Strona:Uchwała nr XXVI-472-12 z dnia 28 grudnia 2012.pdf/5

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

Godło herbowe ziemi sandomierskiej w nowym projekcie otrzymało lepszą stylizację i kompozycję heraldyczną. Zamiany dotyczą sposobu przedstawienia gwiazd, których promieniste kształty lepiej odpowiadają wymogom heraldyki oraz na ułożeniu ich na przedłużeniu srebrnych (białych) pasów.
Ze sposobem realizacji godła w czwartym polu herbu województwa świętokrzyskiego, tj. pola błękitnego ze złotymi gwiazdami, kładzionymi często po trzy w trzech rzędach, łączy się zagadnienie jego kompozycji.
Zmniejszenie herbu województwa sandomierskiego do połowy jego wysokości (pola 3 i 4) powoduje słabszą harmonię zwężającego się przy krawędzi tarczy trzeciego rzędu gwiazd (gwiazdy ósmej i dziewiątej). Przy okazji należy przypomnieć, że kompozycja herbu ziemi sandomierskiej od zawsze sprawiała problem jego wykonawcom.
Nieco lepszemu zakomponowaniu gwiazd mogłoby sprzyjać:
a) odejście od zalecanego we współczesnych herbach samorządowych kroju tarczy tzw. hiszpańskiej na rzecz np. renesansowych (choć nie byłby najwłaściwszy pomysł z uwagi na przyjęte zasady odnośnie kształtów tarczy herbów samorządowych i sprzeczność z chronologią godeł),
b) zmniejszenie wielkości gwiazd,
c) rezygnacja z dziewiątej gwiazdy (herb sandomierski występował i w tej wersji).[1]
Jako projekt alternatywny, z 9 gwiazdami, przedstawiona została także wersja herbu z 8 gwiazdami. Za odjęciem jednej gwiazdy z obecnego projektu, oprócz względów kompozycyjnych, przemawiać mogłoby pozostawanie części dawnej ziemi sandomierskiej, w tym jej znacznej części północno-wschodniej z Radomiem poza obszarem obecnego województwa świętokrzyskiego, a także niestabilność liczby gwiazd w herbie ziemskim sandomierskim, niejednokrotne przedstawianego z inną niż 9 liczbą gwiazd. Tytułem przykładu przypomnieć można, że przedstawienie herbu ziemi sandomierskiej z kamienicy Hetmańskiej z II poł. XIV w. ma siedem gwiazd; w wizerunkach herbu z herbarzy Armorial Lyncenich oraz Codex Bergshammar z I poł. XV w. widnieje siedem i pół gwiazdy; w herbie ziemi sandomierskiej z krzyża relikwiarzowego Władysława Jagiełły dla kolegiaty sandomierskiej widnieje 5 gwiazd (sama stopa relikwiarza z herbem z końca XV w.). Z kolei np. na pieczęciach majestatycznych Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka oraz w wizerunku herbu w Stemmata Polonica z XVI w. zamieszczano więcej niż 9 gwiazd. Niemniej jednak, od XVI w. herb ziemi sandomierskiej najczęściej zawierał 9 gwiazd.
Kończąc uwagi o nowym opracowaniu projektu herbu, można zwrócić uwagę, że choć w obecnym herbie województwa świętokrzyskiego do staropolskiego herbu ziemi sandomierskiej dodane zostały dwa dalsze godła, jednakże wszystkimi swoimi godłami związany jest z panowaniem ostatnich Piastów na tronie polskim, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego oraz Elżbiety Łokietkówny (sprawującej władzę w imieniu Ludwika Węgierskiego). Herb ziemi sandomierskiej, zbudowany na podobieństwie do herbu Andegawenów, z pasami czerwono-białymi i gwiazdami zastępującymi andegaweńskie lilie, wprowadzony został do symboliki Królestwa Polskiego w czasach kazimierzowskich. Powstał jako świadectwo ówczesnej polskiej polityki dynastycznej, współcześnie w zestawie symboli polskich pozostał świadectwem historycznych związków Polski i Węgier.

II. Flaga

W stosunku do dotychczasowej flagi województwa świętokrzyskiego Komisja Heraldyczna nie zgłasza zastrzeżeń, poza umieszczeniem na niej niepoprawnego herbu.

1. Nowy wzór flagi województwa świętokrzyskiego przedstawia jej dotychczasowy układ z proponowanym nowym wzorem herbu.

2. Przedstawia się również wersję flagi bez herbu. Zmiana flagi poprzez rezygnację z umieszczenia na niej herbu uzasadniałyby dwie okoliczności: a) słabość kompozycyjna dotychczasowej flagi (słaba ekspozycja herbu), b) ustanowienie chorągwi województwa.
Wyboru liczby i kształtu weksyliów dokonać powinny władze województwa świętokrzyskiego, także na podstawie wskazania z opinii Komisji Heraldycznej.

III. Sztandar



Id: 79AAE178-98A6-45A5-87BE-DB6142B82CD2. Podpisany Strona 3
  1.