Drobiazgi (Prus)

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
>>> Dane tekstu >>>
Autor Bolesław Prus
Tytuł Drobiazgi
Pochodzenie Pisma Bolesława Prusa
tom III
Data wydania 1935
Wydawnictwo Gebethner i Wolff
Drukarz Drukarnia Narodowa
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały tekst jako PDF (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały tekst jako MOBI (testowo) (z zewnętrznego serwera)
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
BOLESŁAW PRUS
(ALEKSANDER GŁOWACKI)
DROBIAZGI
Gebethner i Wolff - logo.jpg

NAKŁAD
GEBETHNERA I WOLFFA
WARSZAWA


OKŁADKĘ PROJEKTOWAŁ EDWARD MANTEUFFEL[1]


DRUKARNIA NARODOWA W KRAKOWIE
1935


Drobiazgi ukazały się w druku dopiero w r. 1891, jakkolwiek składają się one przeważnie z utworów wczesnej daty. Do opowiadań późniejszych należy tylko Dziwna historja i Pan Wesołowski i jego kij; oba te utwory drukowane były po raz pierwszy w Kurjerze Warszawskim w r. 1887: Dziwna historja w Nr. 1, Pan Wesołowski od Nr. 106. Poza tem przeważająca liczba opowiadań datuje się z r. 1874; należy tu przedewszystkiem cykl utworów, drukowanych w Kurjerze Warszawskim pod wspólnym tytułem Szkice warszawskie — tytułu tego w Drobiazgach niema, a nawet poszczególne szkice są przeplatane innemi opowiadaniami; w Kurjerze wychodziły one w następującym porządku: I Pod Szychtami (N 161), II Ogród Saski (od N 169), III Konkurs żniwiarek (od N 173), IV Na Saskiej Kępie (od N 182), V Wystawa (tytuł: Wystawa. Już przyjechali od N 207), VI Poco przyjechali (od N 218), VII Wigilja (od N 286 do N 1 1875 r.). W r. 1874 powstały jeszcze: Trzeba być grzecznym i Co to jest blaga?, drukowane w tygodniku Kolce w numerach 37 i 38. Z r. 1875 datują się Kłopoty redaktora (Kolce Nr 2) i Doktór filozofji na prowincji, którego w Kolcach był tylko drukowany początek (do ustępu: „Naftowa lampka na parterze...“ ) w numerach 6 i 7 (w N 8 wydawca pisma, Aleksander Pajewski, nie podając przyczyn, doniósł czytelnikom w żartobliwym tonie, że dalszego ciągu utworu nie będzie). Wreszcie opowiadanie Wieś i miasto drukowane było w Biesiadzie Literackiej od N 53(1).
Pierwsze wydanie książkowe Drobiazgów wyszło w Krakowie, ta sama edycja w Warszawie ukazała się z datą 1892 — od krakowskiej różni się ona tylko tekstem Pana Wesołowskiego, w którym cenzura rosyjska poczyniła skróty i zmusiła do przekształceń rzeczowych. Późniejsze przedruki opowiadań, zawartych w Drobiazgach, opierają się na tej edycji warszawskiej, przyczem tak jak i w innych utworach Prusa, czyniono w tekście mnóstwo dowolnych zmian. — Tekst wydania obecnego oparty jest na edycji krakowskiej, która jednak do starannych nie należy: jest w niej sporo błędów i niekonsekwencyj w tekście (pisownia niezawsze ujednostajniona, nazwiska osób brzmią czasem niejednakowo, różne szczegóły nie harmonizują się z sobą). Wszystkie te chropowatości są teraz usunięte.


Przypisy

  1. Przypis własny Wikiźródeł Edward Manteuffel-Szoege (1908-1940).


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Aleksander Głowacki.