Strona:Wprowadzenie do geopolityki.pdf/10

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

i doświadczeń historycznych[1]. Każda przestrzeń polityczna, geograficzna czy też społeczna kształtowana jest i przeobrażana przez ludzi, a wielkie znaczenie posiada historia, która stanowi główne źródło geopolitycznych wyobrażeń o świecie, kształtujących się w procesie historycznym.
Lacoste centrum swoich zainteresowań uczynnił kategorię „wyobrażeń politycznych”, która według niego może być kluczem do zrozumienia terytorialnych konfliktów pomiędzy grupami ludzkimi[2]. Wyobrażenia geopolityczne stanowią element naszej wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, dostarczają nam swoistej „mapy świata” i tym samym silnie wpływają na podejmowane przez nas działania. Istotną rolę w ich kształtowaniu odgrywa moment historyczny i nie sposób zrozumieć rosyjskich koncepcji geopolitycznych bez umiejscowienia ich w momencie historycznym, w którym powstały. Wszelkie działania ludzkie są kontekstowe, zachodzą w danym miejscu i czasie i nie da się ich badać niezależnie od sytuacji, w których są umiejscowione. Wzorce kulturowe, systemy wartości, wzory zachowań, kształtowane przez historię, tradycję, doświadczenia wyniesione z interakcji z innymi podmiotami, także podlegają swoistej interpretacji w zależności od kontekstu zewnętrznego. Koncepcje geopolityczne służą obiektywizacji interesów danej społeczności. Jest to w dużym stopniu wiedza wytworzona społecznie przez określoną zbiorowość w specyficznych warunkach danego momentu historycznego i ukazująca jednocześnie niepokoje, interesy, pragnienia, które umotywowały takie jej określenie.
Z uwagi na fakt, iż we współczesnych badaniach nad środowiskiem międzynarodowym coraz większą popularnością cieszy się podejście geopolityczne, geopolityka dzisiaj stała się jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin badawczych, przyciągającą coraz większą uwagę wielu uczonych. Tym samym problem odpowiedzi na pytanie, czym jest współcześnie geopolityka i jaki powinien być przedmiot jej badań, powrócił w ramy dyskursu naukowego. Rzeczywista wartość współczesnej geopolityki jako elementu analiz dotyczących środowiska międzynarodowego powoduje, iż istnieje potrzeba krytycznego przejrzenia definicji geopolityki i wskazania na współczesne znaczenie tego terminu.

Na polskim rynku wydawniczym do tej pory zaistniało niewiele publikacji poświęconych geopolityce i mogących służyć jako podręcznik dla studentów. Wśród wartościowych prac poświęconych geopolityce należy wymienić publikację Stanisława Otoka Geografia polityczna (Warszawa 1997), Leszka Moczulskiego Geopolityka,. Potęga w czasie i przestrzeni (Warszawa 1999), Zbigniewa Lacha i Julia-

  1. Ibidem, s. 41.
  2. Y. Lacoste, Une monde qui n'set pas futile, (w:) Le monde: espaces et systemas, ed. V.F. Durand, J. Levy, D. Retaile, Paryż 1993, s. 70-74.