Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/65

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

63
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich

Zagranicznych pani minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, pytania kierowane do ministra spraw zagranicznych są wysłuchiwane przez panią minister. Nie ma więc już, myślę, sensu przywoływanie chwilowej nieobecności pana ministra, bo uczestniczył w obradach od godz. 9.
Pani poseł Anna Elżbieta Sobecka, Prawo i Sprawiedliwość, bardzo proszę.


Poseł Anna Elżbieta Sobecka:

Dziękuję, panie marszałku.
Wysoka Izbo! W związku z informacją, jaką pan minister przedłożył Wysokiej Izbie, pytam pana ministra, dlaczego Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem stanu wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Aktualnie nie zostało wykonanych 880 wyroków w sprawach polskich. Dlatego też, mając na uwadze szorstką przyjaźń z panem ministrem i niespożytą siłę pana ministra w dopieszczaniu autorów interpelacji skierowanych do pana, składam tym razem do pana ministra 650 interpelacji w sprawach niewykonanych wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, z pytaniem, czego dotyczy poszczególny wyrok wydany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka przeciwko Polsce (Dzwonek) i czym Polska naruszyła przepisy europejskiej Konwencji praw człowieka. Proszę się z tym zapoznać – z tej lektury trzeba koniecznie wyciągnąć wnioski. Dziękuję uprzejmie. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję, pani poseł.
Pani poseł Jadwiga Wiśniewska, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Jadwiga Wiśniewska:

Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych zajmuje się sprawami zagranicznymi Rzeczypospolitej Polskiej, czy tylko jest to napis fasadowy? Warto dzisiaj nad tym się zastanowić i pochylić. Nie tylko posłowie opozycji, ale i eksperci wskazują, że dzisiaj minister Sikorski nie miał się czym pochwalić. Dobitnie pokazują to przykłady potraktowania katastrofy smoleńskiej czy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jeśli dołożymy do tego zatrudnianie byłych agentów tajnych służb PRL, skandale z ujawnianiem reżimowi Aleksandra Łukaszenki danych białoruskich opozycjonistów, fatalne dysponowanie pieniędzmi na wsparcie Polonii i Polaków na Wschodzie, jeśli jeszcze dołożymy likwidowanie konsulatów, to mamy dowód na to, że jest to nazwa fasadowa, niewypełniona codziennymi czynami. Chciałabym pana ministra zapytać (Dzwonek), bo zauważyłam, że dyplomaci, pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych prowadzą blogi, na których zajmują się m.in. krytykowaniem opozycji, a także polityki szefów państw, w których przebywają, czemu ta działalność ma służyć.
I ostatnie pytanie, panie marszałku.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Nie zdąży pani poseł zadać.


Poseł Jadwiga Wiśniewska:

Proszę o odpowiedź: Jakie były powody nieprzyznania dofinansowania mediom polonijnym w Europie Zachodniej, Australii i Stanach Zjednoczonych? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
I pan poseł Józef Rojek, Solidarna Polska.


Poseł Józef Rojek:

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie marszałku, z szacunkiem do pana uwagi o nieobecności pana ministra, ale my jako posłowie też mamy prawo zauważyć, że pana ministra nie ma, i wypowiedzieć to głośno na mównicy.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Ale jest pani minister, panie pośle.


Poseł Józef Rojek:

Ale my też z szacunkiem do pani minister, oczywiście.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

I niech pan zaznaczy, że z nie mniejszym. I wówczas wyjdzie na to, że ja mam rację.