Strona:Władysław Tarnowski - Krople czary - cz. I i II.djvu/178

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


i oddać je na usługi ojczyzny. . . W nim znajdą włościanie przewodników na drodze do nowej ekonomicznej i polityczmj eksystencyi. Prawa w tym względzie ustanowione, będą ściśle zachowane, a każdego naruszenia doścignie ramię sprawiedliwości! Czuwając nad regularnym biegiem administracyj, nad karnością żołnierzy i posłuszeństwem dowódzców, karać będzie Rzad narodowy każde przestępstwo w służbie cywilnej i wojskowej, powstrzymywać zachcianki ambicyj indiwidualnéj a zapobiegać niedbałości, chłostać zbrodniczą obojętność. – Obywatele Litwy, kongresowej Polski i Rusi! Wkrótce będziecie powołani do powszechnéj i stanowczej walki za ojczyznę. Już były te ziemie polskie jednym wielkim cmętarzem, jednym jękiem, jednym płomieniem. Teraz – muszą być – jednym wielkim obozem, w którym wszystko pracować będzie dla miłości ojczyzny, od dziecka aż do starca! jedni walcząc z bronią w ręku, drudzy gromadząc środki do walki. Taka Polska nie zadrży przed żadną potęgą ziemi. Taka Polaka zgniecie barzyńskie hordy Cara. Taka Polska – będzie – i musi być wolną!

Warszawa. 31 Lipca 1863.
Nota B.
Adres szlachty gubernii Mińskiej do cesarza Aleksandra II.
[1]

N. Panie! Szlachta gubernii Mińskiej zebrana na wybory i obrady, jej tylko jednej w całem wielkorządztwie Wileńskim, do którego należy, dozwolone;

  1. Niemając pod ręka adresu szlachty Podolskiéj, wysłanego z Kamieńca do Petersburga, tej pięknej karty, w rocznikach szlachty pod zaborem Moskwy w ziemiach ruskich zostającej, umieszczamy przynajmniej drugi niemniej charakterystyczny: