Wikiźródła:Teksty podejrzane o naruszenie praw autorskich

Z Wikiźródeł, repozytorium wolnych materiałów źródłowych
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do usunięcia

Wszystkie projekty Wikimedia gromadzą wolne materiały. Wolne, to znaczy opublikowane na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (lub zgodnej), względnie takie, do których autorskie prawa majątkowe (lub prawa pokrewne) wygasły lub nigdy nie powstały. Dlatego np. cała nazwa Wikipedii zawiera to słowo – Wikipedia, wolna encyklopedia. Więcej na temat praw autorskich (także dotyczących Wikiźródeł) możesz znaleźć na Wikiźródła:Prawa autorskie.Białe róże[edytuj]

Jest problem z tą piosenką. Wg Biblioteki Polskiej Piosenki (współ-)autorami tekstu są Jan Emil Lankau (zm. 1972) i Kazimierz Wroczyński (zm. 1957). Proponuję ją usunąć. Ashaio (dyskusja) 18:10, 9 mar 2015 (CET)

Zdecydowanie. Pozostaje jednak pytanie: czy tylko tę? BTW, @Wieralee: Czy podany w infoboksie rok wydania (1921) ma jakieś podstawy? Bo jest w tym przypadku bardzo istotny (czy na pewno wydana przez 1.1.1923...) Ankry (dyskusja) 20:56, 9 mar 2015 (CET)
  • Kiedy dodawałam indeks, w ŚBC książka miała napisane "1921". Teraz ma poprawione na "po 1921". To wszystko nie jest jasne: zaraz po wojnie redaktor zapewne po prostu spisał różne piosnki krążące wśród żołnierzy, a potem zapewne znalazły się informacje o ich twórcach... Może dlatego w Śpiewniku autorzy zazwyczaj nie są wymienieni. Trudna sprawa. Nie chcę "nadrzucać faktów", trzeba jeszcze poszperać po katalogach. Wieralee (dyskusja) 21:16, 9 mar 2015 (CET)
    • Jan Eichhorn (redaktor i wydawca) zmarł w 1935, więc można to przyjąć jako najpóźniejszą możliwą datę wydania Śpiewnika. Ashaio (dyskusja) 21:21, 9 mar 2015 (CET)
    • Na stronach onet i profesor.pl jest podana data "1921", ale to może być wtórne. W bibliotece piosenki kiedyś ten zbiór był ujęty, teraz ten zasób jest pusty... Napisałam do Muzeum Śląskiego, które ma stałą ekspozycję pt. "W drukarni Jana Eichorna". Być może mają więcej informacji i być może zechcą się nimi z nami podzielić. Proponuję usunięcie u nas, a w razie otrzymania pozytywnej odpowiedzi (PD-US-1923) odtworzymy i przesuniemy tę stronę do innego projektu. Wieralee (dyskusja) 21:53, 9 mar 2015 (CET)
  • Problem jest poważniejszy.
  • Po pierwsze, tekst na pewno należy wywalić z commons (bo nie jest PD w Polsce), a nie wiemy jak w USA. Zaraz to zrobię.
  • Po drugie, to że Einchorn dał plamę publikując jako anonimowy tekst, którego autor anonimowy nie był, podważa wiarygodność anonimowości reszty tekstów ze zbioru. Trzeba by albo wykazać, że Einchorn nie mógł podać informacji o autorze, bo nie była w chwili publikacji znana, albo zbadać dokładnie autorstwo wszystkich pozostaych tekstów ze zbioru. Bo jeśli Einchorn nie podał autora(-ów) przez swoje własne niedbalstwo (albo przez brak takiego wymogu wówczas), to nie możemy na tym rodzaju anonimowości polegać.
Ten konkretny tekst do skasowania i odtworzenia u nas w 2043 r. (ewentualnie na wikisource.org 95 lat od publikacji (czyli pewnie w 2031, jeśli dokładniejszej daty publikacji nie ustalimy). Ankry (dyskusja) 09:58, 12 mar 2015 (CET)

Tekst usunięty. Ankry (dyskusja) 11:33, 12 mar 2015 (CET)

Pierwszy rozkaz Stefana Gądzi, Rozkaz..., Rozkaz..., Rozpoczęcie...[edytuj]

Wszystkie powyższe pozycje to fragmenty z książki: Andrzej Ropelewski: W Jędrzejowskim Obwodzie AK. PWN, Warszawa 1986. (tutak rozkaz styczniowy - interpunkcja i podziały wyrazów pochodzą, z już ukrytego ocr-u googla) Nawet gdyby je potraktować jako osobne "dzieła" autorstwa Stefana Gądzio, to nie posiadamy żadnej wiedzy o ich wcześniejszym "opublikowaniu", a sam Stefana Gądzio nie jest PD. Zdzislaw (dyskusja) 18:12, 13 mar 2015 (CET)

Wydaje mi się, że rozkazy wojskowe należy traktować jak materiały (a może dokumenty?) urzędowe i jako takie nie podlegające PA. Ale przydałaby się tutaj bardziej prawnicza opinia. Ankry (dyskusja) 01:41, 14 mar 2015 (CET)
Prawa do pierwszego wydania już wygasły. Prawa do tekstów jako takich - szara strefa, jeden sąd powie Ci tak, inny siak. Moja własna opinia jest taka, że te rozkazy nie są utworami, ale jako prawnik powiem, że przed sądem nie będzie pewności. --Teukros (dyskusja) 18:26, 24 mar 2015 (CET)
Czy Twoim zdaniem Teukros, edycja rozkazów dokonana w pozycji [Andrzej Ropelewski: W Jędrzejowskim Obwodzie AK. PWN, Warszawa 1986.] (interpunkcja, dopiski w nawiasach kwadratowych) skąd zostały one skopiowane na źródła, także nie podlega ochronie? Zdzislaw (dyskusja) 18:53, 24 mar 2015 (CET)
Trudno powiedzieć. Nie wiem, jak głęboka była ingerencja w oryginalny tekst. Opracowanie jest chronione, ale czy tu mamy z nim do czynienia? Trzeba by porównać oryginały z tekstem w książce. A przed sądem dalej byłaby ruletka. --Teukros (dyskusja) 22:41, 25 mar 2015 (CET)

Oświadczenie dotyczące zamknięcia działalności kapłańskiej[edytuj]

Brak źródła, autor żyje. Tekst oznaczony licencją PD, ale w historii strony jako opis pierwszej edycji podano "Oświadczenie prasowe profesora". Na WS:Zapytania o zgodę na wykorzystanie nie ma zgody na wykorzystanie tego tekstu. Ashaio (dyskusja) 17:48, 24 mar 2015 (CET)

Saper się tym zajmował. Nie udało się uzyskać konkretnej, na 100% pewnej zgody autora, ale o szczegóły to już trzeba by pytać Sapera. --Teukros (dyskusja) 18:21, 24 mar 2015 (CET)
Sprawdzę w archiwach mojej korespondencji z autorem.  « Saper // @wikiźródła »  19:51, 24 mar 2015 (CET)