Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/72

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

70
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Andrzej Jaworski

o tym dowiadują posłowie z mównicy sejmowej, a nie osoby, które mają prawo do tego tytułu. (Dzwonek) Pytanie drugie dotyczy prześladowania chrześcijan na świecie. Pan minister Sikorski jednym słowem na ten temat się wypowiedział. Chciałbym się dowiedzieć, co zrobił osobiście, co zrobiło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych albo co zrobili jego koledzy z Unii Europejskiej w sprawie prześladowania Chrześcijan w Egipcie czy chociażby tego, co dzieje się obecnie w Syrii. Będę czekał na te pytania na piśmie. Dziękuję. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Pytania to pan poseł zadał.
(Poseł Andrzej Jaworski: Na odpowiedzi będę czekał.)
Będzie pan czekał na odpowiedzi, żeby wszystko było jasne.
Patrzcie, państwo, jak zadbałem o interes pana posła Jaworskiego.
A teraz pan poseł Tadeusz Tomaszewski, Sojusz Lewicy Demokratycznej.


Poseł Tadeusz Tomaszewski:

Panie Marszałku! Szanowna Pani Minister! Wysoki Sejmie! Na spotkaniu Związku Inwalidów Wojennych RP w Gnieźnie osoby te dopytywały, czy polski rząd prowadzi jakiekolwiek rozmowy z Federacją Rosyjską na temat odszkodowań dla sybiraków oraz rodzin tych, którzy polegli w Katyniu i w innych miejscach kaźni.
Drugie pytanie dotyczy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z organizacjami polonijnymi. Po pierwsze, czy resort posiada, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, program współpracy z sektorem pozarządowym? Po drugie, czy stosuje w swojej polityce również umowy wieloletnie na realizację zadań publicznych, chociażby w zakresie prowadzenia oświaty? Byłoby to bardzo istotne, gdyby taka umowa wieloletnia pozwoliła funkcjonować. Po trzecie, czy również dyplomacja polska wspiera organizatorów dużych wydarzeń sportowych w Polsce, którzy starają się o organizację wielkich imprez sportowych w Polsce? Dziękuję.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
Pan poseł Zbigniew Kuźmiuk, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Zbigniew Kuźmiuk:

Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Pani Minister! Dwa słynne wystąpienia pana ministra Sikorskiego z 2011 r. i z 2012 r. w Berlinie zgodnie zostały nazwane w mediach w Polsce hołdem berlińskim. Pan minister domagał się tam od Niemiec wzięcia pełnej odpowiedzialności za przyszłość Unii Europejskiej, odgrywanie wiodącej roli w Unii Europejskiej przez Niemcy. Chciałbym zapytać, czy w świetle tamtych dwóch wystąpień decyzje na przykład czy sugestie pana ministra finansów Wolfganga Schäuble’a, aby zająć 18% oszczędności Cypryjczyków, albo też wypowiedź szefa Commerzbanku, żeby zająć 15% oszczędności Hiszpanów jako sposób na rozwiązanie problemu zadłużenia Hiszpanii to jest już wzięcie przez Niemcy pełnej odpowiedzialności za losy Unii Europejskiej, czy pan minister spodziewa się jeszcze głębszych ruchów niemieckich w tej sprawie. To jest pierwsze pytanie. (Dzwonek)

Druga kwestia. Jak słyszałem dzisiaj pana ministra, myślą przewodnią tego jego wystąpienia było członkostwo Polski w Unii Europejskiej jako priorytet polskiej polityki zagranicznej. W świetle tego, co dzieje się na Cyprze, a także wcześniej – wymiana rządów chociażby w Grecji czy we Włoszech na skutek nacisku wiodących państw strefy euro – czy rzeczywiście te dążenia wiodących krajów nie powinny być przestrogą dla Polski? Bo coraz bardziej zachowanie naszego kraju, a przynajmniej rządzącej Platformy i PSL, przypomina to słynne powiedzenie, że karpie domagają się przyspieszenia świąt Bożego Narodzenia. Pani minister, prosiłbym o to, żeby...

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Panie pośle, proponowałbym, żeby na tych karpiach pan skończył już. Do innych gatunków nie przechodźmy, bo już ponad minutę siedzi pan w debecie czasowym.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk:

Już kończę, ale, panie marszałku, chodziło o tę myśl, żeby odpowiedź była na piśmie. Poprosiłbym o odpowiedź na piśmie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Odpowiedź na piśmie. Znając życzliwość pani minister, myślę, że przychyli się do pana prośby.
Pani minister, czy można prosić o udzielenie odpowiedzi na piśmie panu posłowi Kuźmiukowi?
I pan poseł Marcin Witko, Prawo i Sprawiedliwość.