Strona:Uchwała nr XXVI-472-12 z dnia 28 grudnia 2012.pdf/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

W odróżnieniu od wywieszanych flag czy chorągwi, sztandar jest weksylium przeznaczonym głównie do noszenia, którego dysponentem pozostaje sejmik województwa. Projekt nie określa proporcji, ani jego wielkości.
1. Na stronie prawej (awers) na okrągłym polu białym, obwiedzionym wieńcem laurowym w kolorze złotym, widnieje herb województwa oraz złoty napis majuskulny w dwóch półłukach, zawierający nazwę województwa i jego (dotychczasową) dewizę: + WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE + COMMUNE BONUM CONSENSU. Narożniki płata, w kolorze szarym (lub odpowiednio: biel połyskliwa; biel matowa połączenie części płata pod haftem wieńca laurowego) ozdobione są złotym motywem dekoracyjnym jodłowym, nawiązującym do Puszczy Jodłowej.
2. Na stronie lewej (rewers) czerwonej w wieńcu laurowym widnieje godło herbowe Rzeczypospolitej Polskiej. Narożniki płata zdobi jodłowy motyw dekoracyjny.
3. Głowica sztandaru – zgodnie w wymogami i praktyką współczesnych sztandarów jednostek samorządowych odnosi się do symboliki województwa. Przedstawia na każdej z czterech stron podstawy gwiazdę umieszczoną na pasach, zwieńczoną krzyżem patriarszym strzeżonym przez cztery orły według wzoru z herbu województwa. Wyjaśnić należy, że umieszczenie czterech orłów nie jest zabiegiem odnoszonym do legendy o św. Stanisławie. W podstawie głowicy dwukrotnie umieszcza się dewizę województwa oraz łacińską wersję jego nazwy. Nazwa łacińska w przypadku nowej nazwy województwa może zaskakiwać w początkowym okresie jej występowania, nie mniej jednak nie widać przeszkód do wprowadzenia uroczystych, łacińskich form nazw także dla ustanawianych współcześnie jednostek samorządu terytorialnego, zwłaszcza województw.
Sztandar może być zaopatrzony w szarfę, na przykład złożoną z barw województwa świętokrzyskiego występujących we fladze.

IV. Pieczęcie z herbem województwa

Projekty dopuszczonych ustawowo pieczęci urzędowych z herbem województwa: sejmiku, marszałka i przewodniczącego sejmiku, przedstawiają odpowiednie napisy (legenda) oraz godło herbu (bez tarczy). Przyjmuje się, że średnica pieczęci urzędowych powinna wynosić 36 mm. Dla pieczęci uroczystej, z łacińską lub (i) polską legendą, właściwsze byłyby większe rozmiary, np. 60 mm.

V. Łańcuch marszałka województwa

Insygnium to przedstawia łańcuch w kolorze złotym z herbem województwa. W ogniwach łańcucha widnieją stylizowane gwiazdy kładzione na pasach. Jak w głowicy sztandaru nawiązują one do herbu województwa.

VI. Łańcuch przewodniczącego sejmiku

Łańcuch przewodniczącego sejmiku odpowiada budową łańcuchowi marszałka, zgodnie z przyjętym zwyczajem odróżnia się jednak kolorem srebrnym.

VII. Laska przewodniczącego sejmiku

Projekt laski przewodniczącego sejmiku przedstawia drzewce zwieńczone czteroboczną srebrną głowicą, ze stylizowaną gwiazdą kładzioną na pasach z każdej strony, zwieńczoną krzyżem patriarszym w otoczeniu czterech orłów według wzoru z herbu województwa.
Insygnium to nawiązuje do tradycji sejmików ziemskich, a także sądów trybunalskich z okresu staropolskiego. Także i współcześnie niektóre województwa oraz powiaty posiadają już takie insygnium. Wysokość laski powinna wynosić ok. 180-200 cm, a jego drzewce mogłoby być wykonane z drewna bukowego z Puszczy Jodłowej w Górach Świętokrzyskich.
Dokonanie niezbędnych korekt znaków już używanych oraz uzupełnienie ich katalogu o dalsze, wprowadzi województwo świętokrzyskie do grona jednostek samorządowych zaszczycających się pięknymi i poprawnymi symbolami. Można wyrazić nadzieję, że pomoc w tych staraniach okaże również Komisja Heraldyczna.

VIII. Odznaka „ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO”



Id: 79AAE178-98A6-45A5-87BE-DB6142B82CD2. Podpisany Strona 4