Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/74

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

72
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Miron Sycz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Polska dyplomacja wiele wysiłku włożyła w zaangażowanie się w proces integracji Ukrainy z Unią Europejską. Mam świadomość, że coraz bardziej jest osamotniona w tym procesie. Wobec tego mam pytanie: Co jeszcze zamierza zrobić dyplomacja polska, aby ten układ stowarzyszeniowy został w tym roku podpisany z Ukrainą?
Była też mowa o korzyściach płynących dla Rzeczypospolitej, szczególnie dla finansów Rzeczypospolitej, z tytułu małego ruchu granicznego z Ukrainą, ale też z Rosją. Wszyscy chyba jesteśmy przekonani co do tej idei. Ponad 6 mld zostawiają w Polsce rocznie obywatele ze Wschodu. To jest rzeczywiście sukces. Samorządy są zainteresowane otwieraniem, nawet współuczestniczeniem w tym, nowych przejść granicznych, szczególnie pieszych, rowerowych. Czy są rozważane takie możliwości, szczególnie na granicy Polski z obwodem królewieckim? Dziękuję bardzo.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska.


Poseł Andrzej Halicki:

Panie Marszałku! Pani Minister! Chciałbym zadać krótkie pytanie. W ostatni piątek gościliśmy, nadmieniał o tym tutaj poseł Adam Lipiński, przedstawicieli kubańskiej demokratycznej opozycji. Był pan John Suarez, który jest sekretarzem generalnym organizacji prodemokratycznych, informujący nas o okrutnych wydarzeniach, które miały miejsce ostatnio na Kubie. Tego samego dnia była próba bez precedensu w ostatnich latach – nie przypominam sobie tego rodzaju historii – storpedowania spotkania z naszym gościem: telefony z pogróżkami, próba poinformowania Policji, że podłożone zostały bomby w Fundacji Wolność i Demokracja. Chciałbym zapytać: Czy możliwe jest sporządzenie noty przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na ten temat? Wydaje mi się, że jest to konieczne. Chciałbym prosić o to, aby stanowisko w sprawie praw człowieka na Kubie, a Polska jest uczestnikiem Rady Praw Człowieka przy ONZ, było pryncypialne jak dotychczas. Zresztą jest to polską specjalnością, że upominamy się o podstawowe prawa obywatelskie. W tym wypadku nie możemy być dezinformowani przez władze kubańskie, że nastąpiła jakaś odwilż, jeśli chodzi o kwestię więźniów politycznych na Kubie. Dziękuję serdecznie.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Tomasz Lenz, Platforma Obywatelska.
Nie ma pana posła.
A więc pan poseł Marek Ast, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Marek Ast:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W bieżącym roku obchodzimy 70. rocznicę rzezi wołyńskiej. Chciałbym wiedzieć, jakie działania podjął resort spraw zagranicznych i polskie państwo w tym kierunku, aby parlament ukraiński potępił zbrodnię dokonaną na Polakach przez UPA i OUN, sprawców tej tragedii. To jest pierwsze pytanie.
Drugie pytanie: Jakie działania zostały podjęte przez rząd i państwo polskie, resort spraw zagranicznych również, w tym kierunku, aby przywrócić Polakom mieszkającym w Niemczech status mniejszości? Proszę nie mówić, że na przeszkodzie temu stoi fakt (Dzwonek), że Polacy po II wojnie światowej w Niemczech wyginęli, bo to nie jest prawda. Związek Polaków w Niemczech zdecydowanie temu zaprzecza. A zatem...


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Ale to już jest opinia, pytanie pan poseł zadał.


Poseł Marek Ast:

Oczywiście prosiłbym bardzo, panie ministrze, o odpowiedź na piśmie. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
Pan poseł Tomasz Makowski, Ruch Palikota.


Poseł Tomasz Makowski:

Dziękuję.
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Dziękuję, że pan przyszedł, bo będą mógł panu teraz zadać pytanie.
Wysoka Izbo! Panie ministrze, tylko kilka minut poświęcił pan polityce wschodniej, m.in. Mołdawii, Gruzji, Armenii, porozumieniom handlowym. Mam do pana takie pytanie. Kilka tygodni temu byłem w Kazachstanie. Od północy do południa spotykałem się z ambasadorami – w Astanie, w Ałmaty. Bardzo mile wspominam rozmowę z ambasadorami, niemniej jednak mam pytanie: Jaka jest dzisiaj sytuacja, jeżeli chodzi o Polaków w Kazachstanie, a zwłaszcza