Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/24

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.
KASZE

KASZA JAGLANA PIECZONA. Trzydzieści deka kaszy jaglanej opłókać kilka razy, aby usunąć wszelkie plewy i lżejsze ziarnka, potem sparzyć wrzątkiem dwa razy, za każdym razem dokładnie scedzając wodę, aby usunąć gorycz. Zagotować litr mleka, wsypać nań jagły, dodać pięć deka masła, łyżeczkę od kawy soli, wymięszać od dna, postawić na zakrytej blasze, aby się od dołu nie przypaliło. Po kilku minutach, gdy jagły napęcznieją, a kasza zacznie gęstnieć, wymięszać jeszcze raz łyżką od dna, przykryć garnek pokrywą i wstawić w piec. Gdy się ładnie wypieką, wyłożyć na półmisek i polać topioną słoninką ze skwarkami, lub też oddzielnie podać do jagieł zimne mleko.
Można tę kaszę podać na słodko. W takim razie przed wstawieniem do pieca dodaje się do niej dwie łyżki (6 do 8 deka) cukru, a podając do stołu jeszcze raz się ją cukrzy (cukier może być utłuczony z cynamonem lub wanilją). Taką kaszę można przybrać konfiturami i podać do miej sok owocowy lub zimne mleko.
KASZA JAGLANA Z CEBULĄ. Wymyte starannie i dwa razy sparzone jagły zagotować raz w osolonej wodzie i natychmiast tę wodę scedzić. Na trzydzieści deka kaszy wziąć litr mleka, zagotować razem wolno. Ćwierć kilo cebuli pokrajać w płatki, przesmażyć z dziesięcioma deka masła, tylko leciuchno rumieniąc, wymięszać z kaszą, osolić do smaku, lekko popieprzyć. Przykryć garnek pokrywą i wstawić na trzy kwadranse do pieca. Na półmisku polać masłem przesmażonem z cebulą, lub roztopioną słoninką ze skwarkami.
BUDYŃ Z KASZY JAGLANEJ. Dwadzieścia deka kaszy jaglanej wymyć, zmieniając po kilka razy wodę, sparzyć dwukrotnie wrzątkiem. Zagotować trzy szklanki mleka, wsypać na nie jagły, zagotować, mięszając. Gdy kasza zacznie gęstnieć, zakryć garnek pokrywą, wstawić na pół godziny do pieca. Wyjąć z pieca, wyłożyć na miskę, dać ostygnąć. Utrzeć dziesięć deka masła na śmietanę, dodać cztery żółtka, ucierać do białości razem, włożyć ostudzoną kaszę, osolić do smaku.