Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, repozytorium wolnych materiałów źródłowych
(Przekierowano z Main Page)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Witamy w serwisie
WikisourcePL.png

Wikiźródła to społeczny projekt, którego celem jest utworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w formie stron wiki. Gromadzimy i przechowujemy tutaj w postaci cyfrowej wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie). W polskich Wikiźródłach jest obecnie 148 110 tekstów 793 autorów – zamieszczone materiały należą do domeny publicznej lub dostępne są na wolnej licencji.

Przyłącz się do nas! Każdy może rozwijać Wikiźródła – także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Przypadki Robinsona Cruzoe
Daniel Defoe zmarł 24 kwietnia 1731

Piętaszek zawsze mówił o sobie w osobie trzeciej, podobnie jak to mówią dzieci. Naród swój nazywał »Karib «, podobnie jak i innych wyspiarzy, z tą tylko różnicą, że gdy mówił o swoich, nazywał ich »Mocny Karib«. Opowiadał mi także, że na południu, w dużej ziemi, biali ludzie wymordowali całe narody Indian. Widocznie odnosiło się to do Hiszpanów, których okrucieństwa były tak straszne, że wieść o nich doszła nawet do uszu Karaibów. Zaprowadziłem go raz do mego czółna, a wskazując je, spytałem: - Czy można na takim dostać się do ziemi, gdzie biali ludzie mieszkają? - O, nie, nie, trzeba dwa czółna takie jak Robinsona, bo jedno morze przewróci. Nie mogłem zrozumieć z początku, dlaczego jedno czółno może woda zatopić, a dwóch nie. Później dopiero pomiarkowałem, że nie umiejąc powiedzieć dwa razy większe, mówił dwa czółna.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Mark Twain by Abdullah Frères, 1867.jpg

Mark Twain

Amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz.

Alfabetyczny spis tekstów tego autora

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria


 

Crystal Clear action edit.png Nowe materiały źródłowe


Projekty siostrzane Wikiźródeł

Odwiedź także strony Fundacji Wikimedia oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska.