Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/71

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

69
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Marek Matuszewski

pana ministra o Kartę Polaka, o kolejki, jakie są w konsulatach na Wschodzie. Co ministerstwo w tej sprawie robi? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Chciałbym wszystkich państwa przeprosić, że nigdy wobec nikogo nie byłem tak życzliwy jak wobec pana posła Matuszewskiego, któremu tak znacznie wydłużyłem czas.
W sprawie formalnej pani poseł Jadwiga Wiśniewska.
Czy pani poseł zechciałaby przestać rozmawiać? Czy pani poseł woli rozmawiać przez telefon, czy zabierze głos w sprawie formalnej teraz?
Zdecydowała się pani poseł w sprawie formalnej.
Serdecznie zapraszam.


Poseł Jadwiga Wiśniewska:

Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Rezygnuję z wniosku w sprawie formalnej, który miałam zgłosić w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, aby ogłosić 5-minutową przerwę, żeby pan marszałek ochłonął. Widzę, że pan marszałek wrócił do formy i dziękuję bardzo. (Wesołość na sali)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Myślę, że pan poseł Matuszewski zrobił na pani dobre wrażenie, bo wreszcie pod koniec wypowiedzi ochłonął. Moja życzliwość wobec niego też panią dobrze usposobiła i dzięki temu możemy procedować dalej.
Następną osobą, która zada pytanie – i absolutnie jestem pewien, że zgodnie z regulaminem – będzie pan poseł John Abraham Godson, Platforma Obywatelska.


Poseł John Abraham Godson:

Panie Marszałku! Pani Minister! Serdecznie dziękuję za przedstawienie polityki zagranicznej państwa polskiego. Można zauważyć, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej rośnie i nadal będzie rosła.
Mam kilka pytań dotyczących relacji polsko-afrykańskich. Przedwczoraj wróciłem z misji gospodarczej w Nigerii wraz z polskimi biznesmenami działającymi przy łódzkiej izbie gospodarczej. Można było zauważyć, że Afryka naprawdę szybko się zmienia i przy okazji wzbogaca się. Nadmienię, że wzrost gospodarczy w Afryce w ostatnich 10 latach wynosił ok. 6–7%. W ostatnich kilkudziesięciu latach Polska wykształciła wielu studentów z Afryki, którzy na dzień dzisiejszy stanowią elity biznesowe i polityczne w swoich krajach. Dlaczego nie wykorzystujemy ich wiedzy do budowy lepszych i głębszych relacji z Afryką? W ostatnich paru latach zamknięto wiele polskich ambasad w krajach afrykańskich. Uzasadnieniem takiej sytuacji była racjonalizacja kosztów. Dlaczego nie wykorzystujemy naszych absolwentów, którym się powodzi, do otwierania konsulatów honorowych w krajach afrykańskich, gdzie nie ma polskich ambasad? (Dzwonek)
Króciutko jeszcze. Polska ma tylko 4 wydziały handlu przy ambasadach w Afryce: 3 na północy, a jeden w Afryce Subsaharyjskiej, w RPA. Dlaczego? Afryka jest kontynentem przyszłości, w związku z tym nadszedł czas, by z natężoną siłą wejść w bliższą współpracę z krajami afrykańskimi, ponieważ jutro może być za późno. Afryka czeka na Polskę i Polaków. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję bardzo, panie pośle.
Teraz pan poseł Andrzej Jaworski, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Andrzej Jaworski:

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pan minister Sikorski skarżył się po swoim wystąpieniu, że części posłów nie było na sali, kiedy przemawiał, więc dlatego ja mogę się poskarżyć, że nie ma ministra Sikorskiego, kiedy zadaję pytanie. A pytania mam dwa.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Ale jest pani minister Pełczyńska-Nałęcz, tak że bardzo proszę korzystać z jej kompetencji, wiedzy i obecności.


Poseł Andrzej Jaworski:

Panie marszałku, oczywiście, ale jeżeli minister skarży się na posłów, to posłowie też chcieliby mieć ministra konstytucyjnego, a nie, z całym szacunkiem, panią wiceminister.
Dwa pytania, bardzo konkretne. Pan minister Sikorski powiedział nam dzisiaj w tej sali, że już w sierpniu będzie ustanowiona i wręczana nagroda „Solidarności”. Pytanie: Z kim ta sprawa została skonsultowana, czy „Solidarność” wie coś na ten temat i czy pan minister Sikorski ma prawo do logo „Solidarności”? Bo tutaj są sprawy bardzo jasno i precyzyjnie opisane. Jest też to jakieś novum, że najpierw się