Przejdź do zawartości

Najnowsza kuchnia/Kompoty/całość

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Marta Norkowska
Tytuł Najnowsza kuchnia
Rozdział Kompoty
Wydawca Gebethner i Wolff
Data wyd. 1903
Druk W. L. Anczyc i Spółka
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Indeks stron
ROZDZIAŁ XVI.
Kompoty.

1. Kompoty mieszane. Niema nic zdrowszego i smaczniejszego jak kompot ze świeżych owoców. Kompoty podaje się na najrozmaitsze sposoby, które są zależne po pierwsze od zasobów, po drugie od gustu i fantazyi gospodyni. Każdy owoc może być podany oddzielnie albo z dodatkiem jednego, dwóch, trzech i więcej gatunków, umiejętnie dobranych. I tak jabłka można podać z wiśniami, z borówkami, ze śliwkami; gruszki można odmieniać z pomarańczami, z renglodami i z wiśniami – piękny tworzą deseń: morele, jabłka, czarne wiśnie, gruszki i renglody – a wykwintny kompot stanowią: brzoskwinie, truskawki i ananas z dodaniem czereśni. Kompoty powinny być podawane na kryształowych salaterkach lub na pięknych porcelanowych kompotyerach; układając owoce, trzeba uważać, aby kolory odmieniać, a mieszane kompoty polewać tylko jednym sokiem i to z najsłodszego owocu.

2. Kompot z jabłek. Na kompot najlepsze są jabłka kwaskowe. Obrać kilka winnych jabłek, przekroić je na dwoje, a jeżeli duże, na ćwiartki, a wyjąwszy łuskwiny, włożyć do zimnej wody, aby nie zczerniały. Potem jabłka ułożyć w rondelku, nalać wody i trochę wina białego (wino niekonieczne, ale podnosi smak jabłek) dodać cukru, kawałek cynamonu i skórki cytrynowej drobno pokrajanej, a nakrywszy, gotować na wolnym ogniu, uważając, aby się jabłka nie rozgotowały. Albo, jeżeli chcemy mieć koniecznie jabłka całe, to obrane i pokrajane, włożyć w gotującą się wodę, raz zagotować i zaraz odstawić, pozostawiwszy je w tej wodzie pod pokrywą aż ostygną i zmiękną na tyle ile potrzeba. Przygotować gęsty syrop, biorąc na 10 dużych jabłek pół kwarty wody, ¼ funta cukru, kawałek cynamonu i skórki cytrynowej, przecedzić i polać jabłka ułożone na salaterce. Kompot z jabłek można podać naturalny lub z dodatkiem czarnych wiśni, albo z galaretką porzeczkową. Bardzo ładnie wyglądają jabłka naszpikowane migdałami, które sparzywszy ukropem obrać i pokrajać w paseczki.

3. Kompot z jabłek po portugalsku. Dziesięć ładnych jabłek kwaskowych, najlepsze renety, obrać małym nożykiem, a pozostawiwszy je w całości, w środku wydrążyć specyalną łyżeczką od wydrążania owoców; następnie je włożyć w płaski rondelek, nalać gorącą wodą, w której raz tylko zagotować, a odstawiwszy pozostawić w tej wodzie, aż zupełnie ostygną. Wyjąć ostrożnie łyżką durszlakową na sito, niech osiąkną z wody, a tymczasem ugotować gęsty syrop z ½ funta cukru, dodając 2 szklanki wody i szklankę białego wina, włożyć skórki obrane z jabłek – jeżeli białe – w przeciwnym razie wkroić 2 mniejsze jabłka, dodać trochę skórki cytrynowej, zagotować kilka razy, aż syrop zrobi się zawiesisty i przecedzić. Jabłka osiąknięte nadziać wiśniami lub jaką galaretką czerwoną, ustawić na salaterce, polać syropem i postawić na lodzie lub w zimnem miejscu, aby stężały. Podać bardzo zimne.

4. Marmolada z jabłek. Na marmoladę najlepiej jabłka w całości lekko wydrążyć, napełnić cukrem, upiec w piecu i przetrzeć przez sito. Jestto najprostszy sposób przyrządzania smacznej marmolady, którą użyć do omletów, naleśników lub do ciast. Albo: jabłka obrane i pokrajane wrzucić do rondelka na gorące masło, włożyć trochę pudru i dusić na wolnym ogniu, aż do miękkości, następnie je dobrze utrzeć. Albo wreszcie jabłka obrane i pokrajane nalać zimną osłodzoną wodą, rozgotować i przetrzeć przez durszlak.

5. Kompot z gruszek. Najlepsze do gotowania na kompot jak i na konfitury są królówny, pasówki i jedwabnice, a z późniejszych, bergamoty. Obrane gruszki przekroić, wydrążyć, wrzucić odrazu w zimną wodę, aby nie zczerniały, potem gotować jak jabłka. Najlepiej je zagotować w czystej gorącej wodzie, a następnie zalać gorącym syropem.

6. Kompot z brzoskwiń. Dziesięć niebardzo dojrzałych brzoskwiń obrać ze skórki, przekroić i pestkę odrzucić; zagotować ½ funta cukru z kwaterką wody, w gotujący się syrop włożyć brzoskwinie i gotować na wolnym ogniu nie dłużej jak 5 minut, następnie brzoskwinie wyjąć łyżką durszlakową na salaterkę, a syrop gotować jeszcze przez 10 minut, niech się wysadzi; ostudzonym polać brzoskwinie. Bardzo smaczny i oryginalny jest kompot z brzoskwiń, polany przed samem wydaniem arakiem i zapalony. Syropu wtenczas lać nie trzeba prędzej, dopóki się arak nie wypali.

7. Kompot z moreli. Morele na kompot również nie powinny być bardzo dojrzałe; kilkanaście moreli przekrajać, a odrzuciwszy pestki, nalać gorącą wodą, w której gotować morele przez 2 minuty na wolnym ogniu; następnie je wyjąć z wody i włożyć w gotujący się syrop, przygotowany, jak wyżej, do brzoskwiń.

8. Marmolada morelowa. Tylko bardzo dojrzały owoc jest zdatny na marmoladę. Morele przekrajać, a odrzuciwszy pestki, przetrzeć przez sito. Na funt masy przetartej wziąć ½ funta cukru miałkiego, włożyć w rondel, kilka razy zagotować, mieszając, aby się marmolada nie przypaliła, potem ją włożyć do słoika i użyć w miarę potrzeby. Albo: morele w całości bez pestek kilka razy zagotować, potem przetrzeć przez sito i wymieszać z cukrem. W taki sam sposób postępuje się ze śliwkami.

9. Kompot z truskawek. Zagotować pół kwarty wody z funtem cukru; kilkanaście obranych truskawek wypłukać w zimnej wodzie z piasku i wrzucić w gotujący się syrop, raz zagotować, następnie zaraz odstawić, pozostawiając je w rondelku, aż wystygną.

10. Kompot z truskawek na surowo. Truskawki obrane włożyć na dużą salaterkę, poprzekrawać, posypać suto cukrem, i nalać czerwonem winem. Gdy tak postoją 2–3 godzin i nasiąkną winem, są arcywyborne, tak, że odjeść ich się nie można.

11. Kompot z renglod. Świeże i nie bardzo dojrzałe renglody ponakłuwać szpilkami aż do pestek, włożyć je w obfitą ilość zimnej wody i gotować na wolnym ogniu, aż spłyną na wierzch, następnie je wyjąć na sito. Przygotować syrop, biorąc na 1 funt śliwek ½ funta cukru i kwaterkę wody; w gotujący się syrop włożyć renglody, zagotować kilka razy, uważając, aby się nie rozgotowały i odstawić do wystygnięcia.

12. Kompot ze świeżych śliwek. Dojrzale śliwki francuskie lub węgierki wypłukać w zimnej wodzie i całe ze skórką wrzucić w gotujący się syrop, dodać kawałek cynamonu, 2 gwoździki i mały kieliszek czerwonego wina, zagotować i pozostawić w rondelku, aż przestygną.

13. Kompot ze śliwek suszonych. Funt śliwek suszonych wypłukanych w zimnej wodzie ugotować z ½ funtem cukru, kwartą wody, kawałkiem skórki cytrynowej i cynamonu.

14. Kompot z jabłek i gruszek suszonych. Wymoczone i wypłukane w zimnej wodzie owoce, nalać gorącą wodą i gotować do miękkości; gdy już prawie miękkie, wsypać cukier, licząc na funt owoców pół funta cukru, gotować na wolnym ogniu, dodawszy kawałek cynamonu i skórki cytrynowej; jabłka trzeba wcześniej wyjąć, gdyż prędzej dochodzą niż gruszki.

15. Kompot z wisien. Każdy gatunek wisien jest smaczny w kompocie, szczególniej czarne i szklanki. Na funt wiśni obranych z korzonków, ale nie wydrążonych, wziąć kwaterkę wody i ¼ funta cukru i ugotować syrop; w gotujący się syrop włożyć wiśnie, które zagotować i wyszumować.

16. Kompot z czereśni. Czereśnie tak czarne jak białe gotują się tak jak wiśnie, tylko je trzeba przedtem wydrążyć z pestek. Białe potrzebują więcej cukru.

17. Kompot z malin i poziomek. Dwa te owoce są tak delikatne, że je gotować nie potrzeba, tylko wypłukawszy w zimnej wodzie, żeby robaki i listki spłynęły, włożyć je na salaterkę i zalać gorącym syropem, który przygotować, jak na truskawki. Ostudzone podać.

18. Poziomki na surowo. Znakomity ten owoc zwykle się jada na surowo, posypany cukrem z dodaniem zimnego mleka słodkiego, lub jeszcze lepiej, świeżej kwaśnej śmietany.

19. Kompot z agrestu. Funt agrestu prawie dojrzałego (najlepszy zielony) obrać z szypułek i wrzucić w gotujący się syrop, biorąc ½ funta cukru i ½ kwarty wody, zagotować wylać na salaterkę.

20. Kompot z ananasu. Dojrzały ananas obrać jak jabłko, pokrajać w cienkie duże plastry, które następnie pokrajać w trójkąty; zagotować funt cukru z ½ kwartą wody, włożyć ananas i nie gotując więcej, zostawić w syropie przez 2 godziny, następnie ananas wyjąć i ułożyć na salaterce; włożyć w syrop skórki obrane z ananasu, zagotować kilka razy, przecedzić i polać ananas.

21. Kompot z ananasu surowego. Wybrać dojrzały ananas z zielonym krzaczkiem, który ściąć i pozostawić do ubrania. Ananas obrać i pokrajać, jak wyżej, w środek salaterki włożyć krzaczek ścięty, otoczyć go dookoła mniejszemi plasterkami ananasu, większe zaś zwinąć w trąbkę i ułożyć w kształcie kwiatu. Posypać cukrem i polać likierem, np. maraskinem.

22. Kompot z ananasu po cesarsku. Wybrać piękny, duży ananas; ściąwszy wierzch, cały środek wydrążyć, pokrajać i wymieszać z świeżemi truskawkami lub poziomkami, tą mieszaniną znów napełnić ananas, posypać cukrem, wlać dużą szklankę szampańskiego wina i kieliszek kirschu, potem nakryć ściętym wierzchem, obwinąć serwetą i zapakować ostrożnie w lód, a gdy się dobrze zamrozi, wyjąć ananas na półmisek nakryty serwetą i podać w całości. Wykwintny deser dla smakoszów.

23. Kompot z melona. Średnio dojrzały melon okroić ze skórki, pokrajać na kawałki grubości palca i zalać gorącym syropem, ugotowanym z pół kwarty wody, pół funta cukru, z dodaniem soku z całej cytryny.

24. Kompot z melona surowego. Melon pokrajać w grube kostki, posypać suto pudrem, skropić arakiem lub koniakiem pozostawić aż nasiąknie.

25. Wykwintny kompot z melona surowego. Wybrać melon bardzo dojrzały, skrajać cały wierzch razem z korzonkiem, pozostawiając go do nakrycia; oczyścić melon z pestek i wody, następnie wszystko mięso dojrzałe wyjąć ze środka i pokrajać w drobne kostki; wziąć 2–3 funtów ładnych poziomek lub truskawek, połowę z nich włożyć w środek wydrążonego melona, (truskawki pokrajać) posypać cukrem, ułożyć połowę melona pokrajanego, znów warstwę poziomek, a na wierzch resztę melona, posypać lekko cukrem i wlać kieliszek kirschu lub araku, potem nakryć szczelnie wierzchem skrajanym i postawić na lodzie lub w zimnem miejscu. Najlepiej tak przyrządzić melon wieczorem i pozostawić do dnia następnego. Wydając na stół, wysypać całą zawartość na salaterkę, obłożyć kruchemi ciasteczkami lub biszkoptami i zjeść z apetytem.

26. Kompot z pomarańczy. Kilka ładnych pomarańcz obrać starannie, pokrajać w ćwiartki, włożyć w gotujący się syrop, zaraz odstawić, pozostawiając w nim, aż zupełnie wystygną. Ułożyć na salaterkę, polać syropem, do którego można dodać kieliszek rumu lub maraskino.

27. Kompot z pomarańcz surowych. Wziąwszy sześć pomarańcz, wybrać trzy malinowe, obrać je, pokrajać w cienkie plasterki, a odrzuciwszy pestki ułożyć na salaterce, posypać cukrem i polać likierem, może być maraskino albo abricotine. Zamiast cukru można użyć jakiego soku owocowego, może być morelowy albo wiśniowy, wtenczas likier zbyteczny.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Marta Norkowska.