Przejdź do zawartości

Szkice z podróży w Tatry

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor Walery Eljasz-Radzikowski,
Eugeniusz Janota
Tytuł Szkice z podróży w Tatry
Wydawca Tygodnik Wielkopolski; nakładem autora
Data wyd. 1874
Druk L. Merzbach; Drukarnia Leona Paszkowskiego
Miejsce wyd. Poznań; Kraków
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron


SZKICE
Z PODRÓŻY W TATRY
skreślił
WALERY ELJASZ.

Z 4 miedziorytami i litografowaną tabelą.
W POZNANIU
NAKŁAD TYGODNIKA WIELKOPOLSK. CZCIONKAMI L. MERZBACHA.
DODATEK
W KRAKOWIE
Nakładem autora.
W DRUKARNI LEONA PASZKOWSKIEGO
pod zarządem Józefa Łakocińskiego.
1874.






TREŚĆ
SZKICÓW Z PODRÓŻY W TATRY.
 str. 4.
Hala królowa. Żółta turnia. Zalety kosodrzewiny. Przeprawa po złomach granitowych w Pańszczycy. Wdzieranie się po piargach na Krzyżne. Widok z Krzyżnego. Wołoszyn. Wierzchołek Wielkiéj Koszystéj. Zejście z niéj nad staw Zielony. Powrót wśród słoty przez manowce do Jaszczurówki.
 str. 23.
Odkrycie wyjścia na najwyższy szczyt Świnnicy. Kuźnice. Boczań. Widok z hali królowéj. Dolina stawów Gąsienicowych. Liliowe i widok z niego. Skrajna i pośrednia turnia. Kozice w Tatrach. Pobyt i zapiski na wierzchołku Świnnicy. Powrót do Zakopanego.
 str. 45.
Podhale. Wieś Zakopane. Chaty góralskie. Opryszki w Tatrach. Życie pasterskie. Nieszczęśliwe zdarzenia. Ochrona kozic i świstaków przed drapieżnością strzelców. Wiatr halny. Goście w Zakopanem.
X. Stolarczyk na szczycie Giewontu. Ujście doliny Małéj Łąki. Polana Miętusia. Wielka turnia. Źródło nad odchłanią. Wierzch Małołączniaka. Krzesanica. Widok z Czerwonych Wierchów. Szczerba w Giewoncie. Piekło. Źródło Białego Dunajca. Polana Kalatówki.
Skreślił Dr. E. Janota.
Mapy. Ujście doliny Kościeliskiéj. O chodowli bydła w Tatrach. O zaniedbanych zdolnościach Podhalan. Potok Kościeliski nie jest Czarnym Dunajcem. Małe Kościeliska. Stare Kościeliska. Nocleg w szałasie na Pysznéj. Źródło wielkie. O wyłomach w Tatrach. Nazwa doliny Kościeliskiéj. Mostek tatrzański. Polana Pisana. Kraków w Tatrach. Wypływ wody z pod Pisanéj nie jest źródłem.
Dolina Bystréj. Kuźnice. Kopa Królowa. Dolina Gąsienicowa. Szałasy w Tatrach. Staw Czarny. Zmarzłe. Burza pod Zawratem. Zawrat. Widok z tamtąd. Dolina Pięciu Stawów. Staw Wielki. Siklawa. Noc w lesie przy Morskiem Oku. Morskie Oko albo Rybie jezioro. Czarny staw nad Rybiem. Roztoka. Powrót przez Waksmundską i Jaszczurówkę.
 str. 170.
Bochnia. Urząd pocztowy. Droga do Nowego Sącza przez Limanową. Krynica. Powroźnik. Kościół w Muszynie. Pierwsza wiadomość historyczna o tem miasteczku. Wydżga szlachcic polski wskazuje złoto koło Muszyny. Muszyna początkiem Biskupszczyzny. Dzieje Muszyny i jéj przywileje nadane od królów Polskich. Zamek Muszyński.
 str. 188.
Poprad. Wieś Andrzejówka. Malownicza droga do Żegiestowa. Zakład kąpielny. Wieś Żegiestów. Strój tutejszego ludu. Odkrycie źródeł leczniczych. Urządzenie zdrojowiska i rozbiór wody. Zła restauracya w Zakładzie. Życie i spacery w Żegiestowie.

DODATEK.
 str. 201.
Waksmundska lub Lichajowa polana. Przejście Białki. Dolina Białéj wody. Staw Zielony, Litworowy, Zmarzły. Grzbiet Polskiéj przełęczy. Noc u stóp Gierlachu w dolinie Wielkiéj. Szmeks. Poprad. Tatry od południa. Hradek. Dolina Liptowska. Przybylina. Podkamieniste. Nocleg w Leśniczówce. Dolina Wierchcicha. Przełęcz Tomanowska. Powrót przez dolinę Kościeliską.
 str. 226.
Zkąd pochodzi nazwa Lodowego. Wycieczka na szczyt 1873 r. Polana Rusinowa i widok z niéj. Jaworzyna Spiska. Gałejdówka. Murań. Dolina Jaworowa. Droga na Lodowy od południa. Burza na skałach i mgła. Odwrót w deszczu bez dopięcia celu. Powtórna wyprawa na Lodowy przez Poronin i Bukowinę na wózkach. Sławny widok z Głodówki. Znowu Jaworzyna Spiska i Gałejdówka. Wdzieranie się na szczyt Lodowy. Widok z tamtąd i wrażenia. Powrót do Zakopanego przez Podspady, Jurgów i Bukowinę.
 str. 248.
Wiersz księdza Antoniewicza. Pogląd historyczny. Nazwa Tatr. Ich mieszkańcy. Granice Polski za Tatrami. Mowa Podhalan. Słowniczek wyrazów Podhalan. Przemysł górali. Poczucie piękna. Stosunek rodziny u górali i ich pojęcia o miłości. Pogoda w Tatrach. Różnica stoków południowych od północnych. Podział Tatr na wschodnie i zachodnie. Roślinność. Zasiągi pionowe. Śniegi wieczne. Tatry widziane z dala.









Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: Walery Eljasz-Radzikowski, Eugeniusz Janota.