i dać dojść razem. Na półmisku polać jeszcze paru łyżkami sklarowanego masła.
KASZKA NA GRZYBOWYM SMAKU. Pół kilo kaszki krakowskiej przetrzeć jajkiem, doskonale wysuszyć, pokruszyć, aby przy gotowaniu nie było klusek. Pięć grzybów młodych, suszonych ugotować i pokrajać w cienkie paski. Wymięszać z kaszą. Ułożyć w garnek, włożyć łyżkę masła, zalać smakiem, wygotowanym z grzybów, aby tylko objęło, przykryć pokrywą, wstawić w gorący piec na godzinę. Do takiej kaszy podać oddzielnie śmietankowe masło w kulkach, lub też ugotować odrazu podwójną porcję grzybków i smaku i z drugiej połowy przyrządzić sos grzybowy ze śmietaną, który oddzielnie podać w sosjerce.
KASZKA PUCHOWA. Kaszkę krakowską zatrzeć, jak zwykle, jajkiem. Na czterdzieści deka kaszy zamiast wody wziąć litr mleka, lub też pół litra mleka i pół litra wody. Dodać łyżkę masła, osolić do smaku, zagotować raz kaszę we wrzącem mleku, poczem przykryty pokrywą rondel odstawić na brzeg blachy, aby kasza doszła, wolniutko się gotując. Powinna być bardzo gęsta. Przed samem podaniem wziąć maszynkę do przecierania kartofli, lub dosyć rzadkie, metalowe sitko. Przetrzeć prędko kaszkę na dobrze wygrzany półmisek i podać natychmiast. Do niej w sosjerce roztopione masło, lub dzbanuszek słodkiej śmietanki.
KASZE JĘCZMIENNE. Wszystkie kasze jęczmienne: pęczak, kasza łamana i kasza perłowa, a także podobna do nich, choć z jarej pszenicy robiona, kasza orkiszowa — prędzej i lepiej się gotują, jeśli je przed gotowaniem namoczyć w zimnej wodzie na kilka godzin, lub nawet na noc całą. Chcąc je mieć dobrze rozklejone, nastawiamy je w zimnej wodzie; chcąc, aby się ziarnka dzieliły, wrzucamy na wrzącą, osoloną wodę; w każdym razie dodajemy odrazu masła, topionej słoniny, lub ostatecznie szmalcu. Gdy się kasza dobrze zagotuje, odstawiamy na brzeg blachy, aby się wolno dogotowywała. Powinna być doskonale ugotowana.
KASZA PERŁOWA Z SOSEM GRZYBOWYM. Kaszę perłową grubą, średnią lub drobną, zależnie od gustu, namoczyć w zimnej wodzie na sześć godzin. Nasta wić z tą samą wodą, zagotować, wciąż mięszając (na czterdzieści deka kaszy litr i ćwierć wody). Włożyć dużą łyżkę masła (6—8 deka), gotować wolno, często mięszając. Gdy kasza ugotowana, mocno ją rozbić łyżką, aby się dokładnie rozkleiła. Dopiero na chwilę przed podaniem osolić, gdyż długo gotując się z solą, traci biały kolor.
Oddzielnie ugotować kilka młodych grzybków, pokrajać drobno
Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/27
Wygląd
Ta strona została skorygowana.