Strona:PL Mikołaja Kopernika Toruńczyka O obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć.djvu/040

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

To drugie wydanie jest prostym piérwszego przedrukiem. lecz pełnym pomyłek, gdyż nietylko w niem nie sprostowano pomyłek drukarskich piérwszego, ale nadto nowych namnożono. Jestto najmniéj poprawne wydanie.
3. Trzecie wydanie wyszło w pięćdziesiąt lat po drugiem, a w 75 lat po śmierci autora, t. j. w roku 1617 w ćwiartce, w Amsterdamie przez Mikołaja Milera professora medycyny i matematyki w Gronindze, pod tytułem:
„Astronomia przez Mikołaja Kopernika Toruńczyka wskrzeszona, w sześciu księgach zawarta, w których obroty ciał niebieskich są opisane.
„Teraz dopiéro po 75 roku od śmierci autora do swojej czystości przywrócona, przypisami objaśniona, staraniem i pracą P. Mikołaja Milera medycyny i matematyki zwyczajnego professora w nowej akademii w Gronindze.
W Amsterdamie, drukował Wilhelm Janson pod Złotem Słońcem, roku 1617.“
Miler wydanie to przypisał Rektorom i Kuratorom Akademii w Gronindze; po tém przypisaniu następuje przedmowa do Czytelnika (Osyandra). List kardynała Schonberga. Dedykacya Pawłowi III papieżowi. Potém wydawca umieścił krótki życiorys Kopernika, w którym na wzór Tycho-Brahego, nazywa go nieporównanym. Następuje dalej spis przedmiotów i tablic; po nich idą sprostowania typograficzne; a po tych wizerunek Milera. Text zawiera 467 stronnic. Na końcu dzieła od str. 471 — 487 przydał Miler spis tych wszystkich postrzeżeń, które Kopernik w dziele swojem przytacza. To wydanie jest najpoprawniejsze, bo wydawca nietylko w niem błędy piérwszego sprostował, ale nadto do wielu rozdziałów przypisy objaśniające przydał.
W końcu nadmienić wypada, iż za Papieża Pawła V, wydane zostały przez Zgromadzenie Kardynałów dwa dekreta przeciwko dziełu Kopernika. Piérwszy z tych z dnia 5 marca 1616 roku, zamieszczony w dziele Maryna Merseniusza pod tytułem: „Najznakomitsze rozprawy o Księdze Rodzaju, w Paryżu w roku 1623 wydanem, na stronnicy 904, dzieła Kopernika O obrotach niebieskich, zabrania, dopóki nie będzie poprawionem.“ Drugi dekret z dnia 15 maja 1620 roku, zamieszczony w dziele: Jana Dominika Agnani pod tytułem: „Księga wstępna do Filozofii Nowo-Starożytnéj, w Rzymie roku 1734 in 4to.“ na stronnicy 161 i 162 dzieło O obrotach przedrukować dozwala, z warunkiem poczynienia w niém