Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
(Przekierowano z Strona główna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 186 386 tekstów 1914 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Trzydzieści morgów
Wincenty Kosiakiewicz

Dzień się poczynał. Naprzód ze wschodu szło świtanie i przecierać zaczynało ciemności nocne. Wtedy obudziły się ptaki w trawach śpiące i świergotać zaczęły i harmider robić, jakby na jarmarku jakim.
Potem poczerwieniało na wschodzie, jakby kto tam krwawej farby rozlał i pomalutku w tej czerwieni wychodzić zaczęło z za ziemi na niebo słoneczko.
W Bratkowie ruch powstał. Ledwo co nieco światła wsunęło przez okno do której izby, zaraz budził się czujny gospodarz i skrzętna gospodyni podnosiła ze snu dzieci, lub parobków, lub dziewki i nie zadługo w zagrodzie każdy brał się do swojej roboty.
Wszystkiego tego nie widział już w owym dniu stary Tomasz, bogaty włościanin, który od dwóch miesięcy złożony ciężką chorobą, nie podnosił się z łóżka. Zmarł on w nocy prawie niespodziewanie. Choć chorował bowiem, nie myślano, aby takiego silnego chłopa tak prędko choroba na śmierć zmogła.
A jednak zmogła.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Selma Lagerlöf w 1922 roku

Selma Lagerlöf

Była pierwszą kobietą, której przyznano Literacką Nagrodę Nobla. Później sama trafiła do kapituły wybierającej kolejnych laureatów i przez wiele lat jej wizerunek znajdował się na koronach szwedzkich. Niedawno zaczęliśmy opracowywać wybór jej twórczości — wiele utworów jest już przepisanych i dostępnych na czytniki, ale czekamy na chętnych do korekty.

Alfabetyczny spis tekstów autorki w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł