Strona:PL Mikołaja Kopernika Toruńczyka O obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć.djvu/731

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Kopernik, prócz sławy z nauk matematycznych, miał wielką, wziętość jako lekarz. Dowodzi tego korrespondencya między nim a Albertem książęciem Pruskim. Pod dniem 6 kwietnia 1541 roku z Królewca pisze Albert do Kopernika, wzywając go, jako znanego lekarza, do ratowania w chorobie Jerzego Kunheim, Rządzcy w Tapiau, ulubionego sługi swojego. Oto są wyrazy listu tego:
„Iżeście nam oświadczyli przez przezacnego i czcigodnego etc. Jana Werden gotowość do usług, że gdyby nam Wasza osoba przy chorych albo w czém inném była potrzebną, chętnym się okażecie, i w celu świadczenia usług tu do nas udawać się będziecie, przeto nie chcemy przed Wami w łaskawości taić, że w tym czasie Wszechmocny Wiekuisty Bóg naszego Radcę i sługę nawiedza cierpieniami i ciężką chorobą, która się nie polepsza, ale z upływem czasu coraz się pogorszą, i pragniemy, ażebyście wedle Waszego oświadczenia nie byli urażeni, a z obecnym posłańcem tu do nas przybyli, i wspomnionemu, poczciwemu człowiekowi, z dobrej woli, jak my w Was przychylne mamy zaufanie, udzielili Waszej szczerej rady i zdania, czyby czasem przy łasce Bożej i za Waszą pomocą nie wyszedł ze swéj ciężkiej choroby. Gotowi jesteśmy przyjąć to ze wszelką ku Waszej osobie łaskawością i t. d.“
Jednocześnie prosi książę kapitułę w Frauenburgu o skłonienie Kopernika, iżby po przeczytaniu listu zaraz się do Królewca udał. Kapituła odpisała:
„Stosownie do żądania i łaskawego pisma Waszej Książęce] Mości, mówiliśmy zgodnym i szanownym Panem Mikołajem Kopernikiem, naszym kolegą i najmilszym bratem starszym; i do tegośmy rzecz doprowadzili, iż się łaskawej woli Waszej Książęcej Mości bez żadnej utrudzającej wymówki w tym podeszłym wieku (69 lat) z chęcią poddał, a po przeczytaniu listu Waszej Książęcej Mości zaraz się wybrał, i wraz z posłańcem do Waszej Książęcej Mości się udał.“
Z pismem tém Kopernik przybył dnia 13 kwietnia do Królewca, i zostawał tam do dnia 3 maja. Gdy z powodu przypadłej w tym czasie uroczystości Wielka-