Wikiźródła:Teksty podejrzane o naruszenie praw autorskich

Z Wikiźródeł, repozytorium wolnych materiałów źródłowych
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Do usunięcia

Wszystkie projekty Wikimedia gromadzą wolne materiały. Wolne, to znaczy opublikowane na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (lub zgodnej), względnie takie, do których autorskie prawa majątkowe (lub prawa pokrewne) wygasły lub nigdy nie powstały. Dlatego np. cała nazwa Wikipedii zawiera to słowo – Wikipedia, wolna encyklopedia. Więcej na temat praw autorskich (także dotyczących Wikiźródeł) możesz znaleźć na Wikiźródła:Prawa autorskie.Przemówienia[edytuj]

Zgłoszenie dotyczy stron Wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas mszy św. żałobnej w Łucku i Wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. Jedyną podstawą do zachowania tych tekstów mógłby być art. 4 pkt 1 i 2 prawa autorskiego, ale przemówienia niespecjalnie mi podpadają pod "urzędowe dokumenty" (bo wszystko inne zupełnie nie pasuje). Zauważyć należy, że czynności przy okazji których doszło do wygłoszenia przemówień nie miały sformalizowanego charakteru (inaczej niż wydanie rozporządzenia czy zarządzenia itp.). Prezydent może uświetniać swoją obecnością różne uroczystości, ale poza nielicznymi wyjątkami wytworzone w związku z tym utwory nie będą materiałem urzędowym. --Teukros (dyskusja) 19:29, 24 wrz 2014 (CEST)

Wg mnie, jeśli Bronisław Komorowski wygłaszając przemówienie reprezentował nie siebie, lecz Urząd Prezydenta RP oraz jeśli przemówienie zostało nie tylko wygłoszone, lecz jego tekst został również opublikowany przez Kancelarię Prezydenta (czyli nadano mu formę materialną, np. w celu udostępnienia prasie), to jest materiałem urzędowym nie podlegającym ochronie prawnoautorskiej. Ankry (dyskusja) 20:19, 24 wrz 2014 (CEST)
Ewentualny problem widzę w rozstrzygnięciu czy te teksty nie podlegają przypadkiem ochronie wg prawa USA... Ankry (dyskusja) 20:27, 24 wrz 2014 (CEST)
Trza by tu odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze - czy utwory wytworzone przez osobę będącą Prezydentem podczas uroczystości podpadają pod art. 4? Moim zdaniem nie, albowiem udział w uroczystościach nie wchodzi w zakres czynności urzędu (przy czym mam tu na myśli uroczystości w rodzaju przecięcia wstęgi, udziału we mszy, odsłonięcia tablicy itp., a nie np. spotkania z głową innego państwa, które raczej podpadają pod reprezentację RP). Drugie - czy wszystko to, co opublikowane przez Kancelarię Prezydenta RP to materiał urzędowy? Nie bardzo, bo idąc tym tokiem myślenia to by urzędnicy mogli całą naszą sztukę "uwolnić" publikując obrazy, filmy, powieści itd. na stronach urzędów. Z tych względów podtrzymuję stanowisko jak na wstępie. --Teukros (dyskusja) 15:21, 25 wrz 2014 (CEST)
  • @Teukros: skoro już ruszyłeś tę sprawę, to może niech się wypowie sam zainteresowany? ;) Może skreślisz kilka słów w mailu do kancelarii prezydenta, może nas nie pozbędą i się sami wypowiedzą w tej sprawie? Wieralee (dyskusja) 13:18, 26 wrz 2014 (CEST)
    • @Wieralee: - przyznam, że jestem niechętny tego rodzaju czynnościom. Pisanie o zgodę (czy interpretację) do podmiotu, którego prawa mogło się wcześniej naruszyć; prawnik we mnie krzywi się okrutnie na coś takiego. Szczerze pisząc, skasowałbym i po problemie - ale jeżeli ktoś chce pisać, to pomogę (służę wiedzą dzisiaj wieczorem na IRCu). --Teukros (dyskusja) 13:58, 26 wrz 2014 (CEST)

Deklaracja ideowa Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1948)[edytuj]

Tekst chroniony prawem autorskim. Brak przesłanek do wyłączenia ochrony. --Teukros (dyskusja) 19:37, 24 wrz 2014 (CEST)

Crystal Clear action button cancel.png Usunąć Ankry (dyskusja) 20:56, 24 wrz 2014 (CEST)
Usunięte jako NPA. Czekamy z tym do 2019. Ankry (dyskusja) 23:14, 25 wrz 2014 (CEST)

Odezwa Zakrzewska (fragment)[edytuj]

Z osób które tworzyły Odezwę przynajmniej dwie - Stefan Szczepaniak i Jan Kaczmarek zmarły grubo po wojnie. Przy okazji, okazuje się że na Wikiźródłach jest tylko niewielki fragment Odezwy - tak na oko z 5%. Wikiźródła nie są projektem na zamieszczanie cytatów. --Teukros (dyskusja) 20:21, 24 wrz 2014 (CEST)

A czy przypadkiem posiadaczem praw autorskich nie był od początku ZPwN? Wtedy prawa by wygasły w 2008. Podany szablon licencji jest na pewno niewłaściwy. Natomiast kwestia fragmentaryczności jest argumentem do SDU... Ankry (dyskusja) 20:55, 24 wrz 2014 (CEST)
Tak, masz rację - to będą prawa ZPwN. --Teukros (dyskusja) 21:01, 24 wrz 2014 (CEST)
Mając powyższe na uwadze proponuję usunąć zgłoszenie i założyć projekt proofread dla tej odezwy. --Teukros (dyskusja) 15:22, 25 wrz 2014 (CEST)

Rozumiem to jako wycofanie zgłoszenia.
Zostaje zatem. Ktoś chętny zrobić Proofread z tego? Ankry (dyskusja) 23:15, 25 wrz 2014 (CEST)

Odezwa Głównego Komitetu Strajkowego dla miasta Gdyni (1970)[edytuj]

Tekst prawnie chroniony, brak podstaw do wyłączenia. --Teukros (dyskusja) 16:10, 26 wrz 2014 (CEST)

Litania do Matki Bożej Miłosierdzia[edytuj]

Brak informacji o autorze i publikacji. --Teukros (dyskusja) 16:15, 26 wrz 2014 (CEST)