Wikiźródła:Strona główna

Z Wikiźródeł, repozytorium wolnych materiałów źródłowych
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Witamy w serwisie
WikisourcePL.png

Wikiźródła to społeczny projekt, którego celem jest utworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w formie stron wiki. Gromadzimy i przechowujemy tutaj w postaci cyfrowej wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie). W polskich Wikiźródłach jest obecnie 148 700 tekstów 835 autorów – zamieszczone materiały należą do domeny publicznej lub dostępne są na wolnej licencji.

Przyłącz się do nas! Każdy może rozwijać Wikiźródła – także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Encyklopedja Kościelna - A priori i a posteriori


A priori i a posteriori, dwa w nowszej filozofji używane wyrażenia. Pochód myśli od pojęć do szczegółów rzeczywistości doświadczalnej nazywa się postępowaniem a priori, t. j. a priori ad posterius, od tego co jest wcześniejsze, pierwsze, idealne, do tego co jest późniejsze, realne. Odwrotnie zaś, pochód myśli od szczegółów rzeczywistości doświadczalnej do pojęć ogólnych nazywa się postępowaniem a posteriori, t. j. a posteriori ad prius, od tego co jest późniejsze, realne, do tego co jest wcześniejsze, pierwsze, idealne.

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Wyspianski-portretJerzegoZulawskiego.jpg

Jerzy Żuławski

Polski pisarz, poeta i dramaturg.

Alfabetyczny spis tekstów tego autora

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty


 

Crystal Clear action edit.png Nowe materiały źródłowe


Projekty siostrzane Wikiźródeł

Odwiedź także strony Fundacji Wikimedia oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska.