Wsypać dobrą garść pietruszki i koperku zielonego, wymięszać dokładnie. Pozostałe białka ubić na sztywną pianę, lekko wymięszać z masą.
Przełożyć do budyniowej formy, wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułeczką. Wstawić w rondel z wrzącą wodą, gotować półtorej godziny, licząc od chwili ponownego zagotowania się wody. Po ugotowaniu budyń przełożyć na półmisek i podać do niego sos pomidorowy, śmietanowy z koperkiem lub pieczarkowy.
BUDYŃ Z KASZY JAGLANEJ Z GRZYBAMI. Trzydzieści deka jaglanej kaszy umyć starannie i dwa razy sparzyć wrzątkiem, każdy raz dokładnie odcedzając wodę. Dziesięć młodych grzybków suszonych nastawić na smak z włoszczyzną, jak na rosół. Ugotować litr takiego smaku. Cebulę drobno pokrajaną przesmażyć w łyżce masła, dodać połowę drobno pokrajanych grzybków, przesmażyć razem. Przygotowaną kaszę nawpół ugotować w połowie grzybowego smaku, zmięszać z grzybkami i cebulą, ostudzić. Wbić w to trzy żółtka, wymięszać, dodać sztywną pianę z pozostałych białek, lekko wymięszać, przełożyć do budyniowej formy, wysmarowanej masłem i wysypanej bułeczką. Gotować na parze półtorej godziny. Wyłożyć na półmisek. Polać sosem grzybowym, zrobionym z pozostałych grzybków i smaku z nich, zaprawionym kwaterką gęstej, kwaśnej śmietany.
KLUSKI Z KASZY JAGLANEJ. Starannie umytą i dwa razy sparzoną kaszę jaglaną ugotować na wodzie, osolić, wstawić do pieca z garnkiem, aby dobrze wybrzękła. Wyjąć z garnka, ostudzić. Na litr takiej kaszy dodać łyżkę szmalcu, trzy duże lub cztery małe jaja i szklankę mąki pszennej. Wyrobić razem wszystko doskonale. Robić ręką kluski, rozmiaru sporego orzecha włoskiego. Każdą utarzać w mące. Zagotować mocno osoloną wodę, ugotować na niej kluski. Na półmisku polać topioną słoniną ze skwarkami, lub masłem przesmażonem z cebulą.
PLACUSZKI Z KASZY JAGLANEJ. Z kaszy jaglanej przygotowanej jak na kluski, formować zgrabne placuszki, grube na półtora centymetra. Utarzać je w mące, następnie w rozbitem jajku, nakoniec w tartej bułeczce i smażyć na rozpalonym szmalcu. Do nich podać sos grzybowy, zaprawiony śmietaną, lub kwaśną śmietanę w sosjerce. Można włożyć do ciasta garstkę zielonego, drobno usiekanego koperku i do placuszków takich podać biały sos koperkowy.
KASZA HRECZANA Z PIECA. Kaszę hreczaną całą, najlepiej t. zw. obwarzoną, wypłókać, aby łupinki i ziarnka puste spłynęły do góry; bardzo starannie odcedzić z niej wodę. Przełożyć do garnka, zalać wrzącą wodą, aby tylko objęło, dodać sporo roztopionej słoniny ze
Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/25
Wygląd
Ta strona została skorygowana.