Wikiźródła:Strony do usunięcia

Z Wikiźródeł, repozytorium wolnych materiałów źródłowych
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do usunięcia

Na tej stronie możesz umieścić teksty, które Twoim zdaniem powinny zostać usunięte z Wikiźródeł. Tutaj możesz też poprzez głosowanie pomóc zdecydować, czy dana strona ma być usunięta.

Zobacz też archiwum głosowań.

Zasady[edytuj]

Podejmowanie decyzji o ewentualnym usunięciu
  • Strony raz zgłoszone tutaj powinny pozostawać na tej liście przez tydzień; w tym czasie każdy Wikiskryba ma prawo wypowiedzieć się jednoznacznie za lub przeciw skasowaniu, przy czym może uzasadnić swój pogląd.
  • Prosimy nie usuwać szablonu "do skasowania" ze strony oraz z tej listy - ta decyzja pozostaje w rękach wszystkich głosujących.
  • Jeśli w odniesieniu do zgłoszonych stron nie będzie głosów sprzeciwu zostaną usunięte w ciągu tygodnia. W przeciwnym wypadku decyduje wynik głosowania. Nie należy kasować haseł przed upływem tego terminu, choćby sprawa wydawała się oczywista.
  • Jeśli "nominujący" wycofa swój głos i nie będzie innych głosów za usunięciem strony w ciągu doby po tym wycofaniu, strona może być usunięta z wykazu SdU.

Uwaga:

  • nowe wpisy prosimy dodawać na górze, a nie na dole odpowiedniej sekcji
  • zalecane jest poinformowanie edytorów o umieszczeniu tekstu na poniższej liście
  • zakwalifikowanie hasła na listę SdU nie zastępuje kwalifikowania na inne listy
  • prosimy każde hasło umieszczać oddzielnie
  • prosimy nie usuwać (nie zmieniać) żadnych wypowiedzi, nawet swoich, gdyż może to doprowadzić do nieporozumień w dyskusji - najlepiej stosować przekreślenie uzyskiwane tagami <strike>przekreślenie</strike>.

Lista haseł[edytuj]


Czuwaj, strażnico![edytuj]

witam, tekst (bez źródła) - istnieje już w wersjach proof pod oryginalnym tytułem "Do młodej braci" tutaj, tutaj i tutaj. Proponuję usunąć lub zamienić na przekierowanie do wydania z 1883. Zdzislaw (dyskusja) 17:04, 4 sty 2015 (CET)

  • Zatem zamykam jako bezprzedmiotowe. Gtk-ok.svg Załatwione Ankry (dyskusja) 20:46, 13 sty 2015 (CET)

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny i Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny/Część ogólna[edytuj]

Dyskusja przeniesiona z NPA Ankry (dyskusja) 20:52, 13 sty 2015 (CET)

Ustawy nie podlegają PA, jednak ich teksty ujednolicone — już tak. Pobrane ze strony isap.sejm.gov.pl, gdzie pozwala się jedynie na użycie niekomercyjne w sieci, brak zezwolenia na komercyjne użycie tekstu, także poza siecią, w tym na komercyjną publikację poza siecią, nie spełnia więc naszych wymogów. Wieralee (dyskusja) 22:08, 10 sty 2015 (CET)

Sprawa jest niejednoznaczna, i chyba będzie wymagała podjęcia ustaleń co do zasady na przyszłość. Czy opracowania takie jak te na stronie ISAP są chronione prawem autorskim? Moim zdaniem nie; brak w nich elementu twórczego, taka kompilacja ma czysto maszynowy charakter. Wydaje się, że w grę nie wchodzą także prawa pokrewne (tj. prawo do 1. wydania), a to dlatego że tak naprawdę ustawa została już w całości opublikowana w Dzienniku Ustaw. Owszem, na stronie ISAP opublikowana została kompilacja, ale przyjęcie że istnieje prawo do takiej kompilacji oznaczałoby, że nikt inny nie będzie mógł później zebrać do kupy i wydać takiej ustawy. Że tak nie jest, łatwo się przekonać idąc do pierwszej z brzegu księgarni i zaglądając na półkę z ustawami, gdzie m.in. znajdziemy wersje ujednolicone Kodeksu karnego.
Niemniej jednak stoję na stanowisku, że tekst winien zostać usunięty, a to z uwagi na politykę publikacji. Kodeks karny należy do ustaw często zmienianych, i z tego względu podlega pod odpowiednie wyłączenie. Wreszcie, acz to już argument poza zasadami, nie widzę żadnego sensu w publikowaniu takich tekstów. Kodeks karny jest ustawą dostępną za darmo na wielu stronach (np. ISAP, Gofin, Arslege), i to w wersjach na bieżąco aktualizowanych. Efekt - masa pracy pójdzie w coś, co bardzo łatwo znaleźć gdzie indziej. A poza tym, Wikiźródła nie nadają się do publikowania ustaw - aby były użyteczne, trzeba przepisywać je z wielką dokładnością i pilnować ich aktualizacji, a i z jednym i drugim są u nas problemy. --Teukros (dyskusja) 11:05, 11 sty 2015 (CET)
(wykreśliłem część dyskusji, która nie dotyczy już tego tematu po przeniesieniu) Ankry (dyskusja) 20:59, 13 sty 2015 (CET)
Zgadzam się z Teukrosem, że ten tekst narusza nasze zasady, zresztą zwróciłem na to uwagę skrybie, który go zaczął zamieszczać. Dodałbym do argumentów, że dla tej konkretnej wersji Ustawy trudno znaleźć źródło identyfikowalne w katalogach bibliotecznych, a także zwróciłbym uwagę, że po kolejnej nowelizacji ustawy ta konkretna jej wersja prawdopodobnie zniknie również ze stron ISAP (zostanie zastąpiona nową). I co wtedy należy uważać za źródło i jak go weryfikować? Ankry (dyskusja) 20:59, 13 sty 2015 (CET)

Crystal Clear action button cancel.png Usunąć. Zdzislaw (dyskusja) 21:05, 13 sty 2015 (CET)

Usunięte. Gtk-ok.svg Załatwione Ankry (dyskusja) 00:50, 26 sty 2015 (CET)

Przyrzeczenie wawerskie[edytuj]

witam,
tekst bez podanego źródła, autorstwa, pochodzenia... Nie spełnia kryteriów polityki publikacji. Zdzislaw (dyskusja) 16:55, 21 lut 2015 (CET)

Usunąć, jeśli nikt nie poprawi. Ankry (dyskusja) 18:17, 21 lut 2015 (CET)
Usunięte. Gtk-ok.svg Załatwione Zdzislaw (dyskusja) 01:26, 1 mar 2015 (CET)