Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/75

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

73
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Tomasz Makowski

w północnej części Kazachstanu, czyli Syberii północnej, jak oni to nazywają?
Drugie pytanie jest następujące: Jakie obroty handlowe są dzisiaj między Polską a Kazachstanem? Moje trzecie pytanie jest takie: Kiedy ostatnio premier polskiego rządu był w Kazachstanie? (Dzwonek) Kiedy był tam prezydent Rzeczypospolitej Polskiej? Kiedy pan był w Kazachstanie?
Na koniec chciałbym zadać pytanie: Jakie jest stanowisko MSZ dotyczące praw człowieka i przetrzymywanych więźniów politycznych w Kazachstanie? Dziękuję. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Stanisław Lamczyk, Platforma Obywatelska.


Poseł Stanisław Lamczyk:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W ostatnim czasie mamy duży wzrost, mamy dynamikę firm polskich, które właśnie chcą pracować na Zachodzie, ale także w Azji i na Wschodzie. Czy podobnie jak firmy zagraniczne, które przychodzą do Polski, a którymi bardzo dobrze opiekuje się Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, polskie firmy chcące działać w tych krajach, o których mówiłem, też mają zapewnioną opiekę właśnie przez ministerstwo? Jak to wygląda? Ostatnio bowiem czytałem raport „Think Tank”, zdaje się, że z ostatniego kwartału 2012 r., i on był niesatysfakcjonujący, ponieważ 70% badanych firm nie jest zadowolonych z obsługi. Czy jest jakaś strategia, żeby tę sprawę jak gdyby ulepszyć?
Druga kwestia. Wiadomo, że Polska przez 20 lat odniosła sukces. (Dzwonek) Chodzi zarówno o transformację, jak i wzrost gospodarczy. Jednak ta narracja sukcesu nie jest wykorzystywana w wymierny sposób. Czy nie można by, jak to robią inne kraje, wypromować tu markę, pracowitość Polaków i te elementy sukcesu? Dziękuję bardzo.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
Pan poseł Andrzej Szlachta, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Andrzej Szlachta:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Moje pytanie będzie związane z działalnością polskiego rządu w dziedzinie poprawy statusu Polaków na Litwie.
Sytuacja Polaków na Litwie mimo wprowadzenia przez nich do litewskiego Sejmu swoich przedstawicieli, nie ulega poprawie. Z porównania sytuacji Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce wynika, że w większości obszarów nie ma symetrii co do uprawnień. Polacy nie mają na Litwie ustawowej ochrony mniejszości, nie wprowadzono pisowni nazwisk w oryginalnej pisowni mniejszości narodowej, nie wprowadzono dwujęzycznych napisów, jeśli chodzi o nazwy ulic i miejscowości, szkoły i przedszkola nie mają statusu placówek mniejszości narodowej, nie ma finansowania przez Litwę podstawowych mediów. Ta olbrzymia asymetria praw mniejszości polskiej w porównaniu z mniejszością litewską w Polsce stawia przed polską dyplomacją wyjątkowe wyzwania.
Dlatego kieruję do pana ministra pytanie: Jakie działania podjął polski rząd w ostatnich dwóch latach w sprawie niewywiązywania się Litwy z międzynarodowych zobowiązań wynikających z międzynarodowych aktów prawnych, które mają moc nadrzędną? Dziękuję bardzo.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
Pan poseł Stanisław Pięta, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Stanisław Pięta:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pan minister Sikorski żyje nie tyle w świecie ułudy, co obłudy. Otóż pan minister dzisiaj gorąco nas zachęcał...


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Panie pośle, czy może pan przystąpić do zadawania pytania, bo regulamin nie przewiduje w tym punkcie wygłaszania opinii.
(Głos z sali: Oni tak mają.)


Poseł Stanisław Pięta:

Pan marszałek pozwoli, że najpierw swoje pytanie uzasadnię...


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Nie, nie pozwolę. Jeśli pan dalej będzie wygłaszał opinie, to nie pozwolę. Panie pośle, czy może pan przystąpić...