Strona:Uchwała nr XXVI-472-12 z dnia 28 grudnia 2012.pdf/7

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

Projekt przedstawia odznakę z herbem województwa oraz odpowiednim napisem, zawiera wstążkę w barwach województwa występujących na fladze.[1]





Id: 79AAE178-98A6-45A5-87BE-DB6142B82CD2. Podpisany Strona 5

    Zgłoszona propozycja innego rozwiązania rozmieszczenia gwiazd skłoniła projektantów do rozważenia wersji herbu z odjęciem jednej gwiazdy i opracowania stosownych projektów.

    Do takiej sytuacji doszło niewątpliwie wbrew intencjom sejmiku województwa. Przyczyny tej sytuacji tkwiły w wadliwie stanowionych i z opóźnieniem realizowanych przepisach prawa, braku przejrzystej procedury stanowienia symboli samorządowych i należnej troski o ich właściwy kształt.
    Na okoliczności dopuszczenia do sytuacji, w której w życie wszedł herb województwa świętokrzyskiego wymagający zmian, wskazuje kolejność podejmowanych w tym zakresie działań przez sejmik oraz uprawniony organ władzy państwowej po 1 stycznia 1999 r., czyli po dacie dopuszczenia możliwości stanowienia przez sejmiki herbów i innych symboli województw.
    a) 9 lutego 1999 r.: sejmik województwa świętokrzyskiego zwraca się do ministra właściwego do spraw administracji publicznej o opinię w sprawie przedłożonych wzorów herbu, flagi i sztandaru województwa.
    b) 13 sierpnia 1999 r.: sejmik otrzymuje odpowiedź na pismo skierowane do MSWiA 9 lutego, z krytyczną opinią o przedłożonych wzorach symboli. Opinię tę, z datą „Warszawa, 6 czerwca 1999 r.” wydał Zespół Konsultacyjny Kapituły Herbu Samorządowego (s).
    c) 9 września 1999 r.: sejmik województwa świętokrzyskiego w piśmie skierowanym do prezesa rady ministrów zwraca uwagę, że otrzymana opinia narusza przepisy ustawowe oraz przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z 27 lipca 1999 r., zauważając, że powinna ona „przybrać formę pisma urzędowego”. Jednocześnie, w piśmie tym, marszałek uznał opinię „za bezprzedmiotową”, ale wobec naruszenia ustawowego terminu 3 miesięcy na wydanie opinii.
    d) 11 października 1999 r.: sejmik podejmuje uchwałę o ustanowieniu herbu, a następnie 18 października 1999 r. przekazał ją do MSWiA.
    e) 14 czerwca 2000 r.: minister do spraw administracji publicznej na podstawie uchwały Komisji Heraldycznej, powołanej mocą rozporządzenia z 20 stycznia 2000 r., negatywnie zaopiniował herb województwa świętokrzyskiego, akceptując proponowane podziały tarczy, hierarchię godeł i barwy, lecz wskazując na potrzebę wprowadzenia korekt do jego opracowania graficznego.
    Po przyjęciu herbu, sejmik województwa świętokrzyskiego wprowadził do użytku dwa dalsze symbole flagę i sztandar. Obydwa symbole, z uwagi na umieszczenie na nich niepoprawnego herbu, uzyskały negatywną opinię MSWiA.
    Posługiwanie się przez jednostkę samorządu terytorialnego negatywnie ocenionymi symbolami we współczesnej Polsce zdarza się nierzadko. Zjawisko to nadal dotyczy kilku województw oraz dziesiątek powiatów, w tym licznych powiatów województwa świętokrzyskiego.

    Wyjaśnić należy, że współcześnie dopuszcza się adoptowanie orła królewskiego jako pierwowzoru dla godeł wojewódzkich. Np. orzeł wielkopolski zaczerpnięty został z pieczęci majestatowej króla Przemysła II.

    Kwestia ta była prezentowana podczas konsultowania projektu herbu z Komisją Heraldyczną. Komisja, nie odnosząc się do uwag sformułowanych na tym etapie prac nad projektem herbu, zgłosiła z kolei propozycję odejścia od rzędów gwiazd na rzecz tzw. pola usianego gwiazdami.

  1. Po konsultacji z Komisja Heraldyczną wprowadzono korektę proporcji wstążki.