Strona:Uchwała nr XXVI-472-12 z dnia 28 grudnia 2012.pdf/4

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.


Projekt herbu województwa świętokrzyskiego zawiera następujące korekty.

1. Wzór krzyża.
Wprowadza się odmienny wzór krzyża podwójnego odnoszonego do opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu. Zmiana taka wynika z potrzeby nadania godłu z pierwszego pola herbu województwa poprawniejszego kształtu, zgodnego z wymogami sztuki heraldycznej.
Istnieją różne sposoby odniesienia się do podwójnego krzyża opactwa benedyktyńskiego. Możliwe jest odwołanie się do ogólnego heraldycznego wzoru krzyża podwójnego lub wzorów herbu opactwa zachowanych w architekturze, sztuce i na pieczęciach, utrzymanie odniesienia się do wzoru krzyża nawiązującego do relikwiarza świętokrzyskiego.
Za wskazane i słuszne przyjęto wszakże, aby krzyż w herbie województwa zachował swoje pierwotne przesłanie ideowe, odniesione przez pomysłodawcę symboliki herbu Jerzego Michtę do relikwiarza świętokrzyskiego. Za takim rozwiązaniem, oprócz zachowania założenia towarzyszącego opracowaniu projektu herbu w 1999 r., przemawiają również ważkie przesłanki historyczne. Relikwiarz ten przekazany został opactwu świętokrzyskiemu przez króla Władysława Łokietka.
W wykładni ideowej herbu godło przedstawiające krzyż z relikwiarza przywoływać będzie historyczne znaczenie opactwa świętokrzyskiego, samą jego nazwę, a także pamięć o Władysławie Łokietku i roli ziemi sandomierskiej w procesie zjednoczenia ziem polskich po okresie rozbicia dzielnicowego, przywróceniu Królestwa Polskiego i potwierdzeniu praw dynastycznych Piastów do tronu polskiego.
Wymogi i zwyczaje heraldyki przemawiają wszakże za odejściem od zaproponowanego w 1999 r. naśladowania relikwii na rzecz odwołania się do wizerunku samego relikwiarza.
W związku z pojedynczym głosem podniesionym podczas konsultacji projektu herbu z Komisją Heraldyczną w dn. 16 grudnia 2011r. w sprawie wzoru krzyża podkreślić należy, że jest on wzorowany na kształcie relikwiarza świętokrzyskiego (z opuszczeniem zdobień ramion).

2. Orzeł.
Wprowadza się wzór orła odnoszonego do ziemi krakowskiej. Spośród możliwych form wizerunku orła za właściwe uznano odwołanie się do orła królewskiego z relikwiarza św. Magdaleny z fundacji Kazimierza Wielkiego, przechowywanego w skarbcu katedry kieleckiej. Wybór tego orła odczytywać można jako nawiązanie do stolicy województwa, a także historycznej roli biskupstwa krakowskiego w rozwoju Kielc i regionu. Zatem, o ile pierwsze godło herbu województwa odnosi się do jego nazwy i opactwa świętokrzyskiego, drugie godło nawiązuje do stolicy województwa. Obydwa symbole zostały zaczerpnięte zatem z przedstawień realnych, z relikwiarzy pochodzących z królewskich fundacji związanych z najważniejszymi ośrodkami historycznymi województwa.
Krzyż pozostaje przy swoim pierwotnym przesłaniu odniesionym do opactwa świętokrzyskiego i relikwii Drzewa Krzyża Świętego, z jednoczesnym nawiązaniem do nazwy województwa. Orzeł, który w herbie województwa świętokrzyskiego uosabiać będzie orła ziemi krakowskiej, poprzez miejsce przechowywania nawiązuje do stolicy województwa oraz historycznych związków Kielc i województwa świętokrzyskiego z Krakowem i ziemią krakowską.
Krzyż z relikwiarza świętokrzyskiego i orzeł z relikwiarza kieleckiego przypominają ostatnich władców Polski z dynastii Piastów, Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego oraz ich związki z dawną ziemią sandomierską.
Z punktu widzenia historii i heraldyki odwołanie się do orła z relikwiarza św. Magdaleny, jako symbolu odnoszonego do ziemi krakowskiej, uzasadnia tożsamość orła ziemi krakowskiej z Orłem Królestwa i Orłem króla w wieku XIV.[1]
Pierwowzór orła z relikwiarza św. Magdaleny poddany został stylizacji bez zatracania cech oryginału. Głowę orła ozdabia przynależna krakowskiemu orłowi korona, wyróżnia się unikalną formą przepaski (łączącej cechy przepaski orła z wczesnego gotyku z późnogotyckimi i nowożytnymi) oraz złotym pierścieniem na ogonie.

3. Historyczny herb ziemi sandomierskiej.


Id: 79AAE178-98A6-45A5-87BE-DB6142B82CD2. Podpisany Strona 2
  1.