Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/60

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

58
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Nie ma pana posła? Jest.
Bardzo proszę.


Poseł Włodzimierz Bernacki:

Panie marszałku, po prostu czekałem na swoją kolej.
Wysoka Izbo! Wysłuchaliśmy wystąpienia pana ministra Sikorskiego i cóż tam odnajdujemy? Życzenia, gratulacje, podziękowania, dobre rady dla Chin, samozachwyt, demokratyczne imperium sięgające po Koreę – to są sugestie pana ministra Sikorskiego, i nad tym unosząca się megalomania. Na szczęście dla nas nie była aż tak dramatyczna. Mogliśmy to mimo wszystko znieść, jesteśmy ludźmi pokory.
Cóż mówił pan minister Sikorski? Trójkąt Weimarski, Grupa Wyszehradzka, Unia Europejska, tylko dziwnym zbiegiem okoliczności nie dał ani jednego wskazania, jaką rolę ma Polska odegrać w obrębie tych organizacji i przede wszystkim w jaki sposób te cele, jakie przed sobą stawia, chce osiągnąć. Jaka jest polityka wobec Polaków na Wschodzie, panie ministrze? Jaki jest stosunek ministerstwa wobec statusu prawnego Polaków w Niemczech? Jaki jest stosunek ministerstwa przede wszystkim wobec zwrotu wraku? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Stanisław Wziątek, Sojusz Lewicy Demokratycznej.


Poseł Stanisław Wziątek:

Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony to nie tylko wydatki na zbrojenia, nie tylko wydatki na wyposażenie Wojska Polskiego. Wspólna polityk bezpieczeństwa to umiejętne współdziałanie wszystkich państw Unii Europejskiej po to, żeby tworzyć wspólne zdolności do obrony, zdolności, które będą nawzajem się uzupełniać.
Pan prezydent Bronisław Komorowski w jednym ze swoich wystąpień publicznych powiedział, że jest potrzeba zbudowania nowej europejskiej strategii obronnej. Byłem więc przekonany, że dzisiaj pan minister Sikorski uzupełni tego rodzaju deklarację treścią, że wskaże, jakie są słabości wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, że pokaże, jaką rolę może odegrać Polska w tej nowej strategii i co z sobą wnosimy. Takich odpowiedzi na proste, wydawałoby się, pytania nie ma.
Zatem pytam. Panie ministrze, proszę jednoznacznie określić, z czym wchodzimy do Unii Europejskiej, mówiąc o nowej strategii obronnej. Co jest naszą wizją, jakie są nasze cele? (Oklaski)


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Mariusz Orion Jędrysek, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Mariusz Orion Jędrysek:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze Radosławie! Puste krzesło. Chciałbym, po pierwsze, poprosić, żeby pan minister – bo w podobnej sytuacji mu zadałem pytania rok temu i nie dostałem odpowiedzi, chociaż się zobowiązał do odpowiedzi na piśmie – może wreszcie odpowiedział, ustosunkował się przynajmniej do pytań, a po drugie, zapytać.
Pan minister w dużym stopniu odpowiada za to, że pakiet klimatyczny został podpisany, no bo są to jednak sprawy międzynarodowe, w związku z tym pytam. Czy nie chciałby pan rady? Może to przewrotne, ale jednak trzeba by próbować zrobić w ten sposób, żeby te miliardy, które Polska traci, albo poprzez nieosiągnięcie korzyści, albo poprzez nakłady związane ze zwalczaniem emisji CO2, a więc potencjalnych zmian klimatu, przeznaczyć na odśnieżanie, budowę czy remonty dróg po zimie, walkę z powodzią pozimową itd., itd. To jest istotne w Polsce, to są polskie sprawy dotyczące zmiany klimatu. Proszę w tym kierunku modyfikować pakt klimatyczny. Dziękuję.


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Tadeusz Woźniak, Solidarna Polska.


Poseł Tadeusz Woźniak:

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Chcę zadać pytania ministrowi spraw zagranicznych, którego informacja wydaje się daleko odstająca od tego, co wyobrażalibyśmy sobie jako potrzebne przy przedstawianiu kierunków, jakie są preferowane w polskiej polityce zagranicznej i jej dalekosiężnych planach, oraz bieżących zagadnień.