Strona:Uchwała nr XXVI-472-12 z dnia 28 grudnia 2012.pdf/3

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXVI/472/12
Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.

Projekt herbu i innych symboli województwa świętokrzyskiego


Już ponad dziesięć lat funkcjonowania herbu województwa świętokrzyskiego, ustanowionego 11 października 1999 r., składnia do przedłożenia propozycji dalszego dostosowania go do wymogów heraldyki. Projekt ten zgłoszony zostaje z inicjatywy sejmiku województwa świętokrzyskiego. Już na samym wstępie należy przypomnieć, że używany obecnie herb stał się przedmiotem negatywnej opinii, wydanej 14 czerwca 2000 r. przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej, działającego za pośrednictwem organu opiniodawczo-doradczego jakim jest Komisja Heraldyczna.
Projekt herbu, a także innych symboli, powstał w oparciu o uwagi zawarte w oficjalnym stanowisku organu władzy państwowej powołanego do opiniowania herbów i innych symboli jednostek samorządu terytorialnego.
Przypomnieć też należy, że pomimo negatywnej opinii herb województwa wszedł w życie i dotąd jest używany.[1]
Okoliczność ta, jak również akceptacja Komisji Heraldycznej ogólnej koncepcji herbu, skłania do podtrzymania ogólnej koncepcji i wymowy ideowej herbu z 1999 r. w nowym opracowaniu herbu.

I. Herb

Nowy projekt herbu województwa świętokrzyskiego opracowany został na podstawie opinii Komisji Heraldycznej MSWiA w sprawie herbu województwa świętokrzyskiego z 14 czerwca 2000 r. Opinia ta stanowi merytoryczną i formalnoprawną podstawę podjęcia działań zmierzających do dostosowania herbu do wymogów poprawności historycznej i heraldycznej.
Opracowany projekt herbu, wraz z innymi projektami symboli województwa, poddany został konsultacji z udziałem przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego na posiedzeniu Komisji Heraldycznej MSWiA w dniu 16 grudnia 2011 r.
W wyniku konsultacji wprowadzone zostały korekty plastyczne opracowania projektu odznaczenia „Za Zasługi dla Województwa Świętokrzyskiego (proporcje wstążki odznaczenia) oraz projektu insygniów (wielkość herbu województwa w łańcuchu marszałka i przewodniczącego sejmiku).
Konsultacje nie przyniosły sformułowania stanowiska Komisji Heraldycznej w sprawie projektu herbu. Zgłoszone zostały natomiast propozycje dotyczące rozważenia dwóch propozycji: zastąpienia rzędów gwiazd widniejących w czwartym polu herbu kompozycją pola usianego gwiazdami oraz przyjęcia herbu w wersji zarekomendowanej i opracowanej już w formie gotowego projektu przez jednego z członków Komisji Heraldycznej.
Pierwsza propozycja po rozważeniu (włącznie z wykonaniem projektu) nie została uwzględniona z powodu uwarunkowań historyczono-heraldycznych: rozwiązanie takie (inaczej niż w herbie andegaweńskim) nie mieści się w tradycji historycznej herbu dawnego województwa sandomierskiego, w którym poza nielicznymi wyjątkami gwiazdy kładziono w rzędach; ponadto, pole usiane gwiazdami nie najlepiej komponuje się z trzema dalszymi godłami obecnego herbu województwa świętokrzyskiego. Wydaje się wręcz, że budowa herbu, a szczególnie pasy czerwono-białe w polu trzecim wymagają jednak układu gwiazd w symetrycznych rzędach.[2]
Druga propozycja nie została poddana pod rozważenie z powodu odejścia tego projektu (z krzyżem jako głównym elementem herbu) od stanowiska Komisji Heraldycznej w sprawie herbu województwa świętokrzyskiego z 2000 r. oraz w związku z wątpliwościami dotyczącymi stosowności złożonej propozycji.


Id: 79AAE178-98A6-45A5-87BE-DB6142B82CD2. Podpisany Strona 1
  1.  
  2.