Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/79

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

77
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Pan powinien kończyć, a pan dopiero chce zadać pytanie. Panie pośle, będzie pytanie czy nie będzie? Bardzo proszę już teraz.


Poseł Waldemar Andzel:

Tak, już kończę. Drugą istotną kwestią jest ograniczenie zdolności obronnych państwa, Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o bardzo słabą armię, źle przygotowaną armię zawodową poprzez niechlubne, zbyt pośpieszne przekształcenie, a także ograniczenie w kwestii przemysłu obronnego poprzez upadek części zakładów lub ich ograniczone wykorzystanie. Stoi to naprzeciw temu, o czym mówił pan dzisiaj.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Halo, panie pośle, mogę prosić po raz kolejny?


Poseł Waldemar Andzel:

Tak, tak. Co zamierza pan minister Sikorski razem z rządem zrobić, aby poprawić nakłady na Siły Zbrojne, bo obecnie one naprawdę są na niskim poziomie. Dziękuję.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

To już jest opinia. Pytanie zostało zadane, dziękuje serdecznie.
Pan poseł Marek Rząsa, Platforma Obywatelska


Poseł Marek Rząsa:

Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Padło dziś tutaj wiele słów o dużej polityce. Pozwolę sobie troszeczkę, kilka zdań, ale dotyczących jej mniejszego wymiaru.
Panie ministrze, od 4 lat dopominam się w tej Izbie o nieruchomość dla Polonii lwowskiej. Wiem, że są prowadzone prace, ale bardzo gorąco proszę pana ministra o zintensyfikowanie działań w tej sprawie.
Również bardzo proszę pana ministra o zwrócenie szczególnej uwagi, jeżeli chodzi o stronę ukraińską, na przejście graniczne Budomierz – Hruszew. Ono jest praktycznie gotowe do otwarcia, ale po stronie ukraińskiej brakuje kawałka drogi – prosiłbym bardzo, żeby mieć to na uwadze. Pytanie do pana miniasta – panie ministrze, jak pan po roku ocenia funkcjonowanie pomocy finansowej dla Polonii realizowanej przez MSZ, bo w pańskiej informacji była na ten temat dość krótka informacja, natomiast chciałbym uzyskać jakąś szerszą informację, tym bardziej że padło tutaj wiele pytań, również takich w formie negatywnej, co do tej sprawy. Dziękuję uprzejmie.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję, panie pośle.
Pana posła Marcina Święcickiego z Platformy nie widzę. W związku z tym, że go nie ma, to dostrzegam już pana posła Jerzego Szmita, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.


Poseł Jerzy Szmit:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Chciałbym zadać dwa pytania dotyczące relacji Polski z Federacją Rosyjską, a konkretnie inwestycji, które mają być – czy już są – realizowane w obwodzie kaliningradzkim.
Po pierwsze, chciałbym zapytać, czy z władzami polskimi była konsultowana sprawa rozbudowy i podniesienia standardu lotniska w Kaliningradzie. Jest to lotnisko, które...
(Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski: W Królewcu, panie pośle.)
Wolę trzymać się realiów. To, co na mapach, a to, co w sercu – myślę, że tutaj się zgadzamy. Ale mapy są mapami, pieczątki są pieczątkami, państwa mają prawo do nazywania swoich terytoriów tak, jak sobie tego życzą. Czy była na ten temat rozmowa z polskimi czynnikami odnośnie do tego?
Drugie pytanie, myślę, że być może jeszcze ważniejsze, mianowicie dotyczące budowania w obwodzie kaliningradzkim elektrowni atomowej. Oddziaływanie takich obiektów przekracza granice, jest to sprawa nie tylko dotycząca bezpieczeństwa, ale też potem sprzedaży energii. (Dzwonek) Padały też takie głosy, że być może wycofanie się polskich władz z inwestowania w elektrownię w Ostrołęce spowodowane było tym, że władze Federacji Rosyjskiej zaproponowały tanią energię z elektrowni w Kaliningradzie. Chciałbym zapytać, czy budowa elektrowni w Kaliningradzie była konsultowana z władzami polskimi w zakresie bezpieczeństwa, transportu energii i innych czynników, które mogły mieć wpływ na bezpieczeństwo Polski. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję, panie pośle.
Jako ostatnia pytanie zadawać będzie pani poseł Iwona Ewa Arent, Prawo i Sprawiedliwość.