Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/78

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

76
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Piotr Szeliga

kretnie działania pan podjął? Wiemy, jak wygląda sytuacja na Litwie i z czego wynika to, że jednak ta sytuacja Polonii, tych Polaków się nie poprawia. Czy pańskie działania są za słabe, no, żeby konkretnie pan powiedział, co pan… nie wiem, czy od 20 lat to samo, ale na pewno nie ma powodu do dumy, tylko po prostu konkretnie, jakie kroki dalej będzie pan starał się podejmować, by było jednak lepiej? To samo w odniesieniu do Polaków w Niemczech, Norwegii – chodzi o liczne spory dotyczące praw rodziców. Co konkretnie polska dyplomacja będzie robiła, jeśli chodzi właśnie o ten temat? Co zrobiła, gdzie tu jest mur, jaki, z czyjej strony i dlaczego?


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję bardzo.
Pan poseł Łukasz Krupa, Ruch Palikota.


Poseł Łukasz Krupa:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Rząd, zresztą po raz kolejny, coraz częściej wraca do tematu przyjęcia przez Polskę waluty euro i – w naszym przekonaniu – bardzo dobrze. Natomiast w obliczu ratyfikacji przez Polskę paktu fiskalnego i wynikających z przyjęcia przez Polskę euro pewnych konsekwencji, obostrzeń fiskalnych w polityce finansowej państwa ten moment przyjęcia euro wydaje się być ważny, więc należy go wybrać bardzo ostrożnie i bardzo właściwie dla Polski, tak aby chociażby najbliższą perspektywę finansową wykorzystać w jak największym stopniu. Ale żeby móc ten moment wybrać, Polska musi spełniać kryteria zbieżności, czyli tzw. kryteria z Maastricht – jak wiemy, obecnie jest z tym różnie. Większości z kryteriów właściwie nie spełniamy. Jeśli chodzi o dług publiczny i średnią długoterminową stopę procentową, jesteśmy na granicy spełnienia tych kryteriów. (Dzwonek) Moje pytanie zatem brzmi: Czy jest przygotowany przez rząd jakiś haromonogram z perspektywą czasową spełnienia poszczególnych kryteriów, wszystkich kryteriów, tak abyśmy później mogli swobodnie i jak najlepiej dla Polski wybrać moment, kiedy to euro wreszcie w Polsce przyjmiemy? Dziękuję. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję bardzo.
Pan poseł Marek Poznański, Ruch Palikota.


Poseł Marek Poznański:

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Mam do pana ministra krótkie pytanie: Co pan uczynił i co pan uczyni w celu odzyskania polskich dóbr kultury, jakie zostały zrabowane przez Szwedów? O tym, że Szwedzi zobowiązują się do zwrotu zagrabionych archiwaliów i biblioteki królewskiej, mówi też art. 9 traktatu oliwskiego.
(Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski: Nasze roszczenia wobec korony szwedzkiej, do tronu szwedzkiego.)
Nie, nie... zaraz, czy tron?
(Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski: Szwedzki.)
To jest kwestia dywagacji, tron szwedzki nie ma nic do tej sprawy. Panie ministrze, to nie ma do... troszeczkę się wybiłem. Nic to nie ma do... wybił mnie pan specjalnie. Nic to nie ma do tronu szwedzkiego, bo to był jakby (Dzwonek)
...no, dobra. Panie ministrze, mam do pana prośbę – bo wiem, że zna pan ministra spraw zagranicznych Szwecji – o przekazanie tej publikacji w języku szwedzkim o tym, jakie dobra zostały zniszczone.
(Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski: Obiecuję przekazać.)
Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Proszę, panu posłowi Poznańskiemu nie przerywałem, żeby miał trochę więcej czasu na powiedzenie czegokolwiek o tronie.
Teraz będzie już miał bardziej rygorystyczne warunki do zadania pytania pan poseł Waldemar Andzel, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Waldemar Andzel:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pan minister Sikorski określił jako dobrą sytuację, w jakiej znajduje się dzisiaj Polska na arenie międzynarodowej. Rzeczywistość w tej dziedzinie jest inna – sytuacja, w jaką nas wpędził rząd Tuska, jest zła.
Podstawową kwestią jest sprawa zwrot wraku TU-154M jako głównego dowodu w sprawie największej tragedii w powojennej Rzeczypospolitej Polskiej – katastrofy samolotu z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i 95 osobami z elity państwa polskiego. Sytuacja ta pokazuje jak w soczewce całą słabość obecnego państwa, dokładnie rządu, który kompromituje nas na arenie międzynarodowej. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że to był zamach, a najważniejszy dowód w tej sprawie jest w Rosji. Od 3 lat rząd PO–PSL nie zrobił prawie nic w sprawie wraku tego samolotu, własności Rzeczypospolitej Polskiej, poza deklaracjami pana ministra. Mam pytanie, co pan zrobi w tej sprawie (Dzwonek), aby powrócił do Polski...