Przejdź do zawartości

Strona:Stefan Gębarski - W pruskich szponach (cz. I).pdf/50

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Ale jak przypatrzyłem się dobrze pod słońce, to widać było rok 550… Ale czy to być może, żeby Gniezno było takie dawne miasto?…
— Tak jest w rzeczywistości — potwierdził młody uczony. — Gniezno należy do najstarszych grodów na ziemiach polskich. Zastąpię teraz Grzesia i opowiem wam, a zarazem pokażę jego koleje… W roku 1236 Gniezno ucierpiało bardzo podczas oblężenia przez Henryka Brodatego, księcia wrocławskiego. W wieku XIII-tym uważane było Gniezno za gród równie znakomity, jak Poznań. Tutaj to, w Gnieznie, odbyła się uroczysta koronacya Przemysława, księcia poznańskiego, tak zdradziecko zamordowanego przez niemieckich zbirów w Rogoźnie. To była ostatnia świetna chwila w dziejach tego grodu. Na starożytną stolicę naszego narodu spadła nawała krzyżacka. Ci niemieccy rycerze-mnichy napadli, zrabowali i podpalili miasto. Nie oszczędzili nawet świątyń, nawet kościoła metropolitalnego, głowy wszystkich kościołów katedralnych w Polsce.
Od tego czasu koronacye już nie odbywały się w Gnieźnie. Władysław Jagiełło, wracając w roku 1410 ze zwycięskiej wojny z Krzyżakami, odwiedził katedrę gnieźnieńską i modlił się przed grobem Świętego Woj-