Strona:PL Maurycy Urstein-Eligjusz Niewiadomski w oświetleniu psychjatry.pdf/58

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

kich tych postępkach jest on skuty, jak żelaznemi łańcuchami, swojemi przyrodzonemi właściwościami, tak, że wszystkie jego czyny nie tylko mają na sobie piętno bezwzględnego, zakorzenionego egoizmu, lecz z konieczności muszą je mieć.
Postulat wolności woli, w rozumieniu kodeksu, zawiera w sobie dwa czynniki: wolność wyboru dróg, które mają nas doprowadzić do jakiegoś celu, oraz to, żeby cel ten nie był też chorobowo powzięty. Pojęcie wolności woli w znaczeniu prawnem wymaga zatem, aby osobnik wybierał dla osiągnięcia celu, który sobie wyobraża, pomiędzy rozmaitemi motywami, zawsze zależnie od okoliczności, i w tej dziedzinie, zarówno jak przy stawianiu sobie celu, działał „w myśl zasady wolności“. Możemy tedy bez trudności przypuszczać, w pojęciu prawa, istnienie choroby umysłowej tam, gdzie cel, który sobie wyobrażamy, jest powzięty chorobowo, w sposób obłędny, tu bowiem człowiek ulega przemocy jakiejś idée fixe, która zmusza go do oddania na swe usługi wszystkich jego sił i zdolności, do ofiarowania sobie tego, co on uważa za swoje i za swą osobistość.
Ten właśnie ostatni punkt dowodzi nam teoretycznie tego, czego nas już nauczyło doświadczenie. Jeśli nawet mogliśmy stwierdzić u Niewiadomskiego mniej czy więcej zupełny zasób wiadomości ogólnych i specjalnych, jeżeli posiadał on dobrą pamięć, mógł poświęcać się swemu zawodowi