Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
(Przekierowano z Main Page)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 170 821 tekstów 1615 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Na drogach duszy — Gustav Vigeland
Stanisław Przybyszewski

Człowiek nie ma już siły, okiełznać strachu i rozpaczy, przestaje się bronić przeciw upiorom, co mu dom cały zapełniają. Wydobywa ze strychu starą, zapomnianą biblią, wgłębia, wżera się w słowo boże, przekręca je, nicuje, traci sens słowa, stara się opamiętać, płonie jeszcze w mózgu drobna iskierka rozumu, że to wszystko szaleństwo — ale to za późno. I przeszukuje serce w najskrytszej fałdeczce, raz jeszcze przeżywa życie w każdej sekundzie, raz jeszcze przeżuwa każdą myśl, a strach i rozpacz pną się coraz wyżej, zapierają oddech, stłaczają z mózgu każde inne uczucie: grzech, wszędzie grzech, ohydny, wstrętny grzech w każdej myśli, każdym czynie, a co grzechem nie było, przetwarza błędny mózg na grzech i ohydę.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Dante na obrazie Boticellego

Dante Alighieri

Średniowieczny autor Boskiej Komedii, z której przekładem z włoskiego w całości bądź fragmentach mierzyli się liczni tłumacze. Na Wikiźródłach oferujemy pełny przekład E. Porębowicza i A. Stanisławskiego, a także fragmenty, Pieśniarza oraz utwory o Dantem.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł