Strona:PL Mikołaja Kopernika Toruńczyka O obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć.djvu/041

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

zmian i popraw przy tymże dekrecie załączonych. Od tego czasu aż do roku 1828, dzieło Kopernika O obrotach ciał niebieskich, stało na wykazie ksiąg zakazanych, z warunkiem poprawienia według dekretu z roku 1620 z dnia 15 maja.
(2) Rozprawa Retyka ukazała się po raz piérwszy roku 1540 w Gdańsku, bezimiennie, pod tytułem:
1. „Dla znakomitego męża P. Jana Schonera o księgach obrotów ciał niebieskich wielce uczonego męża i wybornego matematyka szanownego P. Doktora Mikołaja Kopernika Toruńczyka, kanonika Warmijskiego, przez młodzieńca poświęcającego się matematyce, Opowiadanie piérwsze. Odbił w Gdańsku Franciszek Rhodus. Roku 1540.“
Następnego roku wydał Retyk powtórnie tę rozprawę in 8vo w Bazylei, pod swojem nazwiskiem, wraz z drugą rozprawą pod tytułem: „Pochwała Prus.“
W drugiém wydaniu dzieła Kopernika z roku 1566 w Bazylei przez Retyka, przy końcu od karty 196 do 213, znajduje się w podwójnych kolumnach taż rozprawa, poprzedzona listem Achillessa Gassarego do Jerzego Vogelina. Opowiadanie Retyka ułożone jest w kształcie listu:
„Znakomitemu mężowi P. Janowi Schonerowi, jako szanownemu swojemu ojcu, J. Joachim Retyk pozdrowienie przesyła.“
Czwarte wydanie Opowiadania Retyka znajduje się w dziele Keplera:
„Zbiór rozpraw kosmograficznych. Przydane jest wielce uczące Opowiadanie Jerzego Joachima Retyka, o księgach obrotów ciał niebieskich i zadziwiających teoryach, o liczbie, porządku i odległościach sfer niebieskich, sławnego matematyka i całej astronomii odnowiciela P. Mikołaja Kopernika. W Tubindze odbił Jerzy Gruppenbach. Roku 1596 in 4to minori.“
Które poprzedza przedmowa do czytelnika napisana w roku 1596 przez Michała Maestlina; nadto po Opowiadaniu następuje „Pochwała Prus.“ W końcu rozprawa „O wymiarach kół i sfer niebieskich, podług Tablic Pruskich i według zdania Mikołaja Kopernika.“
2. Trygonometrya Kopernika wydana została rokiem wcześniej przed ogłoszeniem dzieła O obrotach, oddzielnie przez Retyka w Witemberdze w r. 1542,