Przejdź do zawartości

Praktyczna nauka o wyrabianiu wódki z kukurydzy/Rozdział V

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Romuald Piątkowski
Tytuł Praktyczna nauka o wyrabianiu wódki z kukurydzy
Wydawca H. W. Kallenbach
Data wyd. 1854
Druk Drukarnia E. Winiarza
Miejsce wyd. Lwów
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron

Rozdział V.
Ogólne uwagi o zacierach z kukurydzy.
1.

Do jednego korca kukurydzy ważącej od 160 do 180 funtów wiedeńskich bierze się wody wiader cztery na podlew do zaciernicy, a do rozbioru zupełnego wiader dwa, co razem czyni wiader sześć, już to i z popłukaniem naczyń, gdyż popłuczyny pierwsze dla znajdujących się w nich krup daje się do kadzi fermentacyjnej.

2.

Zagrzewanie zacieru zależy od jakości kukurydzy, to jest:
Gdy ziarno grubo, zmielone, trzeba go wyżej zagrzewać, gdy zaś ziarno miałko zmielone, z kukurydzy, suchej, dojrzałej, nie potrzebuje tak wysokiej temperatury.
Dla dobrego zmielenia używam mocno grubego pytla, a przezto zabezpieczam od zaparzenia pod kamieniem; oddzieliwszy miałką mąkę daje już tylko samą grubą pozostałą, powtórnie na kamień.

3.

Osobne zacieranie słodu na 33[1] stopni ma na celu, aby już jako zcukrzona ciecz i łatwiej i prędzy wymieszać dał się i wydobył cukier z kukurydzy i żyta. Dla tego radzę: aby słód zacierać przy zaczęciu zacierania kukurydzy i przez godzinę całą niech stoi pod nakryciem, nim ma się dać do zaciernicy.

4.
Zacier wypuszcza się za czwartem przemieszaniem w małej ilości na chłodnik, dla tego by prędzej wychłódł dla zrobienia podmłody; pozostałą zaś resztę zacieru od podmłody wypuszcza się do kadzi fermentacyjnej do 3ch cali, do której roboty wlewa się podmłoda wtedy gdy już dojrzała.
5.

Gdy się podmłoda zrobi, wypuszcza się zacier wszystek na chłodnik i przypilnować mieszanie dla spieszniejszego wychłodzenia roboty.

6.

Pod żadnym warunkiem nie wolno lodem na chłodniku przyspieszać chłodzenie, lecz lepiej lód do kadzi fermentacyjnej dawać i tak długo mieszać, by żadnej grudki pływającej nie zostało na wierzchu roboty.
Gdy zacier na chłodniku do 20 stopni doprowadzony a w kadzi podmłoda już silnie zarobiła, można cokolwiek roboty wpuścić do kadzi fermentacyjnej. Przez to podmłoda zacznie na nowo swój ferment.




  1. Przypis własny Wikiźródeł 33°Ré = 41,25°C.





Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Romuald Piątkowski.