Strona:Stanisław Piekarski - Prawdy i herezje. Encyklopedja wierzeń wszystkich ludów i czasów.pdf/355

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
PSALMY GRADUALNEPUSTELNICY
350

trydenckiego), należy do kanonu ksiąg świętych Starego Testamentu. Król Dawid jest autorem większej części zbioru (73 psalmów), Salomon autorem dwóch psalmów (72-go i 127-go), Mojżesz jednego (90-go), autorami reszty są Assaf, Heman, Ethan, Jeduthun i synowie Kore. Ze względu na treść i formę psalmy dzielą się na hymny wielbiące Boga, hymny błagalne, dziękczynne, pokutne (7 psalmów), pieśni żałoby publicznej, dydaktyczne, prorockie i mesjaniczne. Przekład grecki psalmów powstał w III w. przed Chr., a łaciński w II w. po Chr. Przekład łaciński, poprawiony w r. 383 przez św. Hieronima, nazywa się psałterzem rzymskim. Polskie przekłady psałterza pojawiają się już od XIII wieku. Psałterz Florjański z XIV w., psałterz puławski i psałterz krakowski z lat 1532 — 1539 zawierają odpisy dawniejszych tłumaczeń. Samoistnego przekładu psalmów dokonał Kochanowski (1578—79), ks. Jakób Wujek (1594), Karpiński (1786), Bujnicki (1878), biskup Symon (1906) i inni.

Psalmy gradualne, śpiewane przez żydów w starożytności podczas wstępowania po stopniach świątyni jerozolimskiej, odmawiały w średniowieczu aż do czasów najnowszych zgromadzenia zakonne i kapituły w środy Wielkiego Postu. Obowiązek odmawiania tych psalmów zniósł papież Pius X w r. 1911.

Psałterz, ob. Psalmy.

Psałterzysta (psalmista), śpiewak kościelny. Psałterzystami byli w wiekach średnich świeccy lub duchowni, tworzący kolegja śpiewackie przy kościołach katedralnych. Takie kolegjum istniało przy kościele katedralnym na Wawelu w Krakowie fundacji królowej Jadwigi, przy kaplicy zygmuntowskiej na Wawelu fundacji Zygmunta I, przy kościele marjackim w Krakowie, przy kościołach katedralnych w Gnieźnie, Włocławku, Płocku i Wilnie.

Pseudo-Isidoriana, zbiór ustaw kościelnych, dzieło nieznanego autora z IX w., przypisywane mylnie św. Izydorowi. Zbiór ten, będący w znacznej części falsyfikatem praw kościelnych, powstał w zachodniej Francji między r. 847 a 857 i zawiera przeważnie apokryfy dekretaljów papieży, począwszy od Klemensa (r. 92—101) do Damazego (r. 366 — 384). Autorowi chodziło o uwydatnienie niezależności władzy duchownej od świeckiej, samoistności biskupów wobec metropolitów i bezpośredniego pochodzenia ich władzy od Chrystusa i apostołów.

Purim, święto żydowskie, powstałe według księgi Estery na pamiątkę wybawienia żydów z niewoli perskiej (ob. Haman). Przypada na dzień 14 i 15 miesiąca Adar, czyli w marcu.

Puryfikacja, akt liturgiczny przy mszy św., obmycie kielicha i palców.

Puryfikator (puryfikaterz), ręcznik lniany lub konopny, składany we troje, służy do wycierania kielicha przy mszy św. i palców po udzieleniu komunji św. Jest symbolem chustki, którą, według legendy, św. Weronika otarła twarz Chrystusa w czasie drogi na Golgotę.

Purytanie, partja protestantów angielskich, która pod wpływem kalwinizmu stanęła w opozycji do urzędowego kościoła anglikańskiego z powodu pozostałych w nim niektórych wierzeń katolickich i zachowania ustroju katolickiego. Celem purytanów było też zupełne uwolnienie kościoła od zależności państwowej, oraz wprowadzenie ustroju kościoła reformowanego i surowej karności kościelnej. Angielscy purytanie połączyli się ze szkockimi presbiterjanami. W późniejszych fazach rozwoju powstały na tle purytanizmu dalsze sekty, z których najważniejsza jest sekta kwakrów (ob.).

Pusey Edward (1800 — 1882) teolog anglikański i profesor uniwersytetu w Oxfordzie. Wraz z Keblem i Newmanem był twórcą tak zwanego ruchu oksfordzkiego, czyli puzeizmu. Był to ruch religijny, powstały w Oxfordzie w latach 1830—39 w kierunku zbliżenia między Kościołem anglikańskim a katolickim. W tym celu Pusey wraz z towarzyszami wydali 90 traktatów (Tracts for the Times) i stąd zwano ich traktarjanami, także rytualistami z powodu podnoszenia przez nich wysokiej wartości form liturgicznych. Wielu z puzeitów przyjęło religję katolicką.

Pustelnicy, ob. Anachoreci.