Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/64

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

62
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Maria Nowak

(Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Już zapadła.)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję bardzo.
Pani poseł Gabriela Masłowska, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę unikać opinii, a koncentrować się na zadawaniu pytań.


Poseł Gabriela Masłowska:

Dziękuję.
Czy to prawda, że od roku szkolnego 2015/2016 uczniowie gimnazjów z Niemiec i z Polski będą się uczyć historii z identycznego podręcznika? Jeśli tak, to jakie pana zdaniem może mieć długofalowe skutki dla Polski propagowanie koncepcji takiego polsko-niemieckiego podręcznika do historii?
Drugie pytanie. Jakie cele pana zdaniem powinien w najbliższych kilku latach realizować Instytut Zachodni w Poznaniu? Czy wedle wiedzy MSZ prawdą jest, że w listopadzie 2008 r. w Pittsburgu w Bawarii została utworzona organizacja pod nazwą Inicjatywa dla Autonomii Śląska? Czy ministerstwo zaobserwowało jakiekolwiek powiązania między tą organizacją a Ruchem Autonomii Śląska?
I ostatnie pytanie. Jaką rolę pana zdaniem w kształtowaniu stosunków międzynarodowych pełni Grupa Bilderberg? Prosiłabym o odpowiedź na piśmie na te pytania, ponieważ nie ma ministra Sikorskiego. Dziękuję. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
Zapraszam pana prof. Jerzego Żyżyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Jerzy Żyżyński:

Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szkoda, że nie ma pana ministra, bo jako ekonomista chciałbym zapytać o ważną kwestię. W tym wypracowaniu, które nam przeczytał pan minister Sikorski, była mowa o rosnącym produkcie krajowym brutto jako sukcesie Platformy Obywatelskiej i dyplomacji, ale chciałbym zwrócić uwagę i chciałbym zapytać pana ministra, czy wie, że jest coś ważniejszego dla Polaków, miano wicie produkt narodowy brutto. Otóż produkt narodowy brutto w 2011 r. był o 4,2% niższy od produktu krajowego brutto, co oznacza, że z Polski wypłynęły 63 mld zł. W roku 2000 ta różnica wynosiła 0, 4%, a więc produkt narodowy, PNB jest, i to systematycznie, niższy niż produkt krajowy brutto. W roku 2004, po wejściu do Unii Europejskiej było to 4,4%, w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości spadło do 2,3%, czyli te (Dzwonek) transfery znacznie się zmniejszyły, a teraz sukcesywnie, od 2008 r. do 2011 r., wzrastały z 2,3 do 4,2%. A więc chciałbym zapytać pana ministra, którego tu niestety nie ma: Czy zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę decyduje o naszym, bardzo niskim, dobrobycie? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję bardzo.
Pan prof. Jan Szyszko, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Jan Szyszko:

Dziękuję bardzo.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Pana wystąpienie można krótko zrecenzować: coś miłego dla każdego i coś bardzo niekonkretnego. Równocześnie chciałbym zadać panu pytanie. Rok temu przysłuchiwałem się pana wystąpieniu tak samo bardzo uważnie, jak dzisiaj. Rok temu pan mówił, że wszystko, co jest złe w Polsce albo z czym związane są polskie kłopoty, to sprawa kryzysu światowego. Wtedy pana zapytałem, czy do świata zalicza pan Chiny, 1,4 mld mieszkańców, Indie, ponad 1 mld mieszkańców, również wspominałem o Turcji – czy to też świat, skoro one rozwijają się bardzo dynamicznie. Dzisiaj powiedział pan, że wszystkiemu jest winne to, że jest kryzys w strefie euro. Panie ministrze, gdzie jest pana profesjonalizm? Skoro chce pan budować porozumienie, to bardzo bym prosił, aby pan posługiwał się konkretnymi danymi. (Dzwonek) To, co pan mówił rok temu i teraz, świadczy o tym, że chyba albo pan się zagubił, albo pan nie wie, na czym polega w ogóle kryzys w Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję panu profesorowi.
Szanowni państwo, chciałbym uściślić jedną sprawę. Otóż niektórzy z państwa podnoszą to, że nie ma pana ministra Sikorskiego na sali. Pan minister ma prawo zostawić swoją reprezentację i myślę, że zostawił bardzo silną, tak że proszę się nie niepokoić. Uczestniczy w obradach i przysłuchuje się im podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw