łem wielu z pomiędzy was, ale cóż miałem z nimi począć, kiedy oni woleli zostawać w złudzeniu?“
Książe Czartoryski donosząc o rozmowie z Napoleonem III rządowi narodowemu w depeszy z Paryża 24-go kwietnia 1864 radził zaniechanie powstania i dodawał, że poczytuje swoje posłannictwo za skończone. Do ciekawych epizodów działalności księcia Czartoryskiego jako pełnomocnika rządu narodowego należy pożyczka ogólna narodowa polska pięcio-procentowa ustanowiona dekretem z 10-go października 1863 roku. Została ona projektem. Akcye podpisane przez Wład. Czartoryskiego, J. Ordęgę i S. Gałęzowskiego odbito wprawdzie, ale nie puszczono ich w obieg. Tak samo się stało z kuponami angielskiemi: (Translation) National Polish Loan at 5 per Cent authorised by the decree of the national goi>ernment of 10 th. October 1863. 100 Polish Florins (Ł. 2. 10 s.J. Members of the commission of the national Loan: L. Czartoryski, J. Ordęga, S. Galezozoski. Letter c. conpon 1. Payable 3i st. December. 1864“. Podpisujący te banknoty spostrzegli się, że 3i-go grudnia 1864 r. trudnoby było te papiery zamienić na złoto. Trochę tych druków rozdano w małym kółku na pamiątkę i przechowują się jak podobne banknoty podpisane w 1849 r. przez Kossutha.
Wielu uważało usunięcie się na bok księcia Władysława Czartoryskiego za przedwczesne, między innymi książę Adam Sapieha, który pochlebiał sobie, że podoła trudnościom, przed któremi cofał się Czartoryski.
W kwietniu 1864 r. książę Adam Sapieha został komisarzem pełnomocnym rządu narodowego we Francyi i Anglii. W odezwie z 21 kwietnia objawił nadzieję
Strona:Władysław Mickiewicz - Emigracya Polska 1860—1890.djvu/55
Wygląd
Ta strona została przepisana.