Strona:Wprowadzenie do geopolityki.pdf/11

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

na Skrzypa Geopolityka i geostrategia (Warszawa 2007) oraz publikacje autorów zagranicznych: Carlo Jean — Geopolityka (Warszawa 2003), Colin Flint — Wstęp do geopolityki (Warszawa 2008), Mark Blacksell — Geopolityka polityczna (Warszawa 2008).
Niniejszy podręcznik ma uzupełnić lukę na polskim rynku wydawniczym i jest próbą zebrania w jednym zbiorze podatkowych zagadnień, które można nazwać geopolitycznymi. Publikacja ta ma za zadanie dokonać wprowadzenia do podstawowych zagadnień związanych z szeroko pojmowaną geopolityką. Jest to wybór i zestawienie charakterystycznych teorii i koncepcji, które zdaniem autora w największym stopniu odzwierciedlają specyfikę geopolityki, a tym samym mogą stać się wprowadzeniem do samodzielnych badań nad współczesnym, ciągle zmieniającym się światem. Celem podręcznika jest przybliżenie problematyki geopolitycznej; ma on za zadanie przede wszystkim ułatwić samodzielne studia i badania. Publikacja niniejsza przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów politologii i stosunków międzynarodowych oraz geografii, ale także dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami z zakresu geopolityki.
Skrypt podzielony jest na pięć części. W pierwszej zawarto podstawowe informacje dotyczące dyscypliny. Poruszono problemy związane ze znaczeniem geografii w analizach politycznych. Podjęto próbę zdefiniowania geopolityki i wskazania na jej charakterystyczny przedmiot badań. Ukazano główne definicje i współczesny sposób rozumienia tego, czym jest geopolityka. Podjęto także rozważania dotyczące podstawowych obszarów badawczych dyscypliny, tak aby ukazać jej współczesne interdyscyplinarne oblicze. W części drugiej podjęto problem metod badawczych stosowanych w geopolityce oraz dominujących podejść naukowych, wyznaczających pole zainteresowań tejże dyscypliny. Podjęto rozważania dotyczące podejścia geocywilizacyjnego, paradygmatów systemu światowego, geoekonomii, nowoczesnych analiz, dotyczących znaczenia informacji i tzw. infosfery, oraz podejścia krytycznego, będącego podstawą dla rozwoju tzw. geopolityki krytycznej. W części trzeciej ukazano rozwój myśli geopolitycznej od starożytności do czasów drugiej wojny światowej tak, aby w rozdziale tym ukazać tradycje intelektualne geopolityki, jej stopniowe kształtowanie się w wieku dziewiętnastym oraz klasyczny okres rozwoju myśli geopolitycznej. Wskazano na najbardziej charakterystyczne teorie geopolityczne i zaprezentowano dorobek najwybitniejszych twórców geopolityki. Część czwartą poświęcono współczesnemu etapowi rozwoju dyscypliny oraz nowoczesnym prądom badawczym, podejmując tym samym próbę ukazania, w czym zawiera się specyfika współczesnej geopolityki. Zwrócono uwagę na przyczyny załamania się popularności geopolityki oraz późniejszego odrodzenia się zainteresowania dyscypliną. Zaprezentowano prace takich badaczy, jak Yves Lacoste