Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/77

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

75
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Panie pośle, proszę nie wygłaszać opinii, proszę przystąpić do zadawania pytania.


Poseł Cezary Olejniczak:

Dlaczego w swojej wypowiedzi tak mało czasu poświęcił pan pomocy rozwojowej dla państw trzecich i jej roli?
Druga rzecz. W swoim wystąpieniu nie wspomniał pan nic o współpracy z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, a jest nim pan prezydent Bronisław Komorowski, i jego roli w polityce zagranicznej.
Pan teraz przytakuje, ale zbyt mało, jeśli już, poświęcił pan temu uwagi. I ostatnie pytanie: Jaki jest pana stosunek do postulatów zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z 13 marca w sprawie wieloletnich ram finansowych? Dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Edward Siarka, Solidarna Polska.


Poseł Edward Siarka:

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W swoim wystąpieniu pan minister Radosław Sikorski wspomniał o organizacji wspólnie ze Słowacją olimpiady zimowej w 2022 r. jako jednym z priorytetów działań polskiej dyplomacji.
Chciałbym zapytać: Jak ma wyglądać kwestia organizacji tej imprezy sportowej, skoro między innymi wczoraj Rada Miasta Zakopanego podjęła uchwałę, że oczywiście popiera ideę organizowania olimpiady w 2022 r. między innymi w Zakopanem, ale tak na dobrą sprawę odżegnuje się w tej chwili od jakiegokolwiek udziału finansowego, partycypowania chociażby w kosztach zgłaszania kandydatury Polski do organizacji olimpiady w 2022 r.? Kto w takim razie ma ponieść koszty związane ze zgłoszeniem polskiej kandydatury przed instytucją decydującą o tym, gdzie odbędą się igrzyska? Dziękuję bardzo.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję bardzo.
Pan poseł Ryszard Zawadzki, Platforma Obywatelska.


Poseł Ryszard Zawadzki:

Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej to instrumenty prawne wprowadzone przez prawo wspólnotowe pozwalające na tworzenie sformalizowanych grup współpracy przez podmioty publiczne z różnych państw członkowskich. Jak wiemy, do roku 2011 powstało 15 europejskich ugrupowań wspólnot terytorialnych w Europie. Jak dotąd brak było EUWT z udziałem polskich instytucji. Chciałbym zapytać: Czy na przestrzeni roku 2012 coś w tym zakresie się zmieniło, czy powstały takie ugrupowania z udziałem strony polskiej?
I drugie pytanie: Czy strona czeska w bieżącym roku, bo takie informacje otrzymujemy od samorządowców czeskich z pogranicza Ostrawy, aktywizuje rozmowy w sprawie inicjatywy budowy kanału Odra – Dunaj na granicy powiatu wodzisławskiego Bohumin – Ostrawa? Czy rzeczywiście na ten temat były toczone jakiekolwiek rozmowy?


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję bardzo.
Pan poseł Piotr Naimski, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Piotr Naimski:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Chciałbym zapytać pana ministra o to, dlaczego kierowana przez pana polska dyplomacja zrezygnowała z kontaktów z Kazachstanem, Azerbejdżanem, Ukrainą w kontekście sprawy planowanego korytarza transportowego dla ropy naftowej z rejonu Morza Kaspijskiego do Polski. Wiadomo, że dzisiaj azerska ropa jest przerabiana w rafinerii białoruskiej w Mozyrzu. Wiadomo, że technicznie byłoby to możliwe, niestety wiadomo też, że bez aktywnego wsparcia dyplomacji na poziomie MSZ, rządu i prezydenta niemożliwe jest realizowanie tego typu projektów z krajami tamtego rejonu. Te projekty były zaawansowane w 2007 r. Rok 2012 był realnym terminem uruchomienia transportu ropy do Polski. Pytam pana, dlaczego w tym kontekście pańska dyplomacja nie robi nic? (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
O zabranie głosu, a konkretnie o zadanie pytania proszę pana posła Piotra Szeligę z Solidarnej Polski.


Poseł Piotr Szeliga:

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Chciałbym zapytać o Polaków, szczególnie z Litwy, Białorusi, północnego Kazachstanu. Jakie kon-