Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/26

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

skwarkami, osolić, wymięszać, przykryć pokrywą i wstawić w gorący piec. Po dziesięciu minutach ostrożnie wymięszać od dna, napowrót przykryć i trzymać w piecu, już nie ruszając więcej, aż kasza ładnie się wypiecze, co trwa w średnio gorącym piecu około godziny.
Na pół kilo kaszy bierzemy dziesięć deka świeżej lub wędzonej słoniny. Słoninę można zastąpić takąż samą ilością topionego masła. Do stołu podajemy do takiej kaszy topioną słoninkę ze skwarkami, lub zimne mleko.
KASZA HRECZANA Z GRZYBAMI. Jest to wyborna kasza, odpowiednia na przekąskę, lub jako potrawa śniadaniowa. Pół kilo obwarzanej kaszy hreczanej sparzyć wrzątkiem, zagotować raz tylko, odcedzić na sito. Pięć deka najładniejszych, młodych grzybków suszonych ugotować i pokrajać w drobne paski. Dużą cebulę utrzeć na tarce i przesmażyć w łyżce masła, dodać grzybki, przesmażyć razem. Wymięszać z kaszą. Dodać sporo masła (razem z użytem do smażenia cebuli — piętnaście deka), szklankę gęstej, kwaśnej śmietany, osolić, przełożyć do kamiennego garnka, zalać szklanką smaku z grzybów, przykryć pokrywą i wstawić na godzinę do pieca. Podłożyć od dołu cegłę lub fajerkę, aby kasza do dna nie przywarła. Podawać w tym samym garnku, ładnie owiniętym serwetą.
KASZA HRECZANA GOTOWANA. Do gotowania używa się kaszy łamanej. Zagotować litr wody, na wrzącą wsypać czterdzieści deka kaszy, zagotować, wymieszać, odstawić na brzeg blachy, przykryć pokrywą, aby się wolno gotowała. Co kilka minut mięszać od dna, aby się nie przypaliła. Gdy kasza już prawie gotowa, włożyć łyżkę masła, osolić kaszę do smaku, wybić mocno łyżką i jeszcze minut pięć wolno gotować. Podając do stołu, polać obficie topioną słoninką ze skwarkami, lub też podać do niej oddzielnie litr zimnego mleka.
KASZKA KRAKOWSKA NA SYPKO. Pół kilo drobnej lub średniej kaszki krakowskiej przetrzeć dużem jajkiem, ususzyć w cieple, pokruszyć najdokładniej. Litr wody zagotować, wsypać nań kaszkę, wymięszać, zagotować na blasze. Włożyć dużą łyżkę masła, wymięszać, wstawić do pieca, przykryć pokrywą, dać się wypiec, nie mięszając wcale. Może siedzieć w piecu nawet do dwóch godzin.
KASZKA SYPKA INACZEJ. Kaszkę zatartą jajkiem i wysuszoną, jak wyżej, wsypać do rondelka na dziesięć deka rozpuszczonego masła, wymięszać doskonale, pozostawić w cieple dobry kwadrans, nie smażąc, ani gotując. Chodzi o to, aby drobne krupki nasiąkły doskonale masłem. Zalać gorącą wodą tyle tylko, aby objęło, osolić, przykryć pokrywą i wstawić w piec. Na pół godziny przed podaniem wsypać dobrą garść drobno usiekanego, zielonego koperku, wymięszać