Przejdź do zawartości

Praktyczna nauka o wyrabianiu wódki z kukurydzy/Rozdział III

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Romuald Piątkowski
Tytuł Praktyczna nauka o wyrabianiu wódki z kukurydzy
Wydawca H. W. Kallenbach
Data wyd. 1854
Druk Drukarnia E. Winiarza
Miejsce wyd. Lwów
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
Rozdział III.
Robienie drożdży rzadkich do kukurydzy.

Dnia pierwszego. O godzinie 4. popołudniu zaciera się w kadce oznaczonej Nrm I., na jeden korzec kukurydzy siedm funtów wiedeńskich słodu jęczmiennego, miałko zmielonego w 14 kwartach wody, zagrzanej do 59[1] — 60[2] stopni. Zacier ten za pomocą grabek miesza się tak długo ze spodu, by przyprowadzić go do 49[3] stopni podług Reaumura. Boki kadki oczyścić, suchą ścierką dobrze wytrzeć i kadkę nakryć wiekiem, lecz tylko przez pół należy.
Po upływie godziny kadkę odkryć zupełnie, wymieszać wolno i niech stoi w miejscu gdzie temperatura jest od 12[4] do 16[5] stopni. O godzinie 8. zaś wieczór powtórnie wymieszać dobrze by wyparowała ta robota zatarta na drożdże.
Dnia drugiego. O godzinie 7. lub 8. stosownie do zrobienia zacieru głównego, zaczyna się w kadce Nr. I. mieszać a przezto chłodzić, tak, by kwasek (winnocierpki) uzyskać do godziny 4. popołudniu i ochłodzić do 18[6] stopni.
Tu po raz pierwszy zadaje się drożdżami piwnemi (do 10 korcy kukurydzianego zacieru dosyć 2 garnce drożdży katnarowych). Dobrze drożdże rozbić i wlać, kadkę obczyścić i pod szczelnem nakryciem niech stoi do dnia następnego do godziny 7. lub 8. rano.
Tegoż samego dnia o godzinie 4. popołudniu zaciera się podobnież Nr II. jak dnia poprzedniego w Nrze I. zatarto.
Dnia trzeciego. O godzinie 7. lub 8. rano, zacier w kadce Nr. II. zaczyna się mieszać jak w poprzednim dniu Nr. I.
W tym samym czasie, z kadki Nr. I. ubiera się po raz pierwszy jedną trzecią część na gniazdo czyli matkę dla zadania wieczór o godzinie 4. w kadce Nrze II. zamiast drożdży; pozostałe zaś dwie trzecie części fermentu użyje się do zrobienia podmłody, dla zadania zacierowi głównemu.
Te pozostałe dwie trzecie części starać się wychłódzić za pomocą blaszanej konewki do 14.[7] stopni, dopokąd się podmłoda robić nie będzie, a przezto osłabić ferment, inaczej ferment robiąc długo wysiliłby się i podmłoda niebyłaby tak mocna.
Wieczorem tegoż samego dnia o godzinie 4. zaciera się podobnie w kadce Nrze III. jak wyżej wskazano i tak postępuje się ciągle, z tą różnicą, że matką czyli gniazdem nie zadaje się na 18[6] stopni lecz na 16[5] a nawet 15[8], stosownie do siły fermentu, kwasu i pory czasu, co niżej między uwagami wskazane będzie.




  1. Przypis własny Wikiźródeł 59°Ré = 73,75°C.
  2. Przypis własny Wikiźródeł 60°Ré = 75°C.
  3. Przypis własny Wikiźródeł 49°Ré = 61,25°C.
  4. Przypis własny Wikiźródeł 12°Ré = 15°C.
  5. 5,0 5,1 Przypis własny Wikiźródeł 16°Ré = 20°C.
  6. 6,0 6,1 Przypis własny Wikiźródeł 18°Ré = 22,5°C.
  7. Przypis własny Wikiźródeł 14°Ré = 17,5°C.
  8. Przypis własny Wikiźródeł 15°Ré = 18,75°C.





Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Romuald Piątkowski.