Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/59

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

57
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Ryszard Terlecki

wiada? I czy jedynym sposobem myślenia o przyszłości (Dzwonek) jest zdanie się na projekty, które narzucą państwa silniejsze? To jest moje pytanie. Czy poza hasłem: więcej Unii w Unii, pan minister ma w ogóle w tej sprawie coś do powiedzenia? Dziękuję bardzo.


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Jacek Najder, Ruch Palikota.


Poseł Jacek Najder:

Panie Marszałku! Panie Prezydencie! Wysoka Izbo! Panie premierze, zamiast zajmować się produkcją slajdów, tworzeniem fikcyjnej, obrazkowej rzeczywistości proszę zabrać się do prostej, technicznej roboty. Zamiast ćwierkać, czytaj: bredzić, na Twitterze trzeba zabrać się za merytoryczną pracę. Proszę udowodnić, że jest pan realnym, kompetentnym ministrem, a nie animowaną kukiełką w teatrze Donalda Tuska.
Dla formalności pytam: Kiedy rząd dokona pełnej implementacji dyrektywy 2009/28/WE? Przecież odnawialne źródła energii to klucz do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju. A 6-miesięczne opóźnienie w procesie implementacji postanowień dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków to dowód nieudolności.
Panie premierze, czas do pracy. To od pana zależy, czy będzie pan ministrem spraw zagranicznych, czy ministrem ćwir, ćwir, z angielskiego: tweet, tweet. Dziękuję.


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Michał Wojtkiewicz, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Michał Wojtkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Pan minister powołał się na wypowiedź francuskiego męża stanu, że skuteczna polityka zagraniczna to jest sztuka łączenia pożądanego z możliwym, ale obszar pożądanego działania, ten pożądany obszar, zależy głównie od działalności służb dyplomatycznych, a to są wszystkie ambasady. Dzisiaj, jak słyszeliśmy, jest karuzela w ambasadach, wymiana ambasadorów, często powoływanych z klucza partyjnego, bez jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia. W ambasadach bardzo często jest nepotyzm, ambasadorzy zatrudniają swoje żony w placówkach dyplomatycznych. Tak się dzieje w Malezji. W związku z tym chciałbym pana ministra zapytać między innymi o to, czy to jest prawda. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Wiesław Janczyk, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Wiesław Janczyk:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W tej prezentacji multimedialnej, którą widzieliśmy, zostało przedstawionych wiele elementów i odniesień historycznych, które tak naprawdę podkreślają i ilustrują przepaść, jaka nas oddziela od innych państw w Unii Europejskiej i na świecie. Nastąpiło tak zwane, moim zdaniem, swoiste samobiczowanie ministra spraw zagranicznych, które może ma związek z okresem przedświątecznym. Dobrze, że wiele osób nie oglądało on-line tego wystąpienia, bo było ono bardzo pesymistyczne. Gdyby minister spraw zagranicznych miał jeszcze z tą prezentacją multimedialną gdzieś jechać poza tę Izbę, to proponowałbym ubogacenie jej o dokonania Polski na arenie międzynarodowej w ujęciu historycznym, takie jak wkład dynastii Jagiellonów, wkład w integrację Unii Europejskiej, pokonanie faszyzmu, Sobieski pod Wiedniem, ruch „Solidarności”, który otworzył Europę Środkową na możliwość budowania (Dzwonek) na powrót demokracji.
Chciałbym zapytać pana ministra o to, czy deklarując możliwość i wolę Polski przystąpienia do unii bankowej, ma świadomość tego, że dzisiaj wszystkim zależy na dostępie do informacji finansowych i na poznaniu struktury właścicielskiej...


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję, panie pośle.
Głos ma pan poseł Włodzimierz Bernacki, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Wiesław Janczyk:

...depozytów w krajach Unii Europejskiej.
Pytam o to w kontekście tego, co dzieje się na Cyprze. Dziękuję bardzo. (Oklaski)