Wikiźródła:Skryptorium/Pulpit techniczny

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Skryptorium
Pulpit techniczny

Przy pulpicie technicznym dyskutuje się nad kwestiami technicznymi związanymi z MediaWiki, botami, skryptami i szablonami.

Miłych i owocnych dyskusji!


Interwiki na stronie Ostatnich zmian[edytuj]

Dzień dobry. Od kilkunastu dni na stronie Ostatnich zmian w skórce nowego Vectora przestały się pojawiać interwiki (lista rozwijana w prawym górnym narożniku, w linii tytułu strony). Po przejściu na stary Vector wszystko jest w porządku (lista u dołu menu bocznego po lewej stronie strony). Na innych stronach (np. autorzy, utwory) wszystko jest w porządku. Czy ktoś zna przyczynę? Wygląda to na odgórną decyzję deweloperów bo na ukraińskich Wikiźródłach jest identycznie? Czy można coś na to poradzić? To była przydatna funkcjonalność. Mahnka (dyskusja) 00:25, 15 sty 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Tak, wygląda na bardziej ogólny problem, dotyczący wszystkich przestrzeni poza przestrzenią główną:
Uexpected "Page contents not supported in other languages" in non-article namespace
Dopisałem o ws. Na razie pozostaje czekać... może naprawią :) Zdzislaw (dyskusja) 13:20, 15 sty 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
@Mahnka Linki w innych przestrzeniach wróciły, na OZ ich brak w v2022 - wygląda na inny problem. Czy możesz potwierdzić, że przed kilkunastoma dniami w nowym vector-2022 linki językowe się wyświetlały? Zdzislaw (dyskusja) 18:36, 17 sty 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
@Zdzislaw na 95% widziałem te interwiki działające na OZ w v2022 w styczniu 2023, a na 100% w grudniu 2022. Mahnka (dyskusja) 07:59, 18 sty 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

"Ulepszenia" w zoomie skanów[edytuj]

Po ostatnich zmianach, ustawiony zoom jest automatycznie przeniesiony na inne, otwarte już okna, co nie pozwala na płynną pracę. Funkcja jest fatalna... wszystko mi się rozjeżdża :(( otwieram zazwyczaj 10 okien i pracuję na nich po kolei. A teraz, jak na pierwszym skanie czegoś nie dojrzę i powiększę fragment kilka razy, to potem 9 okien jest automatem powiększonych na maksa. I nie szkodzi, że potem 9 razy zmniejszam, system pamięta tylko pierwszy manewr — więc strach cośkolwiek powiększyć, już lepiej niech zostanie błąd :(( Wieralee (dyskusja) 21:38, 18 sty 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Przez cały dzień sprawdzam zachowanie obrazków skanów w czasie pracy i... Na razie jestem na NIE co do powyższej zmiany.
Być może to rozwiązanie jest przydatne bardziej w cyklu: przepisywanie — podgląd — przepisywanie, bo pozwala na powrót do miejsca skanu tam, gdzie się go zostawiło. Teoretycznie, bo nie zawsze. Raczej w "świecie idealnym" lub przy "niedzielnych" edycjach to może komuś spasować.
Przykładowo: kończę pracę na stronie ze skanem przesuniętym max. do góry (czyli do połowy jego wielkości — to też już pewnie zostanie na zawsze!), zapisuję stronę. I kolejną, albo 10 kolejnych, otwieram i mam wszędzie zamiast powiększenia domyślnego — powiększenie ostatnie "robocze", które tu mi już tylko przeszkadza.
Nawet gdy ostatnio otwarte okno edycyjne będzie miało skan w powiększeniu domyślnym, to kolejne otwierane strony (powiedzmy dziesięć) już niekoniecznie... Wystarczy, że strony będą miały inne wymiary (wiem, że w książkach są zazwyczaj podobne) to każda strona wyświetli ten skan w innej pozycji.
Przy zmianie powiększenia strony to też działa na opak: z roboczego powiększenia strony w przeglądarce (u mnie 150%) przechodzę na 100%. Skan zmniejszył się w okienku, więc kolejną stronę (albo 10 kolejnych) mam po otwarciu takich: https://i.imgur.com/jn5o1Wq.png
W praktyce rozpoczęcie pracy u mnie wymaga zazwyczaj każdorazowego kliknięcia lupki, aby przywrócić powiększenie domyślne.
Bardziej obiektywnie patrząc, uważam, że ta zmiana powinna mieć opcję włączania i wyłączania (z naciskiem na to ostatnie), bo nie każdy będzie z niej zadowolony.
Seboloidus (dyskusja) 22:24, 18 sty 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Nadchodzi nowa zmiana w Wektorze 2022[edytuj]

Cześć!

W przyszłym tygodniu (zaczynającym się 6 lutego), zespół Web z Wikimedia Foundation przeniesie część linków z menu bocznego ("sidebara") do nowego menu bocznego po drugiej stronie ekranu.

Dzięki temu korzystanie z linków widocznych w interfejsie będzie bardziej intuicyjne. Spis treści będzie wyświetlał się trochę wyżej na ekranie, ponieważ sidebar będzie krótszy. Ta zmiana będzie ważna głównie dla edytorów. Czytelnicy korzystają z sidebara o wiele rzadziej.

Dlaczego to zmieniamy

Dotychczas nie było rozróżnienia między linkami związanymi z całą wiki i tymi dotyczącymi pojedynczych stron. Do pierwszej grupy należą: strona główna, losowy tekst, czy ostatnie zmiany. Do drugiej z kolei należą: linkujące, zmiany w linkowanych, czy cytowanie tego artykułu. To pomieszanie było niezrozumiałe dla czytelników. Także nowi edytorzy nie wiedzieli, do czego służą poszczególne linki. Brak logicznego podziału utrudniał naturalne odkrywanie dostępnych narzędzi.

Ta zmiana jest również związana z uwagami na temat położenia spisu treści. Słyszeliśmy od edytorów używających Wektora 2022, że spis treści pojawiał się zbyt nisko, jako że był poniżej długiego sidebara. Teraz sidebar będzie krótszy i w ten sposób spis treści będzie wyżej. Ponadto ta zmiana zmniejszy ilość białej i pustej przestrzeni na ekranie.

Kompatybilność gadżetów

Być może techniczni wikiskrybi będą musieli zaktualizować jakieś gadżety czy skrypty. Niektóre z nich mogą stać się zbędne lub przestarzałe. Pomożemy skrybom, którzy będą chcieli utrzymać kompatybilność. Zachęcamy do przeczytania sekcji w naszej dokumentacji dotyczącej kompatybilności gadżetów.

Współpracujmy

Dziękujemy! SGrabarczuk (WMF) (dyskusja) 21:55, 3 lut 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Usterka w gadżecie związana z niedziałaniem opcji "Zmień układ na poziomy lub pionowy"[edytuj]

W Preferencjach w "Gadżetach" podmenu "Edycja stron" jest opcja: "Przeniesienie narzędzi z grupy Narzędzia proofread na podstawowy poziom rozszerzonego paska narzędzi". Jest ona domyślnie wyłączona. Zauważyłem, że przy włączeniu jej nie działa w toolbarze opcja "Zmień układ na poziomy lub pionowy".
Sprawdzane na skórce "Stary Wektor". Seboloidus (dyskusja) 17:30, 11 lut 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

tak, proof został mocno zmodyfikowany, zajmę się niebawem poprawieniem gadżetu. Zdzislaw (dyskusja) 18:47, 11 lut 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
@Seboloidus Opcje powinny już funkcjonować poprawnie. (wymagane poprawki przygotował Msz2001, za co mu serdecznie dziękuję) Zdzislaw (dyskusja) 23:15, 12 lut 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
@Zdzislaw, @Msz2001: Działa. Dziękuję! Seboloidus (dyskusja) 12:17, 13 lut 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Pewnie to już widzieliście. Pojawiło mi się przy transkluzji z parametrem "onlysection" w <pages ...>. Po zamianie na "fromsection" + "tosection" nie wystąpiło. Seboloidus (dyskusja) 16:13, 18 lut 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Nowy filtr nadużyć[edytuj]

Jest nowy filtr nadużyć uruchomiony - uniemożliwia wpisywanie {{bwd|...}}. W razie problemów i uwag proszę pisać, najwyżej się wyłączy lub wymyśli coś innego. Szablon jest przestarzały i nie powinien już być stosowany. Warto by było też kiedyś stopniowo ponaprawiać te 3000+ jego dotychczasowych wywołań... Draco flavus (dyskusja) 19:11, 25 mar 2023 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Zmiana w widoku Wektora 2022 dla użytkowników niezalogowanych[edytuj]

Cześć wszystkim.

Jakiś czas temu wprowadziliśmy menu z narzędziami strony w widoku dla niezalogowanych użytkowników. Zalogowani widzieli to menu od stycznia 2023.

Menu to wprowadza podział między narzędziami związanymi z całą wiki i tymi związanymi z daną stroną. Do pierwszej grupy należą, na przykład, Strona główna i Losowy tekst. Z kolei do drugiej należą, na przykład, Linkujące, Zmiany w linkowanych i Informacje o tej stronie. Ponadto to menu zbiera wszystkie linki do narzędzi związanych z daną stroną. Poprzednio niektóre z tych linków były w sidebarze (po lewej) lub w menu Więcej (na górze, obok Historii). Celem zmiany jest ułatwienie nowym czytelnikom i edytorom zrozumienia, czym te linki są i do czego służą.

Menu może być przypięte do boku lub odpięte. Jest też przyczepione na określonej wysokości, więc nie rusza się mimo przewijania strony. Dodatkowo dla użytkowników zalogowanych przypięcie i odpięcie są stałe. Oznacza to, że zalogowani widzą menu tak, jak wybrali (przypięte lub odpięte) mimo odświeżania strony lub przechodzenia między stronami. Jednak w widoku użytkowników niezalogowanych menu nie ma tej cechy stałości. Mamy nadzieję, że w przyszłości to się zmieni.

Wprowadzenie tej zmiany ma też wpływ na spis treści, który jest widoczny trochę wyżej na ekranie. Obecnie użytkownicy niezalogowani muszą więcej przewijać, żeby do niego dotrzeć. Była to jedna z uwag, jakie słyszeliśmy w ciągu ostatnich dni i mamy nadzieję, że nowa zmiana rozwiązuje ten problem.

Pracujmy razem

Dziękujemy! SGrabarczuk (WMF) (dyskusja) 03:15, 8 kwi 2023 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Zablokowane rozszerzenie od wykresów[edytuj]

Wczoraj Wikimedia Foundation poinformowała, że w celu ochrony bezpieczeństwa użytkowników rozszerzenie Graph zostało wyłączone. Oznacza to, że na stronach, które zawierały wykresy, pojawi się tylko niewielki pusty obszar. Aby pomóc czytelnikom zrozumieć, co się dzieje, społeczność może teraz zdefiniować komunikat do wyświetlenia w każdym miejscu, gdzie powinien znaleźć się wykres. Wiadomość tę można zdefiniować lokalnie na każdej wiki na stronie MediaWiki:Graph-disabled. Personel Wikimedia Foundation analizuje możliwości rozwiązania tego problemu. Aby śledzić nowe informacje na ten temat, odwiedź zadanie na Phabricatorze: T334940.

--MediaWiki message delivery (dyskusja) 19:36, 19 kwi 2023 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]