
Obecnie na wikiźródłach udostępnianych jest 252 651 książek i innych tekstów 2823 autorów. Z wszystkich tych tekstów można swobodnie korzystać.
Staramy się aby wszystkie udostępnione teksty były dostępne do pobrania w formatach EPUB, PDF i MOBI.[1]
Wyszukiwanie tekstów
[edytuj]Aby odszukać potrzebny nam tekst mamy kilka możliwości:
- możemy skorzystać z wyszukiwarki (ilustracja).
- najlepiej wpisać dokładny tytuł utworu. Czasem należy spróbować wpisać kilka wersji szukanego tytułu – np. jeśli wpiszemy [Powiedz im], to nie przeskoczymy od razu do wiersza Norwida, tylko pokażą się wyniki wyszukiwania. Poprawny tytuł to Powiedz im...
- jedynie przestrzenie nazw główna (czyli ta, w której są utwory (bez prefiksów przed tytułem)), Indeks, Autor oraz Kolekcja są domyślnie przeszukiwane – na Wikiźródłach wykorzystywanych jest także kilka innych przestrzeni nazw. Aby przeszukiwać inne przestrzenie, należy wybrać je w opcji zaawansowane po wyświetleniu się strony z wynikami wyszukiwania.
- Wchodząc na strony autorów.
- Szukając w dostępnych kolekcjach.
- Szukając według kategorii.
- Wybierając w menu bocznym „Losowy tekst”.
- Na stronie głównej Wikiźródeł, w ramce „Nowości”, znajduje się lista najnowszych ukończonych tekstów.
Najbardziej praktyczne wydaje się wpisanie poszukiwanego tytułu w polu lub znalezienie interesujących tytułów na stronie autora.
Jeśli jesteśmy zainteresowani jakąś tematyką możemy ewentualnie szukać podobnych tekstów w ramach kolekcji i kategorii.
Dla niezdecydowanych pozostaje „Losowy tekst” z menu bocznego lub jeden z niedawno ukończonych (ramka „Nowości” na stronie głównej Wikiźródeł).
Pobieranie książek
[edytuj]Przycisk „Pobierz”
[edytuj]Na każdej stronie tekstu, który jest możliwy do pobrania, znajdziemy niebieski przycisk z napisem „pobierz” , który przekierowuje nas do okienka z wyborem formatu pliku (ilustracja).
W ten sposób pobierzemy zasadniczo tylko tekst, który jest na danej stronie. Jeżeli jesteśmy jednak na stronie, która zawiera spis treści książki, to pobierzemy całą książkę. Ze strony pojedynczego wiersza pobierzemy w ten sposób tylko ten wiersz, a nie cały zbiór w którym został opublikowany.
Dane tekstu
[edytuj]Na stronie utworu, w ramce „Dane tekstu” (ilustracja) poniżej informacji o utworze znajdziemy również informacje o możliwości pobrania tekstu, może to być możliwość pobrania całego utworu, zbioru czy tomiku, ale też tylko części która jest na danej stronie, czyli wiersza lub rozdziału.
Dzięki tej opcji mamy możliwość pobrania całej książki będąc na stronie pojedynczego wiersza czy któregoś z rozdziałów. Np. ze strony opowiadania pt. Orlice, możemy pobrać cały zbiór Na Skalnem Podhalu T. 2, w którym to opowiadanie się znajduje.
Strony autorów
[edytuj]Na stronach autorów wypisane są tylko takie teksty danego autora, które są dostępne na Wikiźródłach, lub ewentualnie takie, które są w trakcie opracowywania (wtedy link do utworu jest czerwony).
Obecnie dodawana jest możliwość pobierania utworów bezpośrednio ze strony autora. W takim przypadku obok tytułu znajdziemy informację o możliwości pobierania (ilustracja), w przypadku braku takiej informacji musimy wejść na stronę utworu.
Brakujące teksty
[edytuj]Jeżeli jesteśmy zainteresowani jakimś tekstem, a nie znajdujemy go w bibliotece Wikiźródeł, możemy dopisać go na stronie Wikiźródła:Propozycje nowych tekstów. Należy jedynie pamiętać, że nie wszystkie teksty mogą zostać udostępnione. Ograniczają nas Prawa autorskie. O tym co zamieszczamy na Wikiźródłach, a czego nie, można przeczytać na stronie Wikiźródła:Czym są Wikiźródła?
Warto również sprawdzić czy szukany tekst nie jest już w opracowaniu. Na stronie Wikiźródła:Wikiprojekt Proofread znajdują się wszystkie projekty nad którymi obecnie pracujemy.
Należy pamiętać o tym, że samo znajdowanie się projektu na ww. liście, tak samo jak dodanie go do strony propozycji, nie oznacza, że tekst znajdzie się na Wikiźródłach. Do tego niezbędnie jest jeszcze zaangażowanie użytkowników.
Teksty w trakcie opracowywania/niekompletne
[edytuj]Niektóre wybrane przez nas teksty udostępnione na Wikiźródłach mogą okazać się niekompletne. Wynika to z faktu, że często udostępniamy teksty już w trakcie pracy nad nimi. Praca nad projektem jest kilkuetapowa i wykonywana przez wolontariuszy, czas jej trwania zależy więc od możliwości i chęci zaangażowanych osób.
Rozwiązaniem jest zgłoszenie społeczności zainteresowania danym tekstem (nie zawsze może być skuteczne), lub przyłączenie się osobiście do pracy.
Weryfikacja tekstów
[edytuj]Teksty dodawane na Wikiźródłach przechodzą weryfikację (korektę). Dodany tekst może być kompletny i gotowy do pobrania, ale jeszcze nie skorygowany, więc będzie mógł zawierać literówki lub inne błędy.
Można takie błędy poprawić lub liczyć na to, że przy korekcie zostaną zauważone i poprawione.
Jeżeli takie błędy znajdziemy, w utworze który jest z założenia ukończony, to tu również rozwiązaniem jest zgłoszenie społeczności błędów, lub przyłączenie się osobiście do pracy.
Komunikacja
[edytuj]Głównym miejscem dyskusji na tematy dotyczące polskojęzycznych Wikiźródeł jest Skryptorium.
Każdy problem bądź prośbę możemy również zgłosić na stronie Prośby do administratorów.
Jeżeli nie działa coś w konkretnym utworze, np. plik nie pobiera się w całości, są jakieś rażące błędy, można napisać na stronie dyskusji tego utworu. Trzeba pamiętać jednak o tym, że niektóre błędy czy braki mogą wynikać z tego, że dany utwór jest w trakcie opracowywania.
Możemy napisać również do konkretnego użytkownika, warto jednak wcześniej upewnić się sprawdzić czy jest to aktywny użytkownik. Może okazać się, że osoba która wcześniej nam odpisywała, obecnie nie jest aktywna w projekcie i może nikt nie zauważyć naszego pytania.
Do kontaktów między użytkownikami służą przede wszystkim strony dyskusji.
Niektórzy użytkownicy umożliwiają komunikowanie się ze sobą za pomocą poczty elektronicznej, w takim przypadku na stronie użytkownika w zakładce „Narzędzia” znajdziemy link „Wyślij e-mail do tego użytkownika”, lub w informacjach o użytkownika znajdziemy okienko z treścią: „Z tym użytkownikiem możesz skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej” (ilustracja). E-mail do użytkownika możemy wysłać tylko pod warunkiem, że jesteśmy zalogowani.
Warto założyć na Wikiźródłach konto użytkownika, nawet jeżeli tylko chcemy czytać/pobierać zgromadzone teksty i nie mamy zamiaru edytować, łatwiej jest wtedy komunikować się, czy zgłaszać ewentualne problemy.
Pomoc
[edytuj]
.
- ↑ Ze względu na specyfikę funkcjonowania Wikiźródeł czasami nie jest to dostępne. Może to być spowodowane tym, że utwór nie jest jeszcze ukończony, bądź ma braki techniczne. Niektóre teksty, mimo że ukończone, mogą wymagać rewitalizacji, dostosowania do zmian w oprogramowaniu. Wikiźródła jak każdy serwis internetowy ulegają ciągłym zmianom, a niewielka liczba aktywnych użytkowników, przy dużej liczbie udostępnianych tekstów, powoduje że nie zawsze możemy nadążyć. Jeżeli napotykacie na jakieś błędy przy pobieraniu czy w działaniu pobranego pliku, warto o tym poinformować społeczność Wikiźródeł.